Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz warte 910 tys. zł. staną w parku Traugutta

Anna Wolska
Pierwotnie "Rycerze króla Artura" mieli stać na placu Na Rozdrożu
Pierwotnie "Rycerze króla Artura" mieli stać na placu Na Rozdrożu Materiały prasowe
Po kilku latach negocjacji udało się w końcu podpisać porozumienie z artystką Magdaleną Abakanowicz. Ekspozycja wystawiona będzie w parku Traugutta.

Rzeźby - cztery abstrakcyjne postacie rycerzy króla Artura - są już gotowe i czekają na wystawę w warszawskim magazynie. Wizard, Parsifal, Lancelot i Galahad to gigantyczne rzeźby wykonane ze stali, ważące każda po 400 kg. Takie same Magdalena Abakanowicz pokazała w 2008 r. w Museo de Arte Reina Sofía w Madrycie.

W przyszłym tygodniu między czwartkiem a sobotą rzeźby będą przywiezione do parku i na próbę przymierzone do miejsca, w którym docelowo mają stanąć. Po 18 października zostaną wylane fundamenty, żeby 10 listopada mogły być tam ustawione na stałe.

Lokalizację na skraju parku Traugutta, blisko skrzyżowania Wisłostrady z ul. Sanguszki, wybrała sama artystka. Wcześniej chciała postawić rycerzy na pl. Na Rozdrożu. Od dwóch lat tamto miejsce wydawało się zarezerwowane dla jej dzieł. Niespodziewanie z niego zrezygnowano. Okazało się, że umieszczenie tam ciężkich rzeźb wymagałoby zrujnowania placu.

Artystka od ponad 20 lat walczyła o ustawienie swoich dzieł w stolicy. W przeszłości chciała, żeby wystawa powstała nieopodal jej domu na warszawskim Mokotowie. Pojawił się jednak problem z dokupieniem sąsiednich działek i sprawa ucichła. Twórczością Abakanowicz urzędnicy zainteresowali się dopiero w czasach rządów PiS w stolicy. Wiceprezydent miasta Andrzej Urbański był pomysłodawcą ustawienia jej prac w pustej hali elektrowni na Powiślu. Plan ten również upadł, ponieważ budynki zostały kupione przez prywatnego dewelopera. Po zmianie władz Warszawy przedstawiciele PO proponowali artystce różne lokalizacje, m.in. pl. Defilad, pl. Konstytucji, miejsce przy Domach Towarowych Centrum oraz przy powstającym nad Wisłą Centrum Nauki "Kopernik". Urzędnicy uznali, że wystawiając w przestrzeni publicznej dzieła Magdaleny Abakanowicz, Warszawa zbliży się do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Po wykluczaniu kolejnych możliwych lokalizacji artystka zgodziła się w końcu na park Traugutta.

Za "Rycerzy króla Artura" miasto zapłaci jej 910 tys. zł. Ustawione na betonowych fundamentach abstrakcyjne postacie po zmierzchu podświetlone będą reflektorami.

Na razie nie ma planów powiększenia parkowej ekspozycji o kolejne prace artystki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto