Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Runęła część kamienicy na Poznańskiej 21. Historyczna perła od dawna zaniedbana

Sonia Tulczyńska
Runęła część kamienicy na Poznańskiej 21. Historyczna perła od dawna zaniedbana
Runęła część kamienicy na Poznańskiej 21. Historyczna perła od dawna zaniedbana Łukasz Kowalski
W nocy z 25 na 26 czerwca 2018 na ul. Poznańskiej 21 zawalił się fragment kamienicy. Na miejscu przez kilka godzin pracowali strażacy, na szczęście nikomu nic się nie stało. Był to ważny dla historii Warszawy budynek. Dalsza część artykułu poniżej.

Do zawalenia doszło w nocy z 25 na 26 czerwca. Runęła - szeroka na ok. pięć metrów - część budynku od poddasza aż do parteru. Na miejsce przyjechało kilkunastu strażaków i kilka wozów straży pożarnej. Strażacy jednak nie stwierdzili pożaru.

Kamienica nie była użytkowana, więc nikt nie ucierpiał podczas tego zdarzenia. Jak podaje tvnwarszawa.pl, na Poznańską przyjechał też inspektor nadzoru budowlanego i stwierdził, że zaistniała sytuacja może wpłynąć na dalsze zawalenie się konstrukcji.

Historia budynku
Kamienica przy ulicy Poznańskiej 21 w Warszawie to murowany dom wzniesiony w 4 ćw. XIX w., jeden z najcenniejszych obiektów Śródmieścia Południowego, który aktualnie nie jest zamieszkany i należy do miasta.

21 maja Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, podpisał decyzję o wpisie do rejestru zabytków kamienicy przy ul. Poznańskiej 21, z uwagi na zachowane wartości historyczne i naukowe. Jak, czytamy w oficjalnym komunikacie konserwatora, budynek ma bardzo ciekawą przeszłość: "Podczas powstania warszawskiego znalazł się na terenie zajętym przez żołnierzy Batalionu Zaremba-Piorun Armii Krajowej.

Na sąsiedniej posesji, pod adresem Hoża 62, znajdowało się dowództwo 2. kompani „Jur”, natomiast w samej kamienicy Poznańska 21, w początkach sierpnia 1944 r., zlokalizowano placówkę powstańczą pod dowództwem mjr Jana Przeździeckiego „Tomasza”, późniejszego zastępcy dowódcy batalionu. Bliskość frontu, którego granica biegła wzdłuż ulic Emilii Plater i Wspólnej, spowodowała silne zniszczenia okolicznej zabudowy. Pomimo wzmożonego obstrzału artyleryjskiego oraz bombardowań lotniczych, kamienica przetrwała praktycznie nieuszkodzona i po opuszczeniu przez Niemców Warszawy ponownie została zasiedlona."

Wojewódzki konserwator zabytków pojedzie na miejsce zdarzenia i przeprowadzi własne dochodzenie w sprawie zawalenia się części zabytkowej zabudowy.

Tak wyglądała kamienica na ul. Poznańskiej 21 przed zawaleniem:

Czytaj też: Poznańska 37. Kamienica, która nie uległa zniszczeniu podczas wojny [ZDJĘCIA]


od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto