Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śladami architektury

Łukasz Klimaniec
Dominik Konarzewski, historyk sztuki, wybrał i opisał zabytki wiślańskiej architektury
Dominik Konarzewski, historyk sztuki, wybrał i opisał zabytki wiślańskiej architektury fot. Łukasz klimaniec
Szlak Zabytków Architektury Wiślańskiej to nowa oferta turystyczna Wisły. Obiekty to pamiątki złotego okresu miasta

Niezwykły szlak został oficjalnie zaprezentowany w minioną sobotę. Wędrując jego śladem można zobaczyć, jakim miastem była Wisła w okresie od końca 19. wieku do 1939 roku.

- To był okres prosperity Wisły - mówi Dominik Konarzewski, historyk sztuki, który wybrał i opisał zabytkowe obiekty na szlaku. - Mam nadzieję, że nie będzie to trasa służąca tylko rekreacji, ale trasa, która przyniesie refleksje nad historią Wisły i Śląska Cieszyńskiego.

Na szlaku znajdują się m.in. Zameczek Myśliwski Habsburgów z 1898 roku, willa "Zacisze" z 1902 roku zaprojektowana przez Bogdana Hoffa i pierwszy w Wiśle polski hotel "Piast" (1906 rok), park kąpielowy budowany w latach 1931-37, zabytkowa willa Kaskada (1937 rok), górskie schronisko turystyczne na Stożku, a także wiaduktu w Wiśle Głębce.

Przy architektonicznych perełkach Wisły stanęły zielone tablice z opisami i historycznymi zdjęciami z lat przedwojennych. Inicjatywa powstania szlaku wyszła od... duńskiego dewelopera Kirstensen Group, który w Wiśle buduje apartamenty Bukowa Góra (jutro oficjalne oddanie apartamentów do użytku). Jak tłumaczy Ilona Knapik z Kristensen Group, taka działalność wynika z filozofii firmy.

- Zanim zdecydujemy się na inwestycję, chcemy dobrze poznać jej lokalizację i klimat miejscowości. Wisła nas urzekła swoją atmosferą. Dominik Konarzewski oprowadził nas po miejscowości i pokazał zabytki architektoniczne, które są spójne w swojej koncepcji - wyjaśnia. Kirstensen Group w Świnoujściu wydała płytę z koncertów organowych, w Pasyniu regionalny przewodnik, a w Karpaczu wspierała lokalne wydarzenia kulturalne. W Wiśle pamiątką będzie szlak.

Z myślą o turystach deweloper zlecił też przygotowanie folderu z mapą, na której naniesione są zabytki architektury wiślańskiej. Mapę można dostać bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej.

Na szlaku na razie znajduje się dziewięć zabytków. Dominik Konarzewski nie ukrywa, że zamierzeniem jest umieszczenie i opisanie w sumie 39 obiektów, które są perełkami wiślańskiej architektury.

============04 (tp) Autor szary(11331084)============

Łukasz Klimaniec

============11 (pp) Zdjęcie Autor(11331079)============

fot. Łukasz klimaniec

============06 (pp) Zdjęcie Podpis(11331081)============

Dominik Konarzewski, historyk sztuki, wybrał i opisał zabytki wiślańskiej architektury

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto