Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarb sprzed wieków znaleziony na Starym Mieście

Teresa Grabowska
Po inwentaryzacji, ekspertyzach i analizach wykonanych przez numizmatyków skarb wzbogaci zbiory Muzeum Historycznego m.st. Warszawy
Po inwentaryzacji, ekspertyzach i analizach wykonanych przez numizmatyków skarb wzbogaci zbiory Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Urząd m. st. Warszawy
Po niemal 300 latach odnaleziono w piwnicy monety zakopane podczas wielkiej wojny północnej.

Trwa wielka wojna północna (1700-1721), której zawierucha obejmuje tereny Rzeczypospolitej. Jeden z mieszczan warszawskich, obawiając się utraty majątku, zakopuje w piwnicy kamienicy przy rynku zawiniątko. Mija blisko 300 lat, piwnice staromiejskie przechodzą gruntowny remont i nagle w podziemiach kamienicy Stary Rynek 30 znaleziono tajemniczy, płócienny worek. 16 lipca w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy zaprezentowano znalezisko.

Znalezisko to 1211 monet

Monety o łącznej wadze ok. 4 kg wykonane były ze srebra z domieszką miedzi. Najstarsze pochodzą z lat 1663-1665 - Jana II Kazimierza; najmłodsze z roku 1702 Augusta II Sasa. Są też monety Jana III Sobieskiego, króla pruskiego Fryderyka Wilhelma i arcyksięcia Austrii Leopolda VI. Polskie monety reprezentowane są przez szóstaki, orty i tymfy. Zatem skarb - biorąc pod uwagę datę emisji najmłodszej monety - został ukryty pod posadzką piwnicy po 1702 r. Monety zostały umieszczone w płóciennym worku, który leżał w sąsiedztwie metalowego, silnie skorodowanego dzbana. Korozja - szkodliwa dla naczynia - okazała się wielce pomocna w zachowaniu tkaniny woreczka z monetami.

Zbiór monet - dotychczas najliczniejszy z odkrytych na terenie historycznej zabudowy Warszawy - poddawany jest wstępnej konserwacji, rozpoznaniu i inwentaryzacji. Pełne opracowanie należy do numizmatyków, którzy wykonają ekspertyzę i analizy. Po ich zakończeniu znalezisko zostanie przekazane Muzeum Historycznemu m.st. Warszawy.

Renowacja piwnic Starówki

Monety odnaleziono podczas robót budowlano-konserwatorskich i towarzyszących im badań archeologicznych prowadzonych w ramach zaplanowanego na lata 2008-2011 projektu "Renowacja i adaptacja na cele kulturalne piwnic staromiejskich Warszawy na obszarze wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO". Powstanie Szlak Kulturalny Piwnic Staromiejskich Warszawy, który przybliży historię powstawania, zniszczenia i odbudowy Starówki, umożliwiając dostęp do oryginalnych fragmentów historycznych budowli, a jednocześnie do udziału w imprezach kulturalnych odbywających się w piwnicach kamienic Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej i Staromiejskiego Domu Kultury, takich jak: noce poetów, przeglądy kabaretów, warsztaty plastyczne, muzyczne, teatralne i literackie. Renowacja i adaptacja piwnic zakłada spójne łączenie elementów zabytkowych ze współczesnymi, wynikającymi z nadawanych restaurowanym pomieszczeniom nowych funkcji kulturalnych i turystycznych.

Piwnice zostaną udostępnione zwiedzającym, poprawi się także kondycja techniczna zabytkowych budynków. Obecnie prowadzone są prace budowlane w obiektach przy ul. Jezuickiej 4, Brzozowej 11/13, Boleść 2, a także Rynek 28-42 (gdzie dokonano sensacyjnego odkrycia). Z początkiem tego roku zakończono adaptację jednej z 5 piwnic przy ul. Rynek 2, gdzie od sierpnia planowane są pierwsze działania kulturalne. Prace renowacyjne i adaptacyjne staromiejskich piwnic odbywają się we współpracy z norweskim miastem Bergen. Więcej informacji na: www.piwnice.um.warszawa.pl.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto