Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza Archipelag Jazdów. To dwanaście weekendów aktywności

Sonia Tulczyńska
Pływający ogród, warsztaty muzyki elektronicznej, wspólne pisanie scenariusza i wiele, wiele innych atrakcji. Moc wydarzeń kulturalnych będzie czekać na wszystkich odwiedzających Jazdów tego lata od 19 czerwca do 6 września.

Przechadzając się Al. Ujazdowskimi, na Placu Rozdrożu można zauważyć kolorowe barierki, które prowadzą w stronę Centrum Sztuki Współczesnej. "0,5 km koloru" autorstwa duetu artystycznego Justyna Wencel i Marcin Chomicki to kolorystyczny kierunkowskaz, który prowadzi przez kładkę nad Trasą Łazienkowską w stronę osiedla domków fińskich, na którym aktywnie działa inicjatywa Otwarty Jazdów. To symboliczny znak połączenia strony wschodniej i zachodniej Ujazdowa, które przed budową trasy stanowiły jedną przestrzeń.

Osiedle Jazdów wraz z ogromną historią sięgającą XII wieku, przez ostatnie lata tętni w wakacje kulturalnym życiem. Tym razem CSW przy współpracy z Instytutem Teatralnym przygotowały mnóstwo wydarzeń kulturalnych. Wśród nich m.in. stół z makietą – Perspektywicznym Modelem Badawczym Jazdowa – na której przed każdym spacerem po okolicy będą zaznaczane kierunki tematycznej marszruty.

Punktem wyjścia do zbadania przyrodniczej mapy Jazdowa będzie ogród roślin migrujących, stworzony z inicjatywy Gregora Różańskiego w Cysternie, dawnym zbiorniku wodnym Szpitala Ujazdowskiego, zrewitalizowanym przez japońskiego artystę Tadashiego Kawamatę. Ta ciekawa realizacja na pograniczu sztuki i nauki otworzy szeroką perspektywę do dyskusji na temat globalnych procesów migracji oraz statusu migranta we współczesnej rzeczywistości.

Przed Zamkiem stanie kontener, w którym mieszać się będzie woda pochodząca z różnych ujęć na terenie Warszawy. Zbuduje go szwajcarski duet artystyczny Michael Meier & Christoph Franz, zainspirowany architekturą i historią warszawskich studni oligoceńskich. Zostanie uruchomiony piec chlebowy, dotychczas ukryty w zielonej przestrzeni wokół Zamku, przy którym artysta Paweł Kruk wraz z mieszkańcami i osobami odwiedzającymi Jazdów będzie wypiekał chleb. Wsłuchamy się w różnorodne głosy i języki – również w te bezdźwięczne, jak alfabet głuchoniewidomych, którego będziemy mogli się nauczyć podczas warsztatów Alfabetu Lorma.

Rezydenci projektu Sound of Culture – Culture of Sound poprowadzą warsztaty poświęcone projektowaniu akustycznemu przestrzeni miasta i tworzeniu innowacji z wykorzystaniem elektroniki dźwiękowej.

Czytaj też: Rzeźby w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Poczuj się jak u króla [ZDJĘCIA]

Kolektywnie tworzone granice Jazdowa wyjdą poza przestrzeń zieloną w samo centrum miasta – do nowego lokalu CSW przy ul. Marszałkowskiej 9/15. Maja Bekan, artystka pochodząca z byłej Jugosławii, obecnie mieszkająca w Holandii, podczas swojego pobytu w Warszawie będzie wspólnie z mieszkańcami pracowała nad scenariuszem filmu o zaginionej rzeźbie Alfonsa Karnego, która niegdyś zdobiła Skwer Oleandrów.

Na Archipelagu Jazdów nie zabraknie kina. Projekcje filmowe pod hasłem "Miasto, akcja!" odbywać się będą w lokalu przy ul. Marszałkowskiej. W repertuarze przygotowanym przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze znajdą się filmy na temat oddolnych lokalnych inicjatyw w Polsce i na świecie.

Wytchnieniem od zgiełku miasta będzie zacisze Biblioteki Zamku Ujazdowskiego, w której odbędzie się cykl sześciu spotkań współorganizowanych przez Fundację Bęc Zmiana. Każde z nich będzie poświęcone wybranej pracy z Publicznej Kolekcji Sztuki m.st. Warszawy. Rozmowa z autorem i zaproszonymi gośćmi będzie punktem wyjścia do szerokich dyskusji z udziałem publiczności.

Dla miłośników literatury zaplanowano Archipelag Literatury, cykl warsztatów czytania prowadzonych przez Natalię Malek.

Z myślą o najmłodszych powrócą Teatranki, czyli warsztaty teatralne dla dzieci organizowane przez Instytut Teatralny. Do spotkania ze sztuką i na sztukę spotkania zaprosi uczestników Laboratorium Edukacji Twórczej CSW. Okazją do aktywności na świeżym powietrzu będą liczne warsztaty ruchowe prowadzone przez Paulinę Święcańską.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto