Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozwody w Polsce. Częściej odchodzimy od siebie w miastach [RAPORT]

red
Rozwody w Polsce. Częściej odchodzimy od siebie w miastach [RAPORT]
Rozwody w Polsce. Częściej odchodzimy od siebie w miastach [RAPORT] pixabay.com CC0 Public Domain
Profesor Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego stworzył raport, z którego wynika, że w 2016 roku rozwiodło się 64 tysiące par, orzeczonych zostało też 1700 separacji. Ponadto, do rozwodów częściej dochodzi w miastach niż na wsiach.

Autorem raportu o rozwodach w 2016 roku jest demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Piotr Szukalski. Na jego badania powołała się Rzeczpospolita. Wynika z nich, że w ubiegłym roku rozwiodło się aż 64 tys. par. Do tego dochodzą również separacje, których w minionym roku było blisko 1700. Choć liczba rozwodów zmniejszyła się o 3 tysiące w porównaniu z rokiem wcześniejszym (w 2015 roku było to dokładnie 67 296 przypadków), to współczynnik rozwodów (liczba rozpadających się małżeństw na 1000 zawartych) jest właściwie wciąż taki sam.

Czytaj też: Coraz więcej rozwodów w Warszawie, a mężczyźni wolą się żenić po 60-tce niż przed 20-tką [RAPORT]

Z raportu wynika również, że znacznie częściej rozwodem kończą się małżeństwa w miastach niż na wsiach - odpowiednio 44% i 22,7%.

Wieloletnie badania prowadzone przez demografów pokazują, że najczęściej rozwodzą się pary ze stażem od 5 do 9 lat. Najczęstszą przyczyną rozstania jest tzw. niezgodność charakterów. W 2016 roku z tego powodu rozpadło się 40% małżeństw. Co ciekawe, okazało się, że sytuacje, które można uznać za "ciężkie przewinienia" dużo rzadziej są przyczyną rozwodu. Dowiadujemy się więc, że z powodu zdrady w 2016 rozpadało się mniej niż co czwarte małżeństwo, alkoholizm był przyczyną 11,5 tys. rozwodów (ok. 18%), a nieporozumienia na tle finansowym przyczyną rozpadu 5% małżeństw (ok. 3200).

Raport przygotowany przez prof. Szukalskiego zawiera też dane dotyczące tego, kto częściej wnosi powództwo. Nadal częściej robią to kobiety (2/3 przypadków), ale widać coraz większy wzrost wśród mężczyzn - np. w 2015 roku było 33,3%. Decyduje o tym brak potępienia społecznego potępienia kobiet, a także wzrost znaczenia ich pozycji w społeczeństwie.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto