Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rower to pojazd. Nowa akcja ratusza ma nauczyć rowerzystów, jak jeździć po Warszawie

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Rower to pojazd. Nowa akcja ratusza ma nauczyć rowerzystów, jak jeździć po Warszawie
Rower to pojazd. Nowa akcja ratusza ma nauczyć rowerzystów, jak jeździć po Warszawie mat. prasowe
,,Rower to pojazd" to tegoroczne hasło kampanii społeczno-edukacyjnej, która ma promować wśród rowerzystów drogowy savoir-vivre. Przy ścieżkach rowerowych czuwać będą Edukatorzy, a "wzorowi" rowerzyści dostaną od miasta gadżety rowerowe. Dalsza część artykułu poniżej.

"Rower to pojazd"

Edukatorzy przy ścieżkach rowerowych, gadżety dla wzorowych rowerzystów, seria krótkich filmów i infografik, rowery miejskie z plakietkami promującymi akcję, a także dodatkowe patrole Straży Miejskiej przy najbardziej niebezpiecznych ścieżkach - stołeczny ratusz rusza z akcją "Rower to pojazd", która ma wzbudzić empatię i poczucie odpowiedzialności u warszawskich rowerzystów. Organizatorem i pomysłodawcą akcji jest Zarząd Dróg Miejskich.

- Rower to pojazd, więc porusza się zdecydowanie szybciej od pieszego i stanowić może dla niego zagrożenie. Rower to pojazd, więc rowerzysta oprócz praw ma na drodze także obowiązki. Zależy nam na wzbudzeniu empatii i poczucia odpowiedzialności wśród rowerzystów - mówi Tamàs Dombi, Zastępca Dyrektora Zarządu Dróg Miejskich.

6 błędów rowerzystów

ZDM wytypował sześć najczęstszych przewinień, jakich dopuszczają się rowerzyści. - Jazda po chodniku, brak sygnalizowania manewru skrętu, brak obowiązkowego oświetlenia roweru, nielegalna i niebezpieczna jazda pod prąd jednokierunkowymi pasami dla rowerów oraz szeroko pojęta życzliwość wobec pieszych – wylicza Tamàs Dombi, Zastępca Dyrektora Zarządu Dróg Miejskich. Celem akcji jest więc promowanie wśród rowerzystów drogowego savoir-vivre.

Specjalnie oznaczone rowery

Patronem akcji jest również Nextbike Polska. Na warszawskie ulice wyjechało już 300 rowerów Veturilo, które zostały wyposażone w panele z hasłami promującymi akcję. O dobrych manierach na drodze przypominają też stacje dokujące. W obrębie wybranych terminali Veturilo pojawią się wkrótce te hasła wykonane kolorową zmywalną farbą. - To ważne, by promować dobre, bezpieczne nawyki komunikacyjne, by rowerzyści, piesi i kierowcy mieli świadomość, że rower to pojazd, że wiążą się z tym prawa i obowiązki zarówno dla rowerzystów, jak i innych uczestników ruchu – mówi Marek Pogorzelski z firmy Nextbike Polska, operatora systemu Veturilo.

Straż Miejska będzie karać, ale też nagradzać

Do akcji dołączyła się także warszawska Straż Miejska. Jak informuje ratusz, strażnicy dysponują listą miejsc, w których dochodzi do niebezpiecznych wykroczeń. - Chcielibyśmy, aby pojawiły się tam patrole wyposażone nie tylko w bloczki mandatowe, co w miejskie broszury edukacyjne i gadżety - informuje miasto.

– Działania na rzecz bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego – a właśnie do nich zalicza się rowerzystów – są wpisane w zadania straży miejskich. Kładziemy nacisk na edukację i profilaktykę, szczególnie wśród najmłodszych. Nasi funkcjonariusze często proszeni są o asystę podczas egzaminów na kartę rowerową, prowadzimy też zajęcia w szkołach, dotyczące bezpieczeństwa na drogach, co przekłada się na wychowanie pokolenia świadomych uczestników ruchu – mówi Sławomir Smyk z Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej m.st. Warszawy.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto