Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Salonka Bieruta otwarta dla zwiedzających w Stacji Muzeum

baw
Salonkę Bieruta można zwiedzać kilka razy w roku
Salonkę Bieruta można zwiedzać kilka razy w roku Muzeum Kolejnictwa
Począwszy od 30 kwietnia aż do 24 września, w każdą ostatnią niedzielę miesiąca Stacja Muzeum udostępni do zwiedzania wnętrza reprezentacyjnego wagonu, którym podróżowali dygnitarze PRL-u, wśród nich Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, czy Józef Cyrankiewicz.

Chcesz zobaczyć jak podróżowali w PRL-u partyjni dygnitarze? Niedziela z salonką Bieruta, to nowa propozycja Stacji Muzeum. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca w godzinach od 10 do 17 można z bliska zobaczyć specjalny wagon, którym podróżowali przywódcy PRL-u.


Salonka Bieruta będzie dostępna dla zwiedzających w każdą ostatnią niedzielę miesiąca aż do 24 września. Bilet wstępu do Muzeum Kolejnictwa kosztuje 12 zł/normalny i 6 zł/ulgowy


Salonka Bieruta. Wygoda i przepych

Salonkę zbudowano w w Zakładach H. Cegielskiego w Poznaniu w 1939 roku. Po wybuchu II wojny światowej przejęli go Niemcy i kazali przerobić na pojazd luksusowy. A w 1946 roku przekazali polskiej ekipie rządzącej, jako elegancką salonkę.

W wagonie są przedziały sypialne, gabinety, salon i przedział służbowy. Bokiem biegnie korytarz. Wsiąść można z dwóch przedsionków na krańcach salonki. W wagonie jest kuchnia na węgiel, która mogła również ogrzewać wnętrze. Gabinety są wyposażone w kanapy i mahoniowe biurka oraz szafy. W przedziałach są umywalki i szafeczki na przybory toaletowe. Między przedziałami dla najważniejszych dostojników zabudowano toaletę i prysznic.

Największym pomieszczeniem jest oczywiście salon. Na środku znajduje się stół konferencyjny otoczony fotelami pokrytymi skórą. Na ścianach umieszczono intarsje z widokami Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdańska i Krakowa. Na jednym z krańców salonu znajduje się kryształowe lustro w pozłacanych ramach.

Czytaj także: Praga na pocztówkach. Klimatyczny projekt warszawskiej blogerki [rozmowa NaM]

Pasażerami salonki byli Bolesław Bierut, Aleksander Zawadzki, Władysław Gomułka, Józef Cyrankiewicz, Piotr Jaroszewicz, a także towarzysze z bratnich krajów socjalistycznych. Wagon był w eksploatacji do 1981 roku. W latach 80. po naprawie głównej wagon został skreślony z inwentarza PKP i przekazany do Muzeum Kolejnictwa.

Bilet wstępu do Muzeum Kolejnictwa kosztuje 12 zł/normalny i 6 zł/ulgowy


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto