Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się modernizacja Biblioteki Narodowej. Dwa lata utrudnień dla użytkowników

Adam Nawrocki
W poniedziałek 27 sierpnia rozpoczęła się modernizacja czytelń Biblioteki Narodowej. Remont obiektu przy al. Niepodległości ma potrwać planowo do sierpnia 2020 roku. Wiąże się to z wieloma utrudnieniami dla użytkowników zbiorów placówki.
W poniedziałek 27 sierpnia rozpoczęła się modernizacja czytelń Biblioteki Narodowej. Remont obiektu przy al. Niepodległości ma potrwać planowo do sierpnia 2020 roku. Wiąże się to z wieloma utrudnieniami dla użytkowników zbiorów placówki. KONIOR STUDIO
W poniedziałek 27 sierpnia rozpoczęła się modernizacja czytelń Biblioteki Narodowej. Remont obiektu przy al. Niepodległości ma potrwać planowo do sierpnia 2020 roku. Wiąże się to z wieloma utrudnieniami dla użytkowników zbiorów placówki. Szczegóły w artykule poniżej.

21 592 338,86 zł – tyle wynosi planowany całkowity koszt realizacji projektu modernizacji czytelń i przestrzeni publicznych Biblioteki Narodowej w Warszawie przy al. Niepodległości 213. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie księgozbioru podręcznego, który do tej pory liczył około 30 tysięcy woluminów. Po remoncie ma to być 130 tysięcy. Powstaną również dwie nowe czytelnie. Zanim do tego dojdzie, użytkowników czekają utrudnienia.

Aby umożliwić wykonawcom projektu prace zamknięto liczącą 300 miejsc czytelnię główną i humanistyczną. Zastąpić je mają tymczasowe czytelnie na piętrze. Jest w nich 100 miejsc do pracy ze zbiorami papierowymi i 20 do korzystania z zasobów elektronicznych. Dostęp do nich możliwy jest poprzez wejście B od strony al. Niepodległości.

W tymczasowej Czytelni Ogólnej liczącej 91 miejsc udostępniane będą:
książki i czasopisma z XIX–XXI wieku, w tym z zakresu bibliologii i informatologii,
mikrofilmy.
W tymczasowej Czytelni Zasobu Wieczystego liczącej 9 miejsc udostępniane będą:
egzemplarze książek i czasopism z XIX–XXI wieku z sygn. A,
zbiory o sygnaturze Kras. oraz o sygnaturach zawierających dopiski: Cim., Cym., Chr., Cim. konsp., Konsp., Min., Wyst., druki ulotne.

Jak można się spodziewać bardzo szybko są one pozajmowane. Więcej o tej sytuacji napisał na swoim facebookowym profilu Paweł Dunin-Wąsowicz – redaktor naczelny czasopisma „Lampa”.

Zamknięto niemal cały parter z wyjątkiem bistra. Godziny funkcjonowania Biblioteki Narodowej nie ulegają zmianie. Ze zbiorów można korzystać w godzinach 8.30-20.30.

Utrudnienia związane z modernizacją potrwają do sierpnia 2020 roku, ale jak możemy przeczytać na stronie Biblioteki Narodowej ma to pozwolić na stworzenie możliwości odpoczynku i rekreacji dla różnych grup użytkowników oraz korzystać z bogatych zbiorów na kilka sposobów:

  • w sposób tradycyjny,
  • najnowocześniejszy w momencie tworzenia dokumentacji projektowej (komputery, ekrany dotykowe, bazy danych, itp.),
  • przyszłościowy, czyli umożliwiający w najbliższych latach wprowadzenie technologii, będących aktualnie na etapie badań.

Wyłoniony w konkursie projekt pracowni Konior Studio możecie obejrzeć po przejściu do galerii. Rozwiązania finalne Studia robią niemałe wrażenie i jest na co czekać.


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto