Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schroniska, Warszawa - Adresy i telefony. Jak pomóc zwierzakom w Warszawie? [INFORMATOR]

Redakcja
Schroniska, Warszawa, adresy i telefony. Jak pomóc zwierzakom w Warszawie? [INFORMATOR]
Schroniska, Warszawa, adresy i telefony. Jak pomóc zwierzakom w Warszawie? [INFORMATOR] Łukasz Zarzycki
Ruszyła nasza akcja "Podaj im łapę" - co piątek znajdziecie na naszych łamach galerię z psiakami z Palucha, które czekają na Waszą pomoc. To nic, jeśli nie możecie któregoś z nich zabrać do domu. Można pomóc także na inne sposoby - dziś podpowiadamy gdzie i jak. Przypominamy także, o czym należy pamiętać, gdy już zyskamy najlepszego przyjaciela człowieka. Sprawdźcie naszą listę schronisk w Warszawie oraz praktyczne rady.

Schroniska w Warszawie - sprawdź gdzie są:

Schroniska w Warszawie i okolicach. Gdzie znajduje się schronisko dla zwierząt? [ADRESY, MAPA]

Psy i koty wcale nie muszą trafiać do schronisk i być zdane na pomoc wolontariuszy. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach, aby tego uniknąć. Jakich?

Zacznę od banału, ale właśnie on jest najczęściej ignorowany i najczęściej jest powodem bezdomności zwierząt.

Otóż przed kupnem lub przygarnięciem zwierzęcia dobrze się ZASTANÓW! Odpowiedz sobie na kilka pytań: czy stać mnie na często kosztowną opiekę weterynaryjną, gdy zwierzę zachoruje? Czy stać mnie na odpowiednie żywienie? Czy będę mieć czas i chęć na spacery – też zimą, przed pracą? Czy mam wystarczająco duże mieszkanie? Czy będę miał czas, chęć i pieniądze na tresurę i socjalizację psa? Co zrobię z psem, gdy będę chciał wyjechać? Szczere i dojrzałe przemyślenie tych kwestii przed przygarnięciem zwierzęcia w wielu wypadkach zapobiegły nieszczęściu czworonogów.

Gdy już zdecydujemy się na posiadanie zwierzęcia, czeka na nas jeszcze kilka spraw do załatwienia, które sprawią, że zarówno my, jak i nasz przyjaciel będziemy bezpieczni.

Po pierwsze, odwiedźmy weterynarza i upewnijmy się, że stan zdrowia naszego zwierzaka jest prawidłowy, a wszystkie obowiązkowe szczepienia wykonane. Nie wystarczy bowiem zrobić ich tylko raz! Szczepienie przeciw wściekliźnie należy powtarzać co roku, a przeciw chorobom wirusowym co kilka lat. Należy też sprawdzić, czy zwierzę nie musi przyjmować stale leków i nie cierpi na przewlekłe choroby. W kosztach opieki weterynaryjnej może pomóc ubezpieczenie zwierzaka. Takie oferty ma coraz więcej towarzystw.

Następnie psa i kota należy zaczipować. Na terenie Warszawy można zrobić to za darmo. Listę lecznic, które wszczepiają czipy w ramach umowy z UM Warszawa, znajdziemy na stronie ratusza. Czip służy do rozpoznania właściciela i miejsca zamieszkania zwierzaka, który się zagubi. Nie musi więc trafić do schroniska. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie adresatki na obroży psa lub kota.

Równie ważne są sterylizacja i kastracja. Nie tylko zapobiegają niechcianemu rozrodowi (izmniejszają liczbę potencjalnie bezdomnych psów), ale także licznym chorobom, które dopadają szczególnie starsze zwierzęta. Leczenie takich schorzeń jest najczęściej potem kosztowne i bolesne.

Oczywistym jest także fakt, że posiadając psa w mieście MUSIMY po nim sprzątać, gdy załatwi się w trakcie spaceru. Tego obowiązku nie można lekceważyć. W Warszawie przy większości parków znajdziemy stojaki z torebkami na psie odchody i specjalnymi koszami, do których możemy je wrzucać. Można je także wrzucać do zwykłych pojemników na śmieci, woreczek musi być tylko zawiązany.

Gdzie pomóc? - schronisko, Warszawa

W Warszawie znajduje się jedno schronisko na zwierząt, wspierane przez Urząd Miasta. Jest to schronisko na Paluchu.

Adres: ul. Paluch 2 (przy ul. Na Skraju), 02-147 Warszawa
Kontakt: 22 8460236, 22 8681579, 22 8680634, [email protected], [email protected], napluchu.waw.pl

Jak możemy pomóc?

Schronisko chętnie przyjmuje wolontariuszy kochających zwierzęta, którzy nieodpłatnie pomogą w opiece nad podopiecznymi schroniska. Jakie warunki trzeba spełnić? Trzeba być osobą pełnoletnią, która jest w stanie zadeklarować stałą pomoc w określonych dniach i godzinach i chętną do szkoleń. Wnioski o zostaniu wolontariuszem przyjmowane są i rozpatrywane w sposób ciągły, zazwyczaj w cyklu 30-dniowym. Weryfikacje odbywają się na podstawie wypełnionych dokumentów, ewentualnie rozmowy kwalifikacyjnej oraz obowiązkowego testu egzaminacyjnego. Opieka nad zwierzętami w schronisku dotyczy głównie psów i kotów. Opieka nad psami polega na wyprowadzaniu ich na spacery i na stosownej w tym czasie socjalizacji i zabawie. Ponadto wskazana jest także pomoc w pielęgnacji kosmetyczno-higienicznej zwierzęcia, o ile jest taka potrzeba.
Opieka nad kotami - polega na bezpośrednim kontakcie poprzez czynności porządkowe, kosmetyczno-higieniczne, karmienie i zabawę.

Jeśli nie mamy na to czasu lub nie pozwala nam na to nasze zdrowie, to nie jedyna możliwość. Schronisko, szczególnie przed okresem jesienno-zimowym, przyjmie koce, legowiska, miski, zabawki, karmę i inne, aktualnie potrzebne artykuły dla zwierząt, takie jak chociażby specjalne mleko do karmienia szczeniaków i kociąt. Możemy taką paczkę przygotować sami w miarę naszych możliwości lub zorganizować zbiórkę w naszym miejscu pracy, następnie skontaktować się ze schroniskiem, aby dowiedzieć się, co jest potrzebne i z gotową listą i funduszami wyruszyć do sklepu.

Pieniądze można także wpłacić na konto Palucha: 76 1030 1508 0000 0005 5005 0005, koniecznie tytułem "Pomoc dla Schroniska na Paluchu".

Inne miejsca pomocy - lista schronisk, Warszawa

Bezdomne zwierzaki znajdziemy w Warszawie nie tylko na Paluchu. Działają także:

1. Fundacja JOKOT, ul. Klaudyny 38 m. 75, 01-684 Warszawa, [email protected] (zajmująca się bezdomnymi kotami)

2. Fundacja Zwierzochron, ul. Różana 31/33 lok. 42, 02-569 Warszawa, [email protected], 606 989 442, 601 322 677

3. Fundacja Azylu pod Psim Aniołem, ul. Kosodrzewiny 7/9, 04-979 Warszawa, [email protected], 509 117 723, 501 258 303

4. Schronisko w Nowym Dworze Mazowieckim, ul. Leśna, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki, [email protected], 506 403 514

5. Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Józefowie k/Legionowa, ul. Strużańska 15, Józefów, 05-119 Legionowo

Zajrzyjcie także tutaj:

Adoptuj psa z Palucha z naszemiasto.pl! [GALERIA 1]
Adoptuj psa z Palucha z naszemiasto.pl! [GALERIA 2]


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto