Smart City – Inteligentne Miasto Warszawa – jak będzie wyglądać transport w stolicy w przyszłości?

Materiał informacyjny
Jak przygotować się na rozwój floty samochodów elektrycznych i autonomicznych? Kto powinien gromadzić i zarządzać danymi transportowymi? Jak poprawić współpracę miedzy poszczególnymi jednostkami tworzącymi transport w stolicy? – na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy warsztatów Smart City – Inteligentne Miasto Warszawa.

Celem warsztatów była debata i praca nad rozwiązaniami odpowiadającymi na obecne i przyszłe wyzwania transportowe Warszawy.

Mamy jeden z najwyższych w skali europejskich metropolii odsetek udziału transportu publicznego w miejskiej mobilności. Naszym największym wyzwaniem jest utrzymanie tej tendencji. Musimy przy tym zachować równowagę między wszystkimi użytkownikami ruchu, a więc także pieszymi, czy rowerzystami – powiedział Marek Chmurski, naczelnik w Biurze Polityki Mobilności i Transportu Urzędu m. st. Warszawy. – Dążąc do zaspokojenia potrzeb wszystkich mieszkańców staramy się wykorzystywać innowacyjne rozwiązania. Chcąc być prawdziwym smart city nie tylko inicjujemy nowe projekty, ale także stwarzamy możliwości ich wdrażania – dodał.

Współczesne miasta przechodzą proces wielkich zmian spowodowanych takimi trendami jak cyfrowa rewolucja, postępująca urbanizacja, czy też zmiany klimatyczne. Mobilne rozwiązania są w stanie sprostać tym wyzwaniom i pomóc wprowadzić pozytywne zmiany jeżeli chodzi o życie, pracę i turystykę. To z kolei wprost przekłada się na lepszy wynik ekonomiczny miasta. Takie miasta jak Warszawa mogą w przyszłości bardzo skorzystać na inteligentnych rozwiązaniach z zakresu smart city – powiedział Jurgen Reiner Partner z globalnej firmy doradczej Oliver Wyman.

Od 2006 r. wspólnie ze stołecznym Zarządem Dróg Miejskich rozwijamy funkcjonowanie inteligentnego systemu sterowania ruchem w mieście. Przyczynia się on do poprawy przejezdności m.in. na Wisłostradzie, w tunelach pod Wisłostradą i rondem Zesłańców Syberyjskich, ale także na Bródnie czy Mokotowie. Jednocześnie jesteśmy dostawcą jednych z najnowocześniejszych i najbardziej energooszczędnych wagonów metra na świecie, które w stolicy przewożą rokrocznie kilkanaście milionów pasażerów. W naturalny sposób zależy nam na rozwoju transportu w Warszawie, której czujemy się częścią – powiedział Dariusz Obcowski, dyrektor pionu ITS w Siemens Mobility Sp. z o.o.

W czasie dwudniowych warsztatów uczestnicy pracowali w grupach roboczych tworząc rozwiązania w czterech obszarach:

•Transport, a zrównoważone środowisko
•Systemy szybkiego transportu łączonego
•Przejrzystość i analiza danych w systemie transportowym
•Zróżnicowany, intermodalny system transportowy

Warsztaty odbyły się 3 i 4 kwietnia w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięły zarówno spółki i instytucje miejskie związane z transportem w stolicy, jak również dostawcy usług przewozu współdzielonego, a także przedstawiciele biznesu oraz środowisk naukowych. Organizatorami warsztatów były firmy Siemens Mobility oraz Oliver Wyman. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Smart City – Inteligentne Miasto Warszawa – jak będzie wyglądać transport w stolicy w przyszłości? - Portal i.pl

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto