Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śladami Powstania '44. Razem z Czytelnikami przeszliśmy po zakamarkach Zamku Królewskiego [ZDJĘCIA]

Redakcja
Śladami Powstania '44. W tym roku redakcja naszemiasto.pl zaprosiła Czytelników na wyjątkowy spacer po Zamku Królewskim. Udało nam się zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych i posłuchać o niezwykle burzliwej historii dawnej rezydencji królów. Dziś nie wszyscy pamiętają, ale po wojnie Zamku nie było przez prawie 30 lat.

Śladami Powstania '44. Razem z Czytelnikami przeszliśmy po zakamarkach Zamku Królewskiego

Szczęśliwcy, laureaci konkursu zorganizowanego na naszym Instagramie, mogli wziąć udział w wyjątkowym spacerze. We wtorek 23 lipca, na kilka dni przed 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, weszliśmy do Zamku Królewskiego.

Nie było to jednak zwyczajne zwiedzanie. Naszych Czytelników zabraliśmy na spacer powiązany z Powstaniem Warszawskim. To właśnie wtedy Niemcy wysadzili rezydencję królów, umieszczając ładunki wybuchowe w specjalnych szczelinach nawiercanych od 1939 roku. Udało nam się zobaczyć ślady po tym wydarzeniu.

Śladami Powstania '44. Razem z Czytelnikami przeszliśmy po z...

Spacer śladami powstania

Photoday rozpoczęliśmy na zamkowym dziedzińcu, gdzie - oprowadzająca nas - Bożena Radzio z Archiwum Fotograficznego opowiedziała o tragicznych losach Kazimierza Brokla. Kustosz Zamku zmarł 17 września 1939 roku, raniony odłamkiem pocisku. Akurat gdy ratował bezcenne zbiory zamkowego muzeum. Symboliczny grób Brokla - ciało ekshumowano i przeniesiono na Powązki - znajduje się na terenie Zamku.

Następnie udaliśmy się na wystawę "Zniszczenie i odbudowa", gdzie skupiliśmy się na momencie wysadzenia Zamku przez nazistów.

Stamtąd zeszliśmy się do Piwnicy Więziennej, w której archeolog Agnieszka Bocheńska opowiedziała nam o najstarszych pomieszczaniach zamku. Po drodze zatrzymaliśmy się również w niedostępnej na co dzień komnacie królowej Bony. Co ciekawe, jedna ze ścian przetrwała wybuch. Widać tam charakterystyczne odwierty przygotowane do umieszczenia w nich ładunków wybuchowych.

Wycieczkę kończyła wspinaczka na Wieżę Zegarową. Na szczycie zobaczyliśmy mechanizm uruchomiony 9 lipca 1974 o 11:15. Godzina nie jest przypadkowa - 17 września 1939 roku własnie o 11.15 zatrzymały się wskazówki zegara.

Nasi Czytelnicy otrzymali nie tylko porządną dawkę historii Warszawy, ale także możliwość zrobienia zdjęć (jak przystało na photoday) w miejscach na co dzień niedostępnych. Dziękujemy Zamkowi Królewskiemu, który pomógł nam przy organizacji wydarzenia, a także zapewnił profesjonalnych przewodników z pasją opowiadających o królewskiej rezydencji.

Śladami Powstania '44. Wyjątkowy spacer po niedostępnych miejscach zamku. Zupełnie za darmo

Śladami Powstania '44. Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowujemy dla naszych Czytelników kilka niespodzianek. Pierwszą z nich był photoday w Zamku Królewskim. Kolejne będziecie mieli okazje zobaczyć w okolicach 1 sierpnia.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto