Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skąd się bierze astygmatyzm?

abcZdrowie.pl
by Abertish / CC BY 2.0 (flickr)
Astygmatyzm to często występująca wada wzroku. Jej występowanie może być spowodowane kilkoma czynnikami.

Coraz więcej pacjentów w gabinetach okulistycznych słyszy diagnozę: „To astygmatyzm”. Nie wszyscy jednak wiemy, czym ta wada dokładnie się charakteryzuje i skąd się bierze. Tymczasem wiedza na ten temat jest niesamowicie istotna, ponieważ astygmatyzm może nam utrudnić codzienne funkcjonowanie, na przykład prowadzenie samochodu.

Co to jest astygmatyzm?
Astygmatyzm to wada wzroku, która polega na tym, że na siatkówce tworzy się obraz niepunktowy. Wiązka promieni, która dociera do naszego oka, kiedy przechodzi przez ośrodki załamujące, tworzy linię. Powinna łączyć się w jednym punkcie. Jak to się przekłada na rzeczywistość? Osoba z astygmatyzmem widzi niewyraźne kształty przedmiotów, „jakby za mgłą”, linie proste postrzega jako zakrzywione. Do tego bardzo często dochodzą bóle głowy w okolicy płata czołowego. Astygmatyzm możemy również poznać po tym, że ktoś często mruży oczy oraz przekrzywia głowę. Osoba z tą wadą może np. krzywo wieszać obrazy na ścianie. Dzieci z astygmatyzmem mają problemy z rozpoznawaniem liter, przede wszystkim D i O oraz P i F.

Okuliści wyróżniają różne rodzaje astygmatyzmu. Wada ta, ze względu na krzywiznę rogówki, może mieć charakter nadwzroczny, krótkowzroczny, nieprawidłowy, mieszany. Kolejnym kryterium podziału jest rozstawienie osi astygmatycznych. Biorąc to pod uwagę, wyróżniamy astygmatyzm regularny i nieregularny.

Przyczyny astygmatyzmu

Czy wiedzieliście, że każdy z nas rodzi się z niewielkim astygmatyzmem? Jest to związane z budową naszej rogówki. Nie ma ona idealnie okrągłego kształtu. Nie oznacza to jednak, że każdy z nas odczuwa wspomniane objawy. Problemy zaczynają się, gdy rogówka ulegnie zbyt dużej deformacji, wtedy możemy mówić o astygmatyzmie.

Lekarze przypuszczają, że duże znaczenie w występowaniu astygmatyzmu ma genetyka. Jeśli ktoś w naszej rodzinie miał tę wadę wzroku, to bardzo prawdopodobne, że my również będziemy musieli się z nią zmagać.

Okazało się również, że nie bez znaczenia są schorzenia, które przechodzimy. Zauważono, że u osób, które mają cukrzycę, bardzo często rozwija się także astygmatyzm. Jeśli przeszliśmy jakąś chorobę oczu, to może mieć również wpływ na zniekształcenie rogówki.

Leczenie astygmatyzmu

Jeśli zauważamy u siebie wymienione wyżej objawy, warto udać się do okulisty. Do rozpoznania wady wykorzysta on oftalmometr Javala. Aby objawy astygmatyzmu nie przeszkadzały nam w codziennym funkcjonowaniu, lekarz zaleci nam najprawdopodobniej okulary. Będą one miały cylindryczną lub toryczną soczewkę. Jeśli astygmatyzm nie przekracza 1 dioptrii, to nie jest konieczne noszenie okularów przez cały czas. Wystarczy je zakładać wtedy, gdy czytamy książkę, oglądamy telewizję lub pracujemy przy komputerze. Okulary można zastąpić soczewkami kontaktowymi. Bardzo często wybiera się wtedy soczewki toryczne.

Pacjent może również poddać się laserowej korekcji wady. Nie jest to zabieg długotrwały, trwa niecałą minutę. Wykorzystywane jest przy nim znieczulenie miejscowe. Pomimo tego, że zabieg jest nieskomplikowany i nie wymaga hospitalizacji, to nie wszyscy mogą mu się poddać. Laserowa korekcja astygmatyzmu nie jest wskazana dla kobiet karmiących i ciężarnych, osób mających rozrusznik serca, alergię, choroby tarczycy. Przeciwwskazaniem jest też trądzik różowaty oraz schorzenia oczu, np. jaskra. Należy również pamiętać o tym, że zabieg może być wykonany jedynie u pacjentów, którzy ukończyli 20 rok życia.

Wsparcie redakcyjne od:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto