Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rower na miejskiej trasie

Anna Zielonka
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec.
Czy wiesz, kiedy rowerzysta może jechać po chodniku? Jak powinien potraktować pieszego i kto ma wówczas pierwszeństwo? O wszystkich pułapkach oraz groźnych sytuacjach - pisze Anna Zielonka.

To fantastyczny pojazd - jest praktyczny, zwrotny, w miarę lekki i tani, no i wszędzie dojedziesz nim do celu. Nic dziwnego, że drugą czynnością, której uczymy się w życiu - zaraz po nauce chodzenia - jest jazda na rowerze. Żaden inny pojazd nie ma tak zróżnicowanej grupy użytkowników, jak rower właśnie, czyli od lat 3 do 100. Dlatego ważna jest znajomość przepisów, które obowiązują rowerzystów. Warto, aby znali je także piesi, ponieważ kolizji, które zdarzają się w parkach, na skwerach i na chodnikach, jest coraz więcej. No i aby piesi nie zarzucali rowerzystom, że nie potrafią jeździć, a oni przechodniom lub spacerowiczom, że nie umieją chodzić.

Ścieżka rowerowa a szlak rowerowy

Szlaki rowerowe często błędnie są kojarzone ze ścieżkami rowerowymi.

- Szlak rowerowy to trasa wycieczkowa przebiegająca najczęściej naturalnymi ścieżkami polnymi lub leśnymi, umożliwiająca aktywny wypoczynek - wyjaśnia Marcin Tosza z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Jaworznie. - Natomiast ścieżka rowerowa to odpowiednio oznakowana droga lub jej część, przeznaczona dla ruchu rowerów, umożliwiająca poruszanie się po mieście lub poza nim w możliwie bezkolizyjny sposób wobec innych uczestników ruchu - głównie samochodami - tłumaczy rozmówca.

Ścieżka rowerowa jest właściwie szosą dla rowerów, tak jak jezdnia jest nią dla samochodów. To wydzielony pas, który jest przeznaczony dla ruchu rowerowego. Ścieżka rowerowa to tylko jedna z kilku odmian tras rowerowych.

Z kolei trasy dla rowerów to oznakowane szlaki rowerowe, które wiodą po ścieżkach rowerowych w mieście, po wydzielonych, osobnych drogach dla rowerów poza miastami, po zwykłych drogach publicznych. Wszystkie z nich to tak zwane drogi dla rowerów.

Mogą stanowić odrębną drogę lub wchodzić w skład jakiejś drogi. Mogą być też połączone z drogami dla pieszych.

Drogi dla rowerów mogą być budowane jako jedno- lub dwukierunkowe.

Gdzie jeździć?

Ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi, że rowerzysta jest zobowiązany korzystać %07z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Pamiętajmy tylko o jednym. Jeśli rowerzysta wybierze tę drugą, musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić miejsca pieszym. A jeśli na drodze, którą porusza się rowerzysta, brakuje specjalnie wyznaczonej trasy dla rowerów lub drogi dla rowerzystów i pieszych, powinien korzystać z pobocza. Dopiero gdy nie jest to możliwe, może jechać po jezdni dla samochodów.

Nie płać mandatu

- Na drogach dla rowerów jest w miarę bezpiecznie - mówi Konrad Konopacki, nadkomisarz w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. - Zdarzają się jednak przypadki, kiedy rowerzyści - zasłaniając się niewiedzą - łamią przepisy. Do niedawna osoby kierujące rowerami nie zwracały uwagi na to, że na poboczu drogi jest ścieżka rowerowa lub inna wyznaczona dla nich droga. Nagminnie łamały przepisy i mimo to poruszały się po jezdni. Tymczasem jeśli w sąsiedztwie szosy jest trasa rowerowa, rowerzyści nie mogą jechać po drodze, która jest przeznaczona dla samochodów. Przypomnę, że w taryfikatorze mandatowym, w dziale J, są wyszczególnione przypadki łamania przepisów drogowych przez rowerzystów. Mandat może ich kosztować od 50 do 150 złotych - dodaje policjant.

Ważne! Sposób oznakowania dróg dla rowerów i pieszo-rowerowych

Rowerem mogą kierować osoby pełnoletnie. Nie potrzebują do tego specjalnych uprawnień. Natomiast osoby niepełnoletnie do 18. roku życia powinny mieć kartę rowerową. Otrzymuje się ją po zdanym egzaminie w obecności policjanta.

Drogę dla rowerów oznacza się znakiem C-13 "droga dla rowerów", który zobowiązuje rowerzystów do korzystania z takiej drogi. Koniec drogi dla rowerów jest oznaczony znakiem C-13a "koniec drogi dla rowerów". Droga dla rowerów może być także oznaczona znakiem poziomym P-23 "rower". Znak poziomy jest namalowany bezpośrednio na drodze.

Jeśli droga dla rowerów jest połączona z drogą dla pieszych, na jednej tarczy umie-szcza się symbole znaków C-13 "droga dla rowerów" i C-16 "droga dla pieszych".

Jeżeli droga jest oznaczona znakami jako wspólna dla rowerów i pieszych, to ruch na niej odbywa się zgodnie ze wskazaniem na znaku. Jeżeli oba te symbole są oddzielone od siebie linią poziomą, to ruch pieszych i rowerzystów odbywa się na całej powierzchni takiej drogi. Z kolei gdy symbole są oddzielone linią pionową, ruch pieszych i rowerzystów odbywa się odpowiednio po stronach wskazanych na znaku.

Uwaga! To pieszy jest uprzywilejowany! Jadąc po chodniku lub innej drodze przeznaczonej dla pieszych, rowerzysta powinien poruszać się powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta ma prawo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych:

- gdy dozwolona prędkość dla pojazdów na jezdni przekracza 50 km/h w dzień i 60 km/h w nocy,

- szerokość chodnika wynosi minimum 2 m i brakuje wy-dzielonej drogi dla rowerów,

- opiekuje się osobą w wieku do lat 10, która też kieruje rowerem.

Uwaga! Rowerzysta nie może poruszać się po

przejściu dla pieszych w poprzek jezdni. Nie ma też pierwszeństwa na przejeździe rowerowym przez ulice poprzeczne.

Jeżeli przejazd znajduje się w miejscu niewidocznym lub droga dla rowerów kończy się i rowerzyści wjeżdżają na jezdnię, w takich przypadkach pojawia się znak ostrzegawczy A-24 "rowerzyści". Wjazd rowerzysty z drogi rowerowej na pobocze oznacza, że rowerzysta włącza się do ruchu. Dlatego musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa uczestnikom ruchu, poruszającym się po poboczu.

Rowerzysta nie może:

- jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu

- jechać bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy i nóg na pedałach

- chwytać się innych pojazdów.

Rowerzyści nie mogą przejeżdżać przez przejście dla pieszych!

Jeśli rowerzysta jadący chodnikiem zamierza przedostać się na drugą stronę jezdni, przed przejściem dla pieszych musi zejść z roweru i przeprowadzić go, idąc obok, dlatego, że kierowca samochodu może nie zauważyć szybko jadącego roweru.

Na przejeździe dla rowerów rowerzyści mają pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi samochodami. Kierowca musi zachować szczególną ostrożność przy zbliżaniu się do przejazdu dla rowerzystów i musi ustąpić pierwszeństwa rowerom przejeżdżającym przez przejazd.

Liczba rowerów jadących w kolumnie nie powinna przekraczać piętnastu osób. Odległość między kolumnami rowerzystów nie może być mniejsza niż 200 metrów. Nie wolno przedzielać kolumny rowerzystów.

Droga dla rowerów jest przeznaczona tylko dla ruchu rowerów jednośladowych. Z takiej drogi nie mogą korzystać rowerzyści jadący rowerami wielośladowymi.

Tyle kosztuje złamanie przepisów

50 złotych
- naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który korzysta z drogi dla rowerów i pieszych, przez kierującego rowerem
- naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach
- naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu poruszania się po jezdni obok innego uczestnika ruchu
- naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem przepisów o korzystaniu z chodnika

100 złotych
- naruszenie przez kierującego rowerem zakazu chwytania się innych pojazdów
- naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny

150 złotych
- naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto