Rugby na wózkach. Ten widowiskowy sport zawita do Karczewa

Rugby na wózkach jest oficjalną dyscypliną paraolimpijską od 2000 roku. Choć wydawać by się mogło, że jest to sport mało popularny w naszym kraju, polska liga należy do jednych z największych na świecie - liczy aż 30 zespołów i plasuje się tuż za ligą niemiecką. Od 25 do 26 kwietnia w podwarszawskim Karczewie będzie można podziwiać zmagania zawodników z całej Polski.

Rugby na wózkach. Ten widowiskowy sport zawita do Karczewa

Rugby na wózkach cieszy się dużą popularnością wśród osób niepełnosprawnych. To gra zespołowa, w której osoby jeżdżące na wózkach najchętniej biorą udział. Ta odmiana rugby zadebiutowała w 1970 roku w Kanadzie, a do Polski trafiła w 1997 roku dzięki Szwedom. Już 4 lata później powstała polska liga rugby na wózkach, która aktualnie jest drugą najliczniejszą w Europie - na pierwszym miejscu plasują się nasi zachodni sąsiedzi.

W polskiej lidze rugby na wózkach gra aktualnie 30 zespołów. Dobrymi wynikami może poszczycić się nasza reprezentacja, która notowała udane występy na mistrzostwach świata w Vancouver w 2010 roku, gdzie zajęła 8. miejsce i mistrzostwach Europy w Szwajcarii w 2011 - tam nasi rugbyści uplasowali się na 5. lokacie.

Już w najbliższy weekend będziecie mieli szansę, aby na własne oczy zobaczyć, jak wygląda rywalizacja rugbystów na wózkach inwalidzkich. Od 25 do 26 kwietnia w Karczewie trwać będzie Turniej Polskiej Ligi Rugby na Wózkach, na który przyjadą drużyny z całej Polski. W sobotę zawody będą trwać cały dzień - od 8:40 do 20:20 - natomiast w niedzielę nieco krócej, bo do 15:20.

Sportowcy walczą na specjalnych, pancernych wózkach, na których z prędkością błyskawicy potrafią przemierzać boisko. Dodatkowo konstrukcja wózków umożliwia im zderzanie się z dużą siłą, co sprawia, że mecze rugbystów są niezwykle widowiskowe. Olbrzymia wola walki i zaangażowanie to cechy, którymi może poszczycić się każdy gracz. Rugbyści pokazują, że niepełnosprawność wcale nie musi oznaczać braku aktywności i nieciekawego życia.

Wspieraniem osób poruszających się na wózkach inwalidzkich zajmuje się Fundacja Aktywnej Rehabilitacji. Działania Fundacji skupiły się głównie na wdrażaniu do zaawansowanej formy usprawniania i usamodzielniania osób po najcięższych urazach tzw. czterokończynowych. Najpierw rugby na wózkach proponowano, jako jako forma kontynuacji usprawniania poobozowego. Zainteresowanie dyscypliną okazało się tak wielkie, że w sezonie 2015 w rozgrywkach Polskiej Ligi Rugby na Wózkach będzie brało udział 17 zespołów z całej Polski, a ciągle powstają nowe inicjatywy i liczba zawodników systematycznie wzrasta. Drużyny podzielone na trzy ligi walczyć będą między sobą przez kolejne turnieje w sezonie.

Czytaj też: Spotkanie z Władysławem Kozakiewiczem. Porozmawiaj z autorem słynnego gestu

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

23.04.2015, 22:48

Paraplegik może grać, grali tak jak np. Papis jak ktoś zna to wie o co chodzi... 30zespołów tyle nie ma, ale jest sporo i nie ma co się czepiać, trzeba reklamować i chwalić się sukcesami...

23.04.2015, 14:50

30 zespołów? jakaś pomyłka chyba

23.04.2015, 08:50

Trzeba sprostować,że nie wszystkie osoby jeżdżące na wózkach mogą grać w rugby. To sport dla tetraplegików, czyli osób z porażeniem 4-kończynowym lub tych, które mają niedowład/porażenie przynajmniej 3 kończyn. Paraplegik nie może grać w rugby.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.