Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz wreszcie odda InfoQulturę

Natalia Bugalska
Miejski punkt informacji kulturalnej czy centrum kulturalne z prawdziwego zdarzenia? Z takim pytaniem zmierzą się urzędnicy przygotowujący wytyczne konkursu na nowego zarządcę InfoQultury przy pl. Konstytucji. Konkurs wyłoni organizację pozarządową, która rozpisze program. Jest szansa, że wiosną martwe dotąd miejsce stanie się nowoczesnym ośrodkiem kulturalnym.

Choć w InfoQulturze odbywają się wystawy i debaty z cyklu jak ożywić centrum miasta, sam lokal przy pl. Konstytucji do odwiedzin nie zachęca. Pusty, szary i smutny słynął bardziej z toczących się wokół niego awantur politycznych niż głośnych wystaw. Czas na zmiany. - Coraz chętniej oddajemy miejską przestrzeń we władanie organizacji pozarządowych. Prawdopodobnie i tym razem rada opowie się za takim rozwiązaniem - mówi radna Maria Kobus.

Pod koniec listopada ratusz ogłosi konkurs na nowego zarządcę InfoQultury. Organizacja pozarządowa, która przejmie lokal, dostanie dotację na opracowanie programu artystycznego InfoQultury. Jego wysokość zależy od opinii komisji kultury, głosów radnych i zasobności miejskiej kasy, ale pracownicy biura kultury mówią o widełkach od 400 tys. zł do 1 mln, ze wskazaniem na ten ostatni przedział.

- Za takie pieniądze już można stworzyć naprawdę ciekawe miejsce z potencjałem, a takiego od dawna brakowało stolicy - mówi Grzegorz Lewandowski, animator kultury i szef klubokawiarni Chłodna 25. Już widzi paru kandydatów, którzy by temu podołali. Anna Owsiany i Katarzyna Sawko prowadzą od paru lat podobny punkt informacji na Pradze. Organizują gry miejskie, spotkania edukacyjne i spacery. Tacy ludzie są potrzebni na pl. Konstytucji. Zdaniem Lewandowskiego powodzenie konkursu zależy od tego, czy ratuszowi uda się zebrać zespół, który projekty będzie umiał ocenić i czy warunki zagospodarowania lokalu będą sprzyjające.

Dwa ostatnio najgłośniejsze miejskie lokale - kawiarnia Nowy Świat prowadzona przez Krytykę Polityczną i Teatr Ochoty przejęty przez fundację Krystyny Jandy, zmagają się ze zbyt niskim budżetem. Choć dostały duże dotacje na opracowanie programu, brakuje im funduszy na zaopatrzenie baru czy wynagrodzenie dla profesora prowadzącego dyskusję. - Problem polega na tym, że ustawa na podstawie, której te organizacje mają działać, nie podaje jasnych przepisów wykonawczych i dużo zależy od interpretacji urzędników - mówi radna Kobus.

Rządy urzędników nie wyszły klubowi na dobre. Od początku roku szefową jest Wanda Górska, wicedyrektor Biura Kultury w ratuszu, decyzją której w lipcu zniknęła z InfoQultury galeria Witryna. Choć Agnieszka Sural i Julia Staniszewska zorganizowały tu 15 wystaw i akcji, głośnych i odnoszących się do kontekstu tego miejsca. To nie wszystko! Pod nieobecność swojego zwierzchnika - szefa biura kultury w stołecznym ratuszu Marka Kraszewskiego - dyrektor Górska publicznie wycofała się z zapowiedzi przekazania lokalu organizacjom pozarządowym. Chciała, by zaproszeni przez nią artyści w InfoQulturze zostali przynajmniej do połowy przyszłego roku, dzięki temu konkurs nie mógł być ogłoszony. - Teraz jednak wydaje się, że ratusz zmądrzał i w przyszłym roku zamiast oglądać kuriozalne wystawy w nudnym lokalu, będziemy mieli i ciekawy lokal, i ciekawe wydarzenia - podsumowuje Grzegorz Lewandowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto