Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon grypowy w pełni

gonzo19
gonzo19
Od początku stycznia w województwie mazowieckim na grypę zachorowało ponad 4 tys. osób. Warszawiacy mają coraz większy problem z dostaniem się do lekarza w przychodni czy szpitalu.

Co zrobić, by chorując grypę nie zostać bez pomocy? Oto kilka wskazówek:

Jeśli objawy grypy pojawią się wieczorem lub w nocy, nie warto czekać do rana, bo wtedy zastaniemy w przychodni największe kolejki. Lepiej skorzystać z nocnej pomocy lekarskiej. Mazowiecki NFZ stworzył specjalną listę takich placówek w województwie (kliknij, aby otworzyć listę).

Nocna opieka lekarska świadczona jest przez większość warszawskich szpitali i przychodni. Trwa od godziny 18.00 do 8.00 rano. Można także skorzystać z nocnej pomocy wyjazdowej lekarzy. – Jeśli jesteśmy poważnie chorzy można wezwać lekarza nawet w nocy – mówi Wanda Pawłowicz, rzeczniczka mazowieckiego Narodowego Fundusz Zdrowia.

Jeśli jednak zdecydujemy się poczekać do rana, a przychodnia nie będzie chciała przyjąć nas z powodu braku miejsc, należy poprosić o pomoc pierwszego napotkanego na korytarzu lekarza. – Lekarz nie powinien odmówić pomocy. Oglądając nas będzie mógł przynajmniej ocenić, czy sprawa jest na tyle poważna, że konieczne jest skierowanie do szpitala – wyjaśnia rzeczniczka mazowieckiego NFZ.

To ważne, bo bez skierowania w szpitalu mogą nas nie przyjąć. – Do szpitala powinny trafiać poważne przypadki, zagrażające życiu. W przypadku zwykłego przeziębienia czy kataru nie powinniśmy jechać do szpitala nie mając skierowania – mówi Wanda Pawłowicz.

Na stronie Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie możemy znaleźć wskazówki jak odróznić grypę od przeziębienia:

Przeziębienie rozpoczyna się powoli. Najpierw drapie nas w gardle, od czasu do czasu kichamy. Jeśli na tym etapie odpowiednio wspomożemy organizm, najprawdopodobniej inne objawy nie pojawią się.

Grypa zaczyna się nagle i błyskawicznie, nawet w ciągu paru godzin. Dopada nas w pracy, w sklepie, podczas snu. Zazwyczaj od razu pojawia się wysoka gorączka, uczucie rozbicia, bóle mięśni i stawów. Katar, ból gardła i kaszel przychodzą później lub wcale.

Najważniejsze, by nie zlekceważyć choroby. O ile przeziębienie najczęściej mija bez następstw, to po grypie dochodzi czasem do powikłań. Najczęstsze z nich to: zapalenie płuc lub oskrzeli, zapalenie ucha środkowego lub zatok obocznych nosa. Czasami w wyniku grypy może dojść do zapalenia mięśnia serca lub zapalenia opon mózgowych. Powikłania pogrypowe potrafią nawet zagrozić życiu.

Należy o tym pamiętać, bo jak podaje Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie, obserwacje poprzednich lat wskazują, że szczyt sezonu epidemiologicznego przypada na luty i marzec.


Czytaj również:
Serwis specjalny: Zdrowie i uroda z MM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto