Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sinfonia Varsovia Centrum. Największa sala koncertowa w Polsce za 7 lat [NOWE WIZUALIZACJE]

Redakcja
Sinfonia Varsovia Centrum. Największa sala koncertowa w Polsce za 7 lat [NOWE WIZUALIZACJE]
Sinfonia Varsovia Centrum. Największa sala koncertowa w Polsce za 7 lat [NOWE WIZUALIZACJE] mat. pras. / projekt Atelier Thomas Pucher
We wtorek, 17 stycznia 2017, został zaprezentowany dokładny projekt koncepcyjny Sinfonia Varsovia Centrum, czyli nowego muzycznego miejsca, które powstaje na Kamionku. - To największy projekt w obszarze rewitalizacji Pragi oraz największa inwestycja kulturalna w Warszawie i największa sala koncertowa w Polsce - powiedział wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Budowa Sinfonia Varsovia Centrum to jeden z najważniejszych projektów realizowanych w ramach Programu Rewitalizacji Pragi. - Budowa każdej sali koncertowej jest wyzwaniem, ale warszawska inwestycja jest szczególnie trudna ze względu na to, że zostanie wkomponowana w zabytkowe otoczenie - mówi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Projekt obejmuje całość zespołu Sinfonia Varsovia Centrum, w tym pięć budynków zabytkowych, nowy budynek sali koncertowej z ramą oraz ogród. Makieta projektu i nowe wizualizacje inwestycji zostały zaprezentowane 17 stycznia. W czasie prac nad projektem został m.in. doprecyzowany układ funkcjonalny poszczególnych budynków, zmieniła się też koncepcja ogrodu oraz forma architektoniczna ramy, która stała się bardziej przejrzysta. - Zawieszona 3 metry nad ziemią rama okalająca cały teren będzie ażurowa, dzięki czemu, patrząc na Sinfonia Varsovia Centrum od ul. Grochowskiej, główny zabytkowy budynek (Instytut Weterynarii z Salą Kameralną – przyp. red.) będzie widoczny - zapewnia Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia. Ponadto rama, która „owinie” budynki kompleksu, odizoluje teren od hałasu i zwróci uwagę na budynek sali koncertowej, który znajdzie się w głębi działki. Zamontowane zostaną też schody, które umożliwią wejście na górę konstrukcji i obejście jej wokół oraz podziwianie panoramy miasta z tarasu widokowego. Ponadto budynek główny będzie mógł zmieniać swój wygląd na niektóre okazje.

W nowej sali koncertowej zasiądzie 1850 osób i każda z nich usłyszy muzykę najwyższej jakości. Wszystko dzięki połączeniu dwóch koncepcji architektonicznych, czyli shoebox, dającej idealną akustykę oraz surround hall, która zapewnia idealny widok. Gmach sali ma być przejrzysty, co oznacza, że stojąc z jednej strony, będzie można zobaczyć drugą. - Sinfonia Varsovia Centrum będzie siedzibą orkiestry, ale też miejscem, które przyciągnie turystów, a mieszkańcom Warszawy da miejsca pracy - mówił główny architekt projektu, Thomas Pucher.

Architekt podkreślił, że działka przy ul. Grochowskiej 272, na której realizowane będą prace, znajduje się w szczególnym miejscu. Nieopodal powstanie stacja II linii metra, jest też Park Skaryszewski, więc wszystko to można ze sobą połączyć, tworząc nowe centrum dzielnicy.

Ważnym elementem jest wspomniany wcześniej ogród, który będzie przestrzenią otwartą. Będą tam organizowane działania artystyczne, targi czy kiermasze. W skład kompleksu wejdzie też Akademia Sinfonia Varsovia, do której będzie mógł przyjść każdy, kawiarnia połączona z księgarnią muzyczną oraz restauracja.

Przeznaczone na tę inwestycję wydatki zaplanowane są w budżecie miasta do 2022 roku. - W 2017 roku uchwalony zostanie plan miejscowy. To pozwoli kontynuować prace ustalone z architektem. W budżecie na ten rok środki przeznaczone są głównie na projektowanie - powiedział wiceprezydent Olszewski. Kolejne etapy prac obejmują: uzyskanie pozwolenia na budowę (pierwszy kwartał 2018), zakończenie prac projektowych (ostatni kwartał 2018) i rozpoczęcie prac budowlanych na przełomie 2018 i 2019 roku. Zakończenie pierwszego etapu, czyli otwarcie trzech frontowych budynków od strony ul. Grochowskiej, nastąpi wiosną 2020 roku. Z kolei koniec drugiego etapu robót budowlanych i otwarcie sali koncertowej zaplanowane jest na wiosnę 2022 roku.

Inwestycja finansowana jest z budżetu miasta. Na etapie konkursu architektonicznego szacowano, że koszt budowy sięgnie ok. 460 mln złotych. Weryfikacja wartości nastąpi po zakończeniu prac projektowych, w budżecie zabezpieczono ok. 280 mln zł.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto