Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja lokalowa na Pradze-Północ. Modernizację przejdzie kilkaset obiektów

red.
Fot. Urząd m.st. Warszawa, www.um.warszawa.pl
Miasto st. Warszawa podpisało umowę na opracowanie koncepcji zarządzania lokalami usługowymi na Pradze-Północ. Ponad 600 lokali, w tym wiele pustostanów, na Starej i Nowej Pradze, przy Dworcu Wschodnim, a także na Kamionku ma szansę na zmianę i wzbogacenie oferty handlowej i usługowej dzielnicy.

Prawobrzeżna Warszawa zyskała właśnie nową koncepcję zagospodarowania przestrzeni. Lokale usługowe należące do miasta przejdą remanent, a ich przyszła funkcja zostanie ustalona między innymi w ramach konsultacji społecznych. Władze miejskie poinformowały, że bliżej przyjrzą się obiektom na Starej i Nowej Pradze, przy Dworcu Wschodnim oraz na Kamionku. W sumie jest to aż 619 lokali. Wszystko to w ramach trwającej już o 11 lat rewitalizacji dzielnicy.

Uatrakcyjnienie i wzbogacenie oferty handlowej prawobrzeżnej Warszawy, zwiększenie potencjału inwestycyjnego tego obszaru i zmniejszenie liczby pustostanów przebiega w kilku etapach – nowa koncepcja lokalowa jest jednym z nich. Już teraz w rejonie działają liderzy obszaru, którzy identyfikują potrzeby i wymagania mieszkańców, zajmują się integracją miejscowych środowisk handlowych i pracują nad dobrą komunikacją między władzami miejskimi, dzielnicowymi a przedsiębiorcami.

Modernizacja miejskich lokali oraz zmiany w ich funkcjonalności i różnorodności oparte będą o analizę stanu obecnego sektora handlu i usług i procedur najmu. Ważkim działaniem będzie również przeprowadzenie konsultacji społecznych, w których mieszkańcy wyrażą swoje zdanie o tym, jakie usługi powinny pojawić się na ich ulicach. O opinię zapytani zostaną również lokalni przedsiębiorcy. Jako przykład udanego współdziałania między wymienionymi stronami, władze miejskie podają wspólną przestrzeń w międzypokoleniowej kamienicy przy ul. Stalowej 29 czy program Centrum Kultury Nowa Praga, które ulokowane zostanie w pałacyku Konopackiego. Innym wynikiem współdziałania władz, stowarzyszeń i przedsiębiorców był projekt „re:design 4”, w ramach którego na Pradze-Północ zmieniono 10 szyldów lokalnych rzemieślników. Każdy z szyldów jest unikatowy i wpisuje się w tradycję warszawskiej typografii.

Podczas konferencji prasowej szczegóły projektu przedstawiał m.in. wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. –W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji rozpoczęliśmy kolejny projekt, który dotyczy długofalowego planu zarządzania miejskimi lokalami użytkowymi. Ten projekt jest ważny nie tylko dla Pragi, ale też dla całej Warszawy. Chcemy przecierać szlaki ku nowoczesnemu myśleniu o zarządzaniu miejskimi przestrzeniami. Praga ma potencjał, aby stać się jednym z najbardziej popularnych miejsc spędzania wolnego czasu – stwierdził. Na Zintegrowany Program Rewitalizacji miasto przeznaczy do 2022 roku 1,4 miliarda złotych.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto