Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeźba "W hołdzie polskim artystom baletu" stanęła przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej

red
Rzeźba "W hołdzie polskim artystom baletu" stanęła przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej
Rzeźba "W hołdzie polskim artystom baletu" stanęła przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej materiały prasowe
W sobotę, 8 października, uroczyście odsłonięto rzeźbę poświęconą wielu pokoleniom polskich tancerzy, choreografów i pedagogów. W uroczystości wzięło udział ok. 400 osób ze świata kultury, sztuki i biznesu.

Fundatorem rzeźby jest Grupa MAZURKAS. W sobotę, 8 października, w Salach Redutowych Teatru Wielkiego Opery Narodowej odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika, w której uczestniczyło blisko 400 osób. Na scenie pojawiła się inicjatorka projektu Bożena Kociołkowska - była tancerka i primablaerina Teatru Wielkiego, pedagog i choreograf. Zaprezentowała też swoją książkę "Pierwsza dama warszawskiego baletu".

Głos podczas inauguracji pomnika zabrał również Waldemar Dąbrowski - dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Krótkie przemówienia wygłosili także Prezesi Mazurkas, Andrzej Bartkowski i Andrzej Hulewicz. Z kolei Prezes ZASP, Olgierd Łukaszewicz odczytał jeden z rozdziałów książki Bożeny Kociołkowskiej, mówiący o końcowym etapie budowy pomnika-rzeźby.

Kiedy zakończyła się część oficjalna, goście przenieśli się na poczęstunek serwowany przez Mazurkas Catering 360, a następnie przed pomnik, aby zobaczyć jego uroczyste odsłonięcie. Rzeźba otrzymała nazwę "Tancerka" - tak mówi o niej jej twórca Zbigniew Stanuch, który wygłosił krótkie przemówienie podczas odsłonięcia swojego dzieła.

Na odsłonięciu pomnika obecne były liczne delegacje ze szkół baletowych, m.in. z Gdańska, Warszawy, Bytomia i Poznania. Poznania. Po odsłonięciu rzeźby i licznych sesjach fotograficznych duża część gości została zaproszona na wspaniały balet "Bajadera" do Sali Moniuszki. - Paryż ma swoją rzeźbę autorstwa Edgara Degasa z 1881 roku, przedstawiającą postać młodej uczennicy baletu Opery Paryskiej, a Warszawa wzbogaciła się o rzeźbę "Tancerka" autorstwa Zbigniewa Stanucha, w hołdzie całemu środowisku artystów sztuki baletowej: tancerzom, choreografom i pedagogom - mówił Andrzej Hulewicz, Prezes Mazurkas. Tymi słowami wyraził nadzieję, że rzeźba stanie się jednym z nowych symboli Warszawy.

Andrzej Bartkowski z kolei w swoim przemówieniu podkreślał wielką potrzebę mecenatu dla sztuki. Według niego "sztuka sama się nie obroni". Wskazywał tu wielką okazję dla biznesu, by mógł wspierać sztukę i kulturę, co może dać czasem większą satysfakcję, niż codzienna walka o wynik ekonomiczny.

Fundator rzeźby 23 października organizuje w swojej siedzibie w Ożarowie Mazowieckim wieczór całkowicie poświęcony baletowi. Najważniejszym punktem wydarzenie będzie piękny balet "Giselle" do muzyki Adolphe Adam. Wstęp za okazaniem zaproszenia, po uprzednim potwierdzeniu obecności.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto