Plakat akcji Plakat akcji

Plakat akcji (© Materiały prasowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Kampania „Odmienny stan – odmienne traktowanie” organizowana jest od 2009 roku. Ma na celu pomóc kobietom w ciąży oraz uwrażliwić społeczeństwo na ich potrzeby. Od 6 czerwca 2011 prowadzona jest jej trzecia edycja. Natomiast „Polska – miejsce przyjazne mamie i dziecku” to równoległa akcja o podobnej idei, która ruszyła 18 maja.

„Odmienny stan – odmienne traktowanie”
Akcja ma nie tylko uwrażliwić społeczeństwo i zwrócić uwagę na potrzeby kobiet w ciąży, którym trudniej jest sprostać codziennym wyzwaniom. Jest ona skierowana również do samych zainteresowanych, albowiem kobietom w ciąży często brakuje odwagi, aby upomnieć się o ustąpienie miejsca w autobusie czy w kasie sklepu - czują się niezrozumiane i wykluczone.

Czytaj także: Straż Miejska skontrolowała place zabaw. Najgorsze są w Śródmieściu, Bielanach i na Pradze

Przestrzeń publiczna również często nie jest dla nich przystosowana. Dlatego w ramach akcji prowadzony jest plebiscyt na „Miejsca Przyjazne Przyszłej Mamie”. Są to takie miejsca, gdzie kobiety ciężarne są szanowane, a ich potrzeby respektowane. Kasa pierwszeństwa, dystrybutor z wodą czy miejsce odpoczynku to udogodnienia, które mogą znaleźć się w takich miejscach. – Pomysł wyniknął z rozmów z mamami i lekarzami specjalistami. Kobiety czują się ignorowane, a gdy proszą o pomoc lub ustąpienie miejsca w autobusie czy u lekarza, często spotykają się z chłodnym traktowaniem – mówi Joanna Długosz, która zajmuje się akcją i dodaje, że zgłoszony problem stał się impulsem, który zainicjował zapoczątkowanie akcji przez markę Falvit.

Głosowanie internautów na Miejsca Przyjazne Przyszłej Mamie odbędzie się w terminie od 15 września do 15 października. Na koniec października 2011 planowane jest wyłonienie i wyróżnienie „Miejsc Przyjaznych Przyszłym Mamom”. Nagrody w tym plebiscycie, prowadzonym na stronie www.falvitmama.pl, to tytuły „Miejsc Przyjaznych Przyszłej Mamie 2011” oraz możliwość posługiwania się specjalnym znaczkiem kampanii „Odmienny stan – odmienne traktowanie”. Przyznawane są one w trzech kategoriach: instytucje publiczne, transport oraz placówki komercyjne. Pełna lista miejsc biorących udział w rankingu 2011 znajduje się na stronie www.falvitmama.pl/Falvit-mama/Ranking-miejsc. W edycji z roku 2009 w Warszawie wyróżnione zostały: Kino Muranów, przychodnia Lux Med. (ul. Migdałowa) oraz Restauracja KEN 61 Bistro. Rok temu zwyciężyły natomiast: Kościół Św. Jacka (ul. Freta 10), Parafia w Lasku Bielańskim (ul. Dewajtis 3), Urząd Dzielnicy Bielany (ul. Żeromskiego 29), Apteka DrPharma (al. Jana Pawła II 78), Centrum Medyczne Damian, Mama Mia Cafe & Shop (al. KEN 56 lok. 5) oraz Koleje Mazowieckie Sp. z o.o.

Patronat merytoryczny nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Fundacja MaMa. Wsparcie medialne zapewniają wydawnictwa Edipresse: Twój Maluszek, Będę Mamą, BabyOnline.pl oraz wydawnictwa Polskapresse: Polska The Times oraz Miasta-Kobiet.Naszemiasto.pl.

Odwiedź serwis Miasta Kobiet i dowiedz się więcej o kampanii "Odmienny stan - odmienne traktowanie"„Polska – miejsce przyjazne mamie i dziecku”
Tę akcję organizuje portal www.ofeminin.pl. Ma ona także charakter edukacyjny, ale nie dotyczy już tylko kobiet w ciąży, ale również kobiet z wózkami. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na trudności, z jakimi spotykają się kobiety z dziećmi – dziurawe chodniki, wysokie krawężniki, brak miejsc do przewinięcia i karmienia dziecka piersią.

Akcja „Polska – miejsce przyjazne mamie i dziecku”, podobnie jak wyżej wspomniana "Odmienny stan - odmienne traktowanie", również prowadzi plebiscyt na miejsca z udogodnieniami. Można je zgłaszać na stronie internetowej, podobnie jak w przypadku akcji „Odmienny stan – odmienne traktowanie”. Ambasadorkami tej akcji są m.in. Anna Dereszowska, Reni Jusis, Zuzanna Ziomecka i Małgorzata Napieralska, a patronują akcji Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i Instytut Matki i Dziecka. Do tej pory wybrano takie miejsca jak: Czas dla mam (Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 2, teren Ogrodu Jordanowskiego ul. Alfreda Nobla 18/26; Saska Dance Studio, ul Arabska 7; Kawiarnia nad Balatonem, ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego; Sala fitness przy hali sportowej w budynku I LO im B. Limanowskiego, ul. Felińskiego 15), Tarabuk (księgarnia i kawiarnia, ul. Browarna 6), Mamma Mia (restauracja, ul. Berezyńska 27) oraz Fryzjerkowo (ul. Foksal 12/14).

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!
Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Mamaka (gość)

    Odmienny stan wiąże się z superdbaniem o higienę intymną a tą dużo łatwiej utrzymać z biobidetem. Pomaga on nie tylko kobietom, ale wszystkim członkom rodziny i NIGDY WIĘCEJ PAPIERU TOALETOWEGO!!!!