Rewolucja w użytkowaniu smartfonów? Sony Xperia XZ

Materiał partnera zewnętrznego
Sony przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans – wyraźnie na rynku konsol, ale też innych urządzeń multimedialnych, które świetnie się razem ze sobą komunikują. Smart TV, słuchawki i inne sprzęty japońskiego producenta od lat służą Polakom wyrabiając sobie solidną opinię niezawodnego sprzętu, który działa latami bez zarzutu. Choć rynek GSM, czyli telefonii komórkowej zmienia się bardzo szybko i czołowych konkurentów zdecydowanie przybyło, Sony zdecydowało się na premierę prawdziwego flagowca, którego zadaniem jest przywrócić marce nieco utraconą ostatnimi czasy popularność.
Odrobina historii

Aby zrozumieć jak XZ jest ważny dla Sony należy przywołać sylwetki sprzętów, które drzewiej prowokowały do dyskusji i miały ogromny wpływ na rozwój sprzętu mobilnego. Sony bowiem było pionierem jeszcze zanim popularne stały się telefony komórkowe – w 1979 roku wyprodukowano pierwsze przeznaczone do dystrybucji Walkmany, czyli przenośne odtwarzacze kaset magnetofonowych, które emitowały dźwięk wprost do słuchawek. Dla ówczesnego społeczeństwa, dla którego radio było rzeczą niezwykłą i zajmującą zazwyczaj dużo miejsca był to ogromny krok naprzód w kierunku optymalnej wygody użytkownika. W roku 2001 Sony zaczęło współpracę z wielopokoleniową, szwedzką firmą Ericsson zajmującą się telekomunikacją. Z tej kolaboracji zrodziła się linia Sony Ericsson, której logiem opatrzone są jedne z najbardziej cenionych telefonów sprzed około dekady. Po roku 2011 nazwę zmieniono jednak na Sony Mobile Communications. Mniej więcej w tym czasie rozpoczęła się era smartfonów, w której trwamy do dziś. Jej postęp jest zawrotny, a topowe marki wspinają się na szczyt popularności tylko po to, by nawet po paru miesiącach zastąpiła je inna, nierzadko chińska firma produkująca sprzęt silniejszy i tańszy. Większość z nich nie próbuje wdrożyć odważnych pomysłów, jak Sony chociażby przy okazji przodka XZ – Xperii Play, której wysuwany panel z przyciskami typowymi dla kontrolera Dualshock nadal skłania kolekcjonerów do poszukiwania tych starszych modeli.

Elegancki i prosty

xperia-xz-learn-more-about-our-design-slideshow-01-mobile-573cd2398a6f2c143b33f0f1c76f9e02

Pierwszy moment z telefonem na pewno zostawia pozytywne wrażenie – zwłaszcza przez rzucające się w oczy metalowe wykończenie, które najlepiej prezentuje się w kolorze przypominającym grafit. Choć zagospodarowanie przedniej części obudowy niektórym nie podoba się ze względu na to, iż większą jej część można byłoby przeznaczyć na wyświetlacz, jej konstrukcja powoduje łatwy dostęp kciuka do całej powierzchni zaokrąglonego na bocznych brzegach ekranu. 5,2 cala w full HD to świetny standard, który świetnie sprawdzi się przy oglądaniu filmów. Czterordzeniowy procesor Snapdragon 820 o taktowaniu 2,15 GHz przy 3GB RAM spokojnie radzi sobie też z topowymi aplikacjami i grami mobilnymi. Wbudowaną pamięć 32GB możemy rozbudować przy pomocy kart microSD, których slot wyjmujemy z obudowy. Jest to jedyna (poza kartą SIM) ruchoma część telefonu – włącznie z baterią, którą wymienimy tylko w serwisie – ten szczegół zapewnia jednak modelowi wodoodporność. Aparat z technologią potrójnego przetwarzania obrazu 23 MP oraz 13 MP z przodu zdecydowanie wystarczą do codziennego użytku. Jeśli w

Sony Xperia XZ dane techniczne

interesują Cię najlepszym źródłem będzie strona

https://www.sonymobile.com/pl/products/phones/xperia-xz/#specifications.Innowacje, które ułatwiają życie

33086636476_041af59304_c

Nowemu flagowcowi nie można odmówić bardzo interesujących, ekskluzywnych dodatków. Pierwszym z nich jest znany już z poprzednich modeli Remote Play, czyli możliwość gry zdalnej pozwalający na doświadczenie gier konsolowych bez potrzeby zajmowania telewizora bliskim. Sony obiecuje również dwukrotnie większą żywotność baterii dzięki tzw. ładowaniu adaptacyjnemu, które zapobiega zużywaniu się akumulatora. Telefon wyposażony jest również w oprogramowanie warunkujące inteligentne czyszczenie pamięci podręcznej i dezaktywację nieużywanych przez dłuższy czas aplikacji. W dodatku sprzęt pozostaje w kontakcie z użytkownikiem i uczy się sposobu, w jaki lubimy z niego korzystać dostosowując opcje, aby optymalizować nasze doświadczenie z maszyną.

xperia-xz-blink-and-youll-get-it-desktop-tablet-mobile-5233b52f60d88ca31120429211f5b619

Duży nacisk został też położony na system robienia zdjęć w ruchu – zarówno od strony technicznej, jak i oprogramowania. Przetwornik obrazu przewiduje ruch, by skupić ostrość na przedmiocie, który nas interesuje bez tzw. motion blur, czyli rozmycia powodowanego przez poruszenie. Nad automatyczną ostrością czuwa też laserowy czujnik, który wyznacza odległość między obiektywem a obiektem. Prawdziwą gratką jest jednak czujnik RGBC-IR – to właśnie dzięki niemu unikniemy typowego dla aparatów urządzeń mobilnych totalnego pozbawienia naturalnych kolorów widocznych na żywo. Czujnik ten na podstawie widocznych barw i podczerwieni dostosowuje balans bieli, aby możliwe było idealne odwzorowanie obrazu tak, jak wygląda na żywo. Tym, którzy cenią sobie prywatność na pewno przypadnie do gustu ulokowany z prawej strony przycisk wybudzający telefon, który odczytuje linie papilarne, co skutecznie zapobiega dotarciu naszych danych w niepowołane ręce. Do nowości należy również zaliczyć wejście USB Type-C, które zapewnia szybsze ładowanie i przesył danych, a przy tym jest symetryczne, więc nie patrząc się na kabel czy telefon zawsze będą do siebie pasować.

Naładowany tymi nietuzinkowymi funkcjami Xperia XZ sprawdza się dobrze nie tylko wśród entuzjastów nowinek technologicznych i gadżetów, ale również zwykłych użytkowników i użytkowniczek, które kochają robić zdjęcia, zatrzymując każdą chwilę na pamięci telefonu.

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Powiązane