Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżkami Margam Park

Judyta Więcławska
Judyta Więcławska
Oranżeria z XIX wieku.
Oranżeria z XIX wieku. Judyta Rykowska
Południowa Walia. 3 km na wschód od Port Talbot znajduje się wielki 340-hektarowy Ogród Botaniczny. Chciałoby się rzec bez entuzjazmu: park to park. Nic bardziej mylnego...

Margam Park to coś więcej niż zwykły kawałek ziemi, bogaty we wszelaką roślinność. Tutaj, poza szeroko rozbudowaną florą i fauną, zobaczyć można piękne krajobrazy, wspaniale zachowaną architekturę, która aż po dziś dzień stała się miejscem, gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością.

Bramy Margam Park otwarte są przez cały rok, a zmieniająca się roślinność zadziwia czymś nowym niemal z każdą wizytą. Spędzając aktywnie dzień z pewnością niejedna osoba tutaj zapomni o nudzie. Szeroki wachlarz rozrywki wypełni bowiem czas każdemu – od dziecka, aż po dorosłego.

Dla osób, które nie lubią spacerować – dwuwagonikowa kolejka wąskotorowa. Trasa wąskotorówki biegnie od parkingu (który znajduje się blisko wejścia głównego) do samego zamku. W ciągu kilkunastominutowej przejażdżki, maszynista zabiera gości do innego świata. Spektakularne widoki, do których zaliczyć można: nowy staw, tamę oraz piękny XIX-wieczny zamek, ukazują się naszym oczom.

Dużo więcej zobaczyć jednak można tylko dzięki pieszej wędrówce. Wyznaczone trasy zabierają do tych najciekawszych zakątków. Punktem startowym dla spacerów po parku wiele lat temu stał się dziedziniec zamkowy, gdzie oprócz informacji istnieje sklep z pamiątkami oraz kawiarnia.

W centralnej części ogrodu botanicznego usytuowane są klasztorne ruiny najbogatszego i największego w Walii opactwa cysterskiego z 1147 roku. Tuż obok przepiękna oranżeria z XIX wieku, która rozciągając się na ponad 83m figuruje w czołówce najdłuższych oranżerii w Wielkiej Brytanii. Na tarasie budynku zauważyć można trzy ozdobne fontanny, zaprojektowane w ciekawy sposób: splecione tułowiem delfiny i tworzące daszek muszle.

W oddali widać już Zamek Margam – to on przyciąga rzesze turystów. Będący niegdyś wiejską rezydencją rodziny Talbot, dziś stał się nieodzownym elementem, kojarzącym się z Margam Park. Ta gotycka budowla, wybudowana między 1830 a 1840 rokiem, kosztowała podobno 50 tysięcy funtów. Na widok publiczny w okresie letnim wystawiana jest niestety tylko część rezydencji, do której należy wielki hol (oraz wspomniane wcześniej: kawiarnia, sklep z pamiątkami oraz informacja).

Na zachód od głównej bramy - królestwo dla dzieci: miniaturowe domki bajkowych bohaterów, otwarte dla gości w okresie letnim. Na wielkiej polanie sąsiadują ze sobą domostwa m. in. Śpiącej Królewny, Pinokia, Tomcia Palucha czy Czerwonego Kapturka. Do niemal każdego domku można zajrzeć, by podziwiać ruchome sylwetki swoich ulubionych postaci. W tej części parku znajduje się otwarty w 2007 roku mini golf, który w długie letnie wieczory, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Jednak to nie koniec niespodzianek dla dzieci. Wielki plac zabaw to niebanalna przygoda. Możliwość zbadania zamku posiadającego cztery wieże, fosę, zjeżdżalnie jest atrakcją nieprzeciętną. W tym czasie opiekunowie mogą spokojnie odpocząć przed dalszym zwiedzaniem.

A co jeszcze czeka gości tego nietypowego parku? Po pierwsze szlak gospodarski. Wzdłuż ścieżki spotkamy domowe zwierzęta. Osiołki, kuce szetlandzkie, krowy z regionu Highlands, jagnięta, owce, kaczki i gęsi. Jeśli znajdą się wystarczająco blisko ogrodzenia, co odważniejsi mogą je pogłaskać. A nieopodal, w kąciku zwierzęcym – zagrody z królikami, kozami, kurczakami i kaczkami.
Jednak, to co najpiękniejsze jeszcze przed zwiedzającymi. Dzikie stado liczące około 230 jeleni, mające dostęp do 200 hektarów parku, to niecodzienny widok.

Margam Park oferuje wiele opcji spędzania wolnego czasu. Dla tych bardziej wymagających wyznaczono trasy, gdzie można jeździć rowerem (zakaz znajduje się tylko przy oranżerii). Dodatkowo ustalone są również miejsca, gdzie każdy może przygotować rodzinny piknik; ciekawą opcją jest również wędkowanie w tutejszym stawie(posiadające ograniczenie: maksymalnie 8 wędkarzy dziennie). W okresie letnim możliwe jest obozowanie i podróżowanie z przyczepą kempingową. Natomiast dla miłośników konnych przejażdżek organizowane są wycieczki po niedotkniętych ludzką ręką obszarach tego niesamowitego miejsca.

Jak więc widać, Margam Park to coś więcej niż zwykła przestrzeń zagospodarowana zielenią – to naturalne piękno, jak gdyby żywcem wyjęte z bajki.

Więcej na stronie: http://www.neath-porttalbot.gov.uk/margampark/

Mapa parku: http://friendsofmargampark.info/images/margam_map.pdf

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto