Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza akcja "Nie pakuj się do trumny zrób cytologię" (wideo)

Anna_Kwiecień
Anna_Kwiecień
W Szczecinie ponad 100 tysięcy kobiet kwalifikuje się do bezpłatnych badań cytologicznych. Z tej możliwości skorzystało tylko 28 procent z nich.

Każdego dnia 5 kobiet umiera na raka szyjki macicy. Regularnie wykonywane proste, bezbolesne i bezpłatne badanie pozwala uniknąć dramatu.

Każda kobieta w wieku 25-59 lat. która nie wykonała badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat może je wykonać za darmo. Niestety z tej możności korzysta niewiele z nich. Aby to zmienić rusza akcja „Nie pakuj się do trumny zrób cytologię”.

Kampania powstała w oparciu o pomysł młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Lublinie, zwycięzców II edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”.

Czym jest cytologia?

Cytologia jest najskuteczniejszą metodą wczesnego wykrywania zmian w komórkach nabłonka szyjki macicy. Samo badanie nie zapobiega zakażeniu się wirusem HPV, którego rakotwórcze typy prowadzą do raka szyjki macicy. Cytologia pozwala na zdiagnozowanie stanu komórek znajdujących się w szyjce macicy i ocenę ewentualnych zmian lub nieprawidłowości.

Jak często się badać?

Badanie cytologiczne powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, przez pierwsze 4 lata po rozpoczęciu współżycia, a następnie wykonywać co 3 lata, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Cytologia pozwala stwierdzić zagrożenie, zanim rozwinie się rak. Wczesne wykrycie nowotworu jest gwarancją powodzenia leczenia. W ogromnej większości przypadków wyniki badania cytologicznego potwierdzają, że pacjentka jest zdrowa.

Kiedy wykonać badanie?

Cytologię najlepiej jest wykonywać w I fazie cyklu, przynajmniej 2 doby od ustania krwawienia miesiączkowego, odbycia ostatniego stosunku oraz przyjmowania globulek dopochwowych. Jeżeli planuje się wykonanie badania USG czy innych badań lub wymazów z pochwy, należy zrobić je po pobraniu wymazu do badań cytologicznych.

Bada się wciąż za mało kobiet

W województwie zachodniopomorskim liczba kobiet w wieku 25-59 lat, kwalifikujących się do badania raz na 3 lata, w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy, wynosi 449 069. Z badania skorzystało 28,59% objęcia populacji programem. W Szczecinie liczba osób kwalifikujących się do badania to 110 875, przebadanych zostało 28,01%.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto