Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyły prace nad muranowskim muralem

Redakcja
W bramie przy ulicy Nowolipki 4 (róg Nowolipek i Zamenhofa) ruszyły w czwartek prace nad muranowskim muralem. Jego forma nawiązuje do historii graffiti szablonowego, które w latach osiemdziesiątych pod wpływem kultury niezależnej było narzędziem komunikacji i rozładowania społecznego napięcia.

Lokalizacja muralu jest nieprzypadkowa. Jego forma przesuwa uwagę ze spójnego dzieła malarskiego na wielogłos naszego czasu. Na Muranowie, w byłej dzielnicy żydowskiej, gdzie dziś znów można usłyszeć hebrajski i jidysz, w Warszawie, w której brzmi japoński, hiszpański i angielski, mural musi kierować na Ludwika Zamenhofa, patrona jednej z ulic. Na myśliciela, który szukał wspólnego języka ludzi po Babel. I jednocześnie wiemy doskonale, że nieporozumienia i wielogłos występują nawet w obrębie tego samego języka.

Czytaj także: Kolejny mural uczci 77. rocznicę śmierci polskiej noblistki

Wykonawcą muralu, którego projekt zaaprobowała po konsultacjach Wspólnota Mieszkaniowa Nowolipki 4, zarządzająca budynkiem, jest Adam Walas - warszawiak, rocznik 1985. Rysownik, malarz, grafik, twórca murali. Student wydziału grafiki na warszawskiej ASP i asystent w szkole rysunku Horyzont. Autor m.in. muralu na ogrodzeniu stadionu Polonii przy ul. Konwiktorskiej (efekt konkursu „Graffiti 1944” zorganizowanego przez Fundację Polonia 2011 we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, którego celem było uczczenie 65. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz zagospodarowanie murów wokół stadionu klubu) oraz muralu zdobiącego ściany ratusza Urzędu Dzielnicy Bielany (I nagroda w konkursie „Maluj z głową na Bielanach”).

- Chciałem, żeby mural nawiązywał do przedwojennej historii Muranowa, o której nie wszyscy dziś pamiętają. Szczególnie zależało mi na zwróceniu uwagi na postać Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto, który, choć urodził się w Białymstoku, przez sporą część swojego życia związany był właśnie z tym miejscem - mówi Adam Walas, autor projektu muralu. Na ścianach bramy przy ul. Nowolipki 4 pojawią się też inni bohaterowie – mieszkańcy żydowskiego Muranowa i postaci z kultury popularnej. - Przedstawiając ich w jednym miejscu, chciałem wyrazić ideę języka esperanto – łączącego ludzi różnych kultur, z różnych krajów, mówiących na co dzień różnymi językami – dodaje Walas.

Czytaj także: Pierwszy festiwalowy mural w Polsce powstał na ulicy Jaworzyńskej

Tłumaczenie na język esperanto cytatów wykorzystanych w projekcie wykonał warszawski oddział Polskiego Związku Esperantystów.

Ludwik Zamenhof jest jednym z patronów strony Stacja Muranów na bazie której w 2009 r. powstało Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów. Współpracujemy z przedstawicielami organizacji pozarządowych, przedsiębiorcami, aktywnymi mieszkańcami i wszystkimi sympatykami Muranowa. Strona dostarcza kompleksowej informacji o Muranowie, ze szczególnym uwzględnieniem jego żydowskiej tożsamości. Chcemy pokazywać i promować Muranów jako miejsce fascynujące, unikat w skali światowej i dostarczać rzetelnej informacji na jego temat, podanej w nowoczesnej formie. Chcemy sprawić, żeby marka „Muranów" stała się powszechnie rozpoznawalna - nie tylko w Polsce i stworzyć lokalną społeczność, która będzie siłą Muranowa w przyszłości, przyczyniając się do ożywienia dzielnicy.

Czytaj także: Kolejna atrakcja Planetarium CNK: ruchomy mural nocnego nieba

Mural w bramie przy ul. Nowolipki 4 to pierwsze z wydarzeń w ramach projektu Make Up Muranów!/Tworzymy Muranów, realizowanego przez Stację Muranów ze środków Urzędu Dzielnicy Śródmieście. Już niedługo zaprosimy do udziału w kolejnych!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto