Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skażone grunty w Warszawie. Jak poznać, że ziemia jest zanieczyszczona? [WIDEO]

pw
Skażone grunty w Warszawie. Jak poznać, że ziemia jest skażona? [WIDEO]
Skażone grunty w Warszawie. Jak poznać, że ziemia jest skażona? [WIDEO] Szymon Starnawski
Skażone grunty w Warszawie. Wiele miejsc, szczególnie w starszych dzielnicach, dotkniętych jest przez historyczne zanieczyszczenia. Zapytaliśmy aktywistki - Anety Skubidy - która od lat zajmuje się problemem skażonych gruntów, jak sprawdzić

Skażone grunty w Warszawie

Warszawa, a szczególnie takie dzielnice jak Wola, Śródmieście (Powiśle, Solec), Ursus czy Praga były dawniej przepełnione fabrykami. Na początku XX wieku nikt nie przejmował się jakością powietrza, a tym bardziej stanem gruntów. Część zanieczyszczeń po prostu trafiała do ziemi i tam tkwi do dzisiaj. W wielu miejscach ukryta jest taka "bomba zegarowa".

- Niedługo powstaną mapy historycznie potencjalnie zanieczyszczonych gruntów. Do tego zobowiązane są dzielnice. Wtedy będzie można zobaczyć wszystko na mapie, dopytać inwestora lub w Urzędzie Dzielnicy czy RDOŚ - tłumaczy Aneta Skubida.

Co zrobić zanim będziemy mieli dostęp do oficjalnych dokumentów? Po pierwsze zainteresować się historią danej działki. Warto wiedzieć czy dawniej były tam np. pola uprawne czy fabryka, która posługiwała się chemikaliami. W tym drugim przypadku możemy domniemywać, że w ziemi zostały jeszcze tzw. historyczne zanieczyszczenia. - W dawnych czasach chemikalia zakopywano w ziemi - tłumaczy Skubida. - Poza Wolą, szczególną uwagę należy na to zwrócić w dzielnicach takich jak Ursus czy Praga - dodaje.

Kolejnym elementem jest sprawdzenie informacji w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Na stronach tej instytucji znajdziemy wszystkie szczegół dot. remediacji (oczyszczenia gruntów), jeśli takowe miały miejsce. Szczegóły na nasze życzenia powinien przekazać nam także inwestor oraz Urząd Dzielnicy. W tym momencie na gruntach, gdzie wykryto zanieczyszczenia, przeprowadzane są dodatkowe pomiary i badania gruntów i wód gruntowych. Ich wynik przekazywany jest do RDOŚ. Jeśli mamy pewność, że sytuacja wymknęła się spod kontroli, a inwestor nie staną na wysokości zadania, warto zgłosić się do aktywistów, albo poinformować dziennikarzy (najlepiej wysyłając maila na [email protected])

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto