Zablokowane ulice Śródmieścia, Woli, Bemowa oraz Mokotowa i Wilanowa - dziś i jutro ze stolicy wyruszają pielgrzymi na Jasną Górę. Według szacunków organizatorów ze stolicy na uroczystości 14 sierpnia w Częstochowie ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zablokowane ulice Śródmieścia, Woli, Bemowa oraz Mokotowa i Wilanowa - dziś i jutro ze stolicy wyruszają pielgrzymi na Jasną Górę. Według szacunków organizatorów ze stolicy na uroczystości 14 sierpnia w Częstochowie dotrze ok. 18 tys. pątników. Wcześniej jednak narzekać będą na nich warszawscy kierowcy, którym w najbliższych dniach utrudnią ruch w mieście.

Dziś wyruszą pielgrzymi ze Śródmieścia i Pragi. Utrudnienia czekają kierowców wyjeżdżających w kierunku Sochaczewa, Ożarowa, Raszyna i Otwocka. - Na trasach przemarszu będą czasowe ograniczenia w ruchu np. wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach - mówi młodszy inspektor Wojciech Pasieczny ze stołecznej drogówki. - Część aut będzie wpuszczana przez funkcjonariuszy w przerwach między pielgrzymującymi - dodaje.

Trudności wystąpiły już ostatniej nocy, kiedy wyłączona została możliwość parkowania na pl. Teatralnym. W nocy ze środy na czwartek od godz. 17 do godz. 9 rano nie można będzie zostawić auta na ul. Królewskiej między Zachętą a Marszałkowską. - Wszystko w związku z zatrzymywaniem się autokarów - tłumaczy Urszula Nelken, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Pierwsza wyruszy XVIII Piesza Pielgrzymka Żołnierzy. O godz. 4.30 spod Cytadeli żołnierze przejdą ulicami: Zakroczymską, Freta i Długą, skąd dotrą do Katedry Polowej WP, gdzie o godz. 5.30 biskup polowy Tadeusz Płoski odprawi mszę świętą. Następnie ok. godz. 7 żołnierze dołączą na placu Teatralnym do 29. Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej.

Akademicy będą już po mszy o godz. 5.30 odprawionej przez metropolitę warszawskiego abp. Kazimierza Nycza. Pątnicy wyruszą ulicami: Senatorską, Elektoralną, Chłodną, Żelazną, al. Solidarności, Leszno i dalej Górczewską. Tam przy parafii św. Łukasza możliwy będzie odpoczynek. Akademicy i żołnierze opuszczą granice Warszawy ok. godz. 9-9.30. Stąd udadzą się w kierunku Babic, Borzęcina, gdzie udadzą się na posiłek, i Leszna. Swoją dzisiejszą drogę zakończą w Czarnowie, gdzie zaplanowany jest ich nocleg.

18. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych wyruszy z kolei o godz. 7.30 z parafii św. Józefa na Kole. Przejdzie ulicami: Deotymy, Elekcyjną, Batalionu "Parasol", Olbrachta, Stromą, Strąkową, Oświatową, Człuchowską, Świetlików, Słomianą, Okrętową, Sterniczą i trasą na Poznań, czyli Lazurową, wyjdą z Warszawy.

Ostatnią środową pielgrzymką, która wyjdzie ze stolicy, będzie Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin. Jej start zaplanowano na godz. 8.30 w kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej (ul. Ostrobramska 72). Przejdą Rodziewiczówny, Ostrobramską, Płowiecką, Traktem Lubelskim i Wałem Miedzeszyńskim w kierunku Otwocka i Karczewa. Pielgrzymi z Pragi wyjdą z Warszawy ok. godz. 10.

Z utrudnieniami trzeba się liczyć również w czwartek. Na Jasną Górę o godz. 6 rano wyruszy 298. Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup 17, która przejdzie: Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Al. Ujazdowskimi, Belwederską, Sobieskiego, al. Wilanowską, Klimczaka, Orszady, Imbirową, Nowoursynowską, Rosoła, Relaksową i Prawdziwka.

O godz. 9 odbędzie się msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej. Potem planowany jest odpoczynek w lesie Kabackim. Dzięki serwisowi e-pielgrzymki.pl piechurzy mogą wysyłać swoje zdjęcia przez MMS. Trasę 48 pielgrzymek z całej Polski będzie można śledzić w internecie.
Ruszaj__pielgrzymki__wi_c_stan__samochody_1_1e.jpg


Współpraca: Tomasz Szychliński

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!