Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skuteczne sposoby na odmrożenia

abcZdrowie.pl
Piotr Krzyżanowski
Zimowy spacer nierzadko kończy się zmarzniętymi dłońmi. Powierzchowne odmrożenia nie są groźne, ale nie warto ich lekceważyć. Dowiedz się, jak poprawić stan skóry!

Niska temperatura i wysoka wilgotność powietrza to – w połączeniu z silnym wiatrem – niezawodny przepis na odmrożenia. Gdy w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych nasze dłonie stają się zaczerwienione, obolałe i obrzęknięte, czas na działanie. Odpowiednia pielęgnacja pozwala bowiem na szybką poprawę stanu skóry.

Co warto wiedzieć o odmrożeniach?

Mimo iż odmrożeń dłoni doświadczyło wielu Polaków, świadomość społeczna na temat tej częstej przypadłości jest stosunkowo niska. Tylko nieliczni wiedzą, że odmrożenia mogą mieć cztery stopnie nasilenia, objawiające się zaczerwienieniem, świądem skóry, obrzękiem i bólem (stopień I odmrożenia), pęcherzami na skórze, wypełnionymi płynem surowiczym (stopień II odmrożenia), powierzchniową martwicą skóry (stopień III odmrożenia) lub martwicą głęboką (stopień IV odmrożenia). Jak wyjaśnia dermatolog Bartosz Pawlikowski, odmrożenia dotyczą głównie osób pracujących na zewnątrz. Wbrew pozorom rzadko spotyka się je u osób bezdomnych, które zwykle ulegają wyziębieniu. Odmrożenia mogą być bardzo poważne w skutkach. Powierzchowne odmrożenia mogą spowodować w przyszłości nadwrażliwość na zimno. Natomiast odmrożenia tkanek głębokich mogą prowadzić do przewlekłych dolegliwości bólowych, a nawet skłonności do tworzenia się owrzodzeń.

Dobrą wiadomością jest fakt, iż w większości przypadków odmrożenia dłoni są niegroźne i można złagodzić je bez interwencji lekarskiej. Jeśli doświadczasz odmrożenia pierwszego stopnia, zastosuj się do następujących wskazówek:
- Stopniowo ogrzewaj odmrożone dłonie, zanurzając je w wodzie o temperaturze nie wyższej niż 40°C.
- Spożywaj ciepłe, słodkie napoje w dużych ilościach.
- Zamocz dłonie w kąpieli parafinowej, ciepłej oliwie z oliwek lub wodzie z dodatkiem gorczycy w proszku.
- Aplikuj na skórę dłoni maść zawierającą balsam peruwiański oraz ichtiol.
- Jeśli ból dłoni nie daje ci spokoju, weź tabletkę przeciwbólową.

Wszystkie zabiegi powinny być przeprowadzane ostrożnie – jak podkreśla dermatolog, w przypadku wystąpienia odmrożenia nie należy pocierać skóry ani gwałtownie jej ocieplać.

Czego unikać przy odmrożeniach?

Ogrzewanie dłoni gorącą wodą i energiczne rozcieranie skóry w celu poprawy krążenia to nie jedyne błędy przy odmrożeniach. Niewskazane jest również przebijanie pęcherzy u osób z odmrożeniami drugiego stopnia, polewanie skóry zimną wodą w celu „zahartowania” skóry oraz spożywanie alkoholu „na rozgrzanie”. Stanowczo odradza się także palenie papierosów – według obiegowej opinii, nikotyna pomaga przy odmrożeniach, jednak stwierdzenie to nie ma żadnego naukowego uzasadnienia. Paląc, możemy zaszkodzić sobie jeszcze bardziej, nikotyna przyczynia się bowiem do zwężenia naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – do zaburzeń krążenia.

Domowe sposoby spełniają swoje zadanie, gdy mamy do czynienia z powierzchownymi odmrożeniami. W przypadku odmrożeń o większym stopniu nasilenia, konieczna jest konsultacja lekarska. Kiedy udać się do lekarza? Wskazaniem do konsultacji są: nasilone dolegliwości bólowe, brak czucia mimo ogrzania dłoni, wydzielina w miejscu odmrożenia, pogorszenie samopoczucia, zawroty głowy, bóle mięśni i gorączka. Wyżej wymienionych objawów nie wolno bagatelizować.

Odmrożeniom lepiej zapobiegać, niż je leczyć. W profilaktyce odmrożeń kluczową rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja (kremy wzmacniające barierę lipidową skóry, łagodne płyny do mycia) oraz dobre nawyki (noszenie ciepłych rękawiczek – nawet dwóch par w razie potrzeby; unikanie ekspozycji skóry na niekorzystne warunki atmosferyczne).

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto