18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Salwator -14” - ważny sprawdzian przed natowską certyfikacją

Redakcja
Żołnierze wojsk specjalnych zakończyli kolejny etap przygotowań przed zaplanowanymi na wrzesień tego roku międzynarodowymi ćwiczeniami „Noble Sword-14”.

Na bazie Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (Joint Force Training Centre, JFTC) w Bydgoszczy przeprowadzono międzynarodowy trening sztabowy „Salwator-14”.

-Uzyskanie w ubiegłym roku przez Polskę statusu „państwa ramowego” Sojuszu w obszarze operacji specjalnych to ogromny sukces polskiej armii i zarazem autentyczne wyzwanie. Nasi komandosi wspierani przez inne rodzaje wojsk wykonali olbrzymią pracę. Teraz musimy dopracować procedury tak aby wraz z całym komponentem operacji specjalnych zaliczyć ten ostateczny, natowski egzamin - podkreślił gen. bryg. Jerzy Gut, kierownik ćwiczenia, a na co dzień dowódca Centrum Operacji Specjalnych - Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych (COS-DKWS). – Mamy bardzo dobre wspomnienia z Centrum, wysoce cenimy sobie jego infrastrukturę szkoleniową oraz profesjonalizm kadry i dlatego ponownie gościmy w JFTC – dodał generał, odnosząc się do przeprowadzonego w JFTC w listopadzie 2012 roku ćwiczenia „Puma-12”.

„Salwator-14” był kolejnym ważnym przedsięwzięciem szkoleniowym realizowanym przez nasze wojska specjalne wspólnie z natowskimi partnerami na drodze przygotowań do objęcia dyżuru bojowego w ramach Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF) w 2015 roku. W bydgoskim Centrum wraz z Polakami ćwiczyli żołnierze m.in. z: Dowództwa Operacji Specjalnych USA w Europie (US Special Operations Command Europe, USSOCER) i Dowództwa Sił Połączonych NATO w Neapolu (Joint Force Command, JFC). Żołnierzy wojsk specjalnych wspierali ich koledzy z sił konwencjonalnych, a w tym m.in. z: Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, 2. Korpusu Zmechanizowanego - Komponentu Lądowego, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Żandarmerii Wojskowej.

-To ćwiczenie jest kolejnym doskonałym przykładem Inicjatywy Sił Połączonych (Connected Forces Initiative, CFI). Bardzo się cieszę, że wspólnie z polskim Centrum Operacji Specjalnych możemy zademonstrować nasze połączone możliwości w tym zakresie. Jestem dumny, że JFTC, jako jedna z głównych instytucji dostarczających ćwiczenia w ramach CFI, może wesprzeć polskie wojska specjalne na ich drodze przygotowań do objęcia dyżuru bojowego w ramach Sił Odpowiedzi NATO – powiedział generał brygady Wojciech Grabowski, dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych.

W czasie treningu w bydgoskim Centrum wizytę złożyli: gen. broni Marek Tomaszycki, Dowódca Operacyjny RSZ, gen. broni Edward Gruszka, szef Inspektoratu Wsparcia SZ, gen. dyw. Janusz Adamczak, Dowódca 2 KZ - Dowódca Komponentu Lądowego, gen. bryg. Piotr Patalong, szef Inspektoratu Wojsk Specjalnych Dowództwa Generalnego RSZ oraz kontradmirał Marek Kurzyk, zastępca szefa Zarządu Szkolenia P-7 SGWP. Gen. bryg. Jerzy Gut omówił założenia i cele istotne z punktu widzenia kierownictwa treningu oraz przedstawił strukturę szkolenia. Natomiast dowódca ćwiczącego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych (Special Operations Component Command, SOCC) - płk Marcin Szymański, na co dzień szef sztabu COS-DKWS, zapoznał gości z bieżącą sytuacją oraz przedstawił główne założenia, jakie w czasie treningu realizował jego personel.

-Dowodzenie Komponentem Operacji Specjalnych w ramach Sił Odpowiedzi NATO w 2015 roku to duże wyzwanie i odpowiedzialność. Jest to zdolność, którą osiągnęły wojska specjalne i zarazem nasze siły zbrojne. Naszą wspólną troską jest zatem to aby tę zdolność utrzymać w następnych latach - powiedział gen. bryg. Jerzy Gut.

Siły Odpowiedzi NATO (NRF) to pozostające w stałej gotowości, wydzielone oddziały sił zbrojnych Sojuszu, przeznaczone do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państw członkowskich NATO, a zwłaszcza podejmowania działań w ramach operacji reagowania kryzysowego. Składają się z czterech głównych komponentów: lądowego, morskiego, powietrznego oraz operacji specjalnych.Komponent Operacji Specjalnych (Special Operations Component, SOC) to przygotowane do określonej operacji siły specjalne wydzielone przez państwa NATO. Na czele tych sił znajduje się Dowództwo Komponentu Operacji Specjalnych (SOCC) wydzielane przez tzw. „państwo ramowe”. W tym przypadku rolę „państwa ramowego” pełni Polska, która poza dowództwem wydziela do SOC m.in. zadaniowe zespoły bojowe oraz zabezpiecza komponent logistycznie.

Osiąganiem zdolności niezbędnych do uzyskania przez Polskę statusu „państwa ramowego” kierowało do końca 2013 roku Dowództwo Wojsk Specjalnych (DWS). Sformowane na bazie DWS Dowództwo Komponentu Operacji Specjalnych odgrywało główną rolę w największym ćwiczeniu sił specjalnych NATO w 2013 roku - „Cobra-13”. Głównym celem tego ćwiczenia była narodowa certyfikacja SOCC  oraz potwierdzenie jego zdolności do planowania i kierowania operacjami specjalnymi w ramach Sojuszu.  Dzięki zdaniu tego egzaminu Polska uzyskała status „państwa ramowego” w zakresie operacji specjalnych NATO i dołączyła tym samym do elitarnego grona państw, które posiadają już takie uprawnienia: Francji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Zaplanowane na wrzesień tego roku międzynarodowe ćwiczenia taktyczne Komponentu Operacji Specjalnych (SOC) „Noble Sword-14” będą ostateczną certyfikacją, tym razem natowską, w której udział weźmie całość sił specjalnych przewidzianych do dyżuru SON w 2015 roku.

„Bezpieczne ferie” w Białymstoku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto