Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Setki muzeów nocą. Gdzie się wybrać? Podpowiadamy...

Rafał Babraj
Rafał Babraj
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów otwarta będzie rekordowa ilość ...
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów otwarta będzie rekordowa ilość ... Plakat Adama Starżewskiego/arch. MM
Podczas Nocy Muzeów otwarta będzie rekordowa ilość placówek. Dla osób, które nie wiedzą jeszcze gdzie się wybrać, mamy kilka propozycji.

Noc Muzeów militarnie | Noc Muzeów historycznie | Noc Muzeów azjatycko | Noc Muzeów muzycznie

Noc Muzeów takiego rozmachu jeszcze nie miała. 14 maja swoje bramy dla warszawiaków i turystów otworzy ponad 200 placówek. Będzie to rekordowa liczba i niejeden może poczuć się odrobinę przytłoczony. Dokąd iść? Co warto zobaczyć?

Mamy dla Was kilka propozycji tematycznych, które mogą okazać się pomocne. Jeśli jednak sami chcecie opracować swoją trasę sobotniego zwiedzania, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Nocy Muzeów.

Wybierasz się na Noc Muzeów? Zrób relację i zgarnij nagrody!

Zwiedzanie szlakiem militariów

Wędrówkę szlakiem militariów polecamy rozpocząć od wizyty w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Przy ul. Skazańców 25 od godz. 13.00 do 1.00 w nocy trwać będzie Odyseja Historyczna „Cytadela”. Fani wszelkiego oręża powinni czuć się tutaj jak ryba w wodzie. Odbędzie się pokaz uzbrojenia od czasów starożytnych aż do współczesnych w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych. Oprócz tego w programie zwiedzanie obozowisk historycznych, inscenizacje potyczek i walk rycerskich, pokazy musztry i strzelania oraz kawalerii. Warto tutaj wybrać się nieco wcześniej i jeśli pogoda dopisze, spędzić miło dzień na świeżym powietrzu.

Następnie mamy do wyboru dwa wyjścia. Z Cytadeli możemy pojechać na Bielany, do Mediateki Start-Meta przy ul. Szegedyńskiej. Tutaj ogodz. 20.00odbędzie się wykład z serii „Bielańskie Spotkania z Pojedynkiem”, podczas którego z bliska będzie można zobaczyć wszelką broń białą, dowiedzieć się wielu ciekawostek, a także zobaczyć w akcji szermierzy z Akademii Broni F3.

Jeśli jednak nie interesuje nas broń biała, z Cytadeli możemy wybrać się wprost do Muzeum Wojska Polskiego w Alejach Jerozolimskich. Tutaj na wszystkich amatorów militariów czeka cała masa atrakcji. Zwiedzający będą mieli m.in. możliwość zwiedzania kabin myśliwców MiG-29 i Su-22, śmigłowców Mi-2 i Mi-8 czy też transportowego An-26.

Zobacz również: Zbliża się Noc Muzeów w Warszawie. Skłodowska-Curie ziewa… Ale nudno nie będzie
Tego dnia odbędzie się również otwarcie wystawy królów Polski. W tej unikatowej ekspozycji zobaczyć będziecie mogli silikonowe figury naturalnej wielkości sześciu najwybitniejszych królów Polski. Jeśli dodamy do tego pokaz technik obronnych w wykonaniu grupy GROM kombat oraz potyczki prezentowane przez grupy rekonstrukcyjne… No cóż, nie bez powodu Muzeum Wojska Polskiego podczas Nocy Muzeów zawsze cieszy się wielką popularnością. O godz. 23.00 odbędzie się tu jeszcze pokaz sztucznych ogni, jednak umówmy się, że to nie one są tego dnia najważniejsze.

Dlatego polecamy wybrać się o godz. 22.30 na ulicę ul. Zielną 39 czyli do budynku PASTY, gdzie o atrakcje dla warszawiaków w godz. 19.00-24.00 zadba Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego. Właśnie o tej godzinie odbędzie się tu drugi pokaz ataku goliata na powstańczą barykadę (pierwszy o godz. 20.30). Przed budynkiem będzie wystawa zabytkowych i rekonstruowanych pojazdów wojskowych, samochodów oraz motocykli, a w patio obejrzymy kino powstańcze oraz m.in. punkt sanitarny, rusznikarnię, czy kantynę.

Noc Muzeów pod znakiem historii

Zwiedzanie szlakiem historycznym warto rozpocząć od nowo otwartegoMuzeum Miejsce Pamięci Palmiry, zwłaszcza, że w ostatnich dniach ekspozycja była zamknięta. Od godz. 10 do 18 będzie tu można zwiedzać nową siedzibę muzeum.

Oblężenie przeżyje zapewne Muzeum Powstania Warszawskiego. Oprócz zwiedzania ekspozycji, będzie można obejrzeć produkcję Miasto ruin” (3D) , a także kino plenerowe na dziedzińcu. O godz. 21.00 odbędzie się projekcja filmu „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”. Trzeba się jednak liczyć z tym, że kolejki mogą skutecznie utrudnić nam komfortowe zwiedzanie muzeum.

Ciekawą propozycją dla osób, które chciałyby cofnąć się w czasie znacznie dalej jest Państwowe Muzeum Archeologiczne przy ul. Długiej 52. Oprócz ciekawych wystaw takich jak „Pradzieje ziem polskich" czy „Biskupin” będzie tu można zobaczyć m.in. pokazy bicia monet w średniowiecznej mennicy ( godz. 20.00, 21.30, 23.00).

Zobacz również: Nocą po Wiśle podczas "Nocy Muzeów"

Na zakończenie wędrówki warto wybrać się do Przystanku Historia - Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtki, które znajduje się na ul. Marszałkowskiej. W sobotę od godz. 19.00 do 1.00 w nocy odbędzie się tu m.in. Nocny festiwal planszowych gier historycznych. Zagrać będzie można w tytuły takie jak: „303”, „Mali Powstańcy”, „Memoir ‘44” czy „Szare Szeregi” (do wygrania gry planszowe). W programie także maraton filmowy oraz wizyta w zaułku grafficiarzy, gdzie każdy będzie mógł wykonać graffiti nawiązujące do wzorów grafik satyrycznych z lat osiemdziesiątych.

Osoby chcące wybrać się szlakiem historycznym mogą również wybrać się do miejsc opisanych w propozycjach szlaku militarnego.

Odrobina Azji w Warszawie

Podczas Nocy Muzeów mnóstwo atrakcji czeka na fanów Azji. Zaczynamy  o godzinie 18.00 w Muzeum Azji i Pacyfiku przy ul. Freta 5. Tam wszyscy chętni będą mogli m.in. zobaczyć w akcji tybetańskich mnichów z klasztoru Drepung, którzy wykonają rytualną rzeźbę z masła. O godz. 19.00 dla fanów orientalnych brzmień proponujemy koncert muzyki i śpiewu tybetańskiego, również w Muzeum Azji i Pacyfiku.

Tych, którzy zafascynowani są Indiami - zarówno tymi dawnymi jak i współczesnymi - zapraszamy do Fotoplastykonu w Alejach Jerozolimskich 51. Tam w godzinach 19.00-21.30 warto wybrać się na wystawę ze zdjęciami Indii z lat 50. oraz na pokaz trójwymiarowych zdjęć współczesnych Indii i innych regionów Azji autorstwa Macieja Samulskiego.

Alternatywną propozycją może być tutaj SOTO - Dalekowschodnie Centrum Kulturalno-Sportowe, znajdujące się przy ul. Karolkowej. Tam w godz. 17.00-1.00 trwać będzie wystawa origami, natomiast o godz. 21 odbędzie się pokaz japońskich sztuk walki.

Naszą podróż po azjatyckich klimatach zakończymy w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych na ul. Koszykowej 86. Na zainteresowanych kulturą Japonii czeka szereg atrakcji, takich jak japońskie wróżby, czy tworzenie rzeźby samuraja.

Propozycja dla melomanów

Dla tych, którzy mają dość tłoku i kolejek w muzeach i chcieliby spędzić ten czas w kameralnej atmosferze również mamy kilka propozycji. Fani łagodnych brzmień powinni wybrać się do Łazienek Królewskich. O godz. 20:00 rozpoczyna się tam Koncert Mistrzów po pomnikiem Chopina, który zainauguruje sezonu koncertów chopinowskich.

Natomiast o godz. 22:00  fanów jazzu i muzyki z dawnych lat nie może zabraknąć w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich. Tam Fundacja Sztuki Niegłupiej wraz z Bogdanem Hołownią przedstawi aranżacje jazzowe zwanych przebojów.

Z kolei fani dobrej kawy i muzyki powinni odwiedzić Cafe Próżna. Po godz. 21:30 na scenie Cafe Próżna wystąpi zespół „Magnificent Muttley". Dla wytrwałych o godz. 23:00 zagra zespół "Paula i Karol”.

Współpraca: Martyna Sz.


od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto