Sezon samochodowy bliski finiszu

Jacek Pałuba
Najlepszych w pucharach Kia poznamy w październiku
Najlepszych w pucharach Kia poznamy w październiku S. Seidler
Po raz ostatni w tym sezonie na Torze Poznań - Automobilklub Wielkopolski, rywalizowali kierowcy podczas wyścigowych samochodowych mistrzostw Polski. Zapadły już decyzje o tytułach w dywizji 4. W październiku ostatnią rundę rozegrają jeszcze w czeskim Brnie kierowcy walczący na długim dystansie, jak również w pucharach Kia.

Siódmy w karierze tytuł mistrza Polski, Maciej Stańco (Automobilklub Kielecki) w ferrari 430 GT3, wywalczył jeszcze podczas poprzedniej rundy, ale podczas przedostatniej rundy w Poznaniu znowu był najlepszy. Druga była Karolina Lampel-Czapka (A. Wielkopolski) w renault megane trophy, a trzeci Piotr Zaleski (A. Gdański) w porsche 997 GT3. W ostatniej rundzie z powodu awarii komputera silnika Stańco nie wystartował, a wygrała Karolina Lampel-Czapka, drugi był Piotr Zaleski, a trzeci Adam Kornacki (A. Polski) w porsche 996 GT3.

W klasyfikacji generalnej Grand Prix triumfował Maciej Stańco, który zgromadził 86 punktów. Drugie miejsce wywalczyła Karolina Lampel-Czapka - 56 pkt., natomiast trzecie miejsce zdobył Robert Lukas (A. Kielecki) w porsche 997 GT3 - 53 pkt. W klasyfikacji dywizji 4. w poszczególnych klasach na podium staną.

W klasie powyżej 3500 ccm: 1. Stańco - 86, 2. Lukas - 53, 3. Zaleski - 49. W klasie do 3500 ccm: 1. Lampel-Czapka - 84, 2. Michał Słomian (A. Wielkopolski) w lotusie exige - 34, 3. Adam Gładysz (A. Kielecki) w vw jetta - 32. W klasie do 2000 ccm: 1. Tomasz Gajewski (A. Rzemieślnik) w renault clio - 84, 2. Sebastian Pachura (A. Wielkopolski) w vw golf V TDI - 68, 3. Maciej Rybarczyk (A. Wielkopolski) w renault clio - 59. W klasie do 1400 ccm zwyciężył Krzysztof Czarnota (A. Wielkopolski) w kia picanto.

Jak zwykle interesujących sytuacji nie zabrakło podczas wyścigu długodystansowego. Zespół Katrex Karolina Autosport (K. Lampel-Czap-ka/M. Lisowski), na renault megane trophy, prowadził praktycznie do samego końca. Jednak trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu wyścigu, na kartingowej części Toru Poznań, prowadzące stawkę renault megane odmówiło posłuszeństwa i kierujący M. Lisowski zmuszony był zaparkować auto na poboczu. Ostatecznie zespół sklasyfikowano na 5. miejscu. Ostatecznie wygrał zespół NoStrees Motorsport ((Scarpaccio, Ghizzi i Cressoni) w ferrari 430 GT3, który w klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski awansował na trzecie miejsce.

W kia picanto lotos cup w stolicy Wielkopolski najlepszy był Michał Chmiel (A. Kielecki), który wygrał oba wyścigi. Drugi był Marcin Ułasewicz (A. Wielkopolski), a trzeci Adam Grzesiak (A. Rzemieślnik). W klasyfikacji generalnej prowadzi Michał Kijanka (A. Kielecki) - 425, drugi jest Maciej Kopański (A. Wielkopolski) - 407, a trzeci Piotr Materzyński (A. Rzemieślnik) - 400. W kia cee'd lotos cup zwyciężył Andrzej Gasenko przed Łukaszem Błaszkowskim (obaj A. Wielkopolski), którzy podzielili się wygranymi w wyścigach. Trzeci był Maciej Ostoja-Chyżyński. Klasyfikacja generalna wygląda następująco: 1. Kamil Raczkowski (A. Rzemieślnik) - 461, 2. Andrzej Gasenko - 442, 3. Łukasz Błaszkowski - 395.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)