Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci, Warszawa. Jeden mieszkaniec produkuje 331 kg odpadów rocznie. Szokujący raport

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Śmieci, Warszawa. Jeden mieszkaniec produkuje 331 kg odpadów rocznie. Szokujący raport
Śmieci, Warszawa. Jeden mieszkaniec produkuje 331 kg odpadów rocznie. Szokujący raport Arkadiusz Wojtasiewicz/archiwum
Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował najnowszy raport dotyczący odpadów komunalnych, które wytwarzają mieszkańcy Mazowsza. Okazuje się, że. Co więcej, liczba kilogramów z roku na rok rośnie. W 2016 roku statystyczny mieszkaniec generował 328 kg śmieci, a w 2015 około 311, czyli o 20 kg mniej niż teraz.

- W Polsce w 2017 roku odnotowano wzrost w ilości odpadów komunalnych wytworzonych o 2,7% w porównaniu do poprzedniego roku - informuje Główny Urząd Statystyczny.

Coraz mniej dzikich wysypisk

Mimo, że produkujemy coraz więcej śmieci, zmniejsza się liczba dzikich wysypisk. - W ciągu badanego roku zlikwidowanych zostało 13 tys. takich miejsc. Podczas likwidacji dzikich wysypisk zebrano około 42,8 tys. ton odpadów komunalnych - czytamy w raporcie GUS-u.

Nowe zasady segregowania śmieci

Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady dotyczące segregacji śmieci. Teraz zamiast 3, obowiązuje 5, a od marca do listopada 6 frakcji. Śmieci należy dzielić na odpowiednie pojemniki: niebieski – papier, żółty - metale i tworzywa sztuczne, zielony – szkło, brązowy - bio i czarny – zmieszane.

- Na jednego mieszkańca Polski przypadało średnio 312 kg zebranych odpadów komunalnych. W porównaniu z rokiem 2016, ilość odpadów komunalnych wytworzonych przypadających na 1 mieszkańca wzrosła o 9 kg - informuje Główny Urząd Statystyczny.

Segregowanie z problemami

Okazuje się, że segregacji śmieci według nowych zasad nie jest taka łatwa. Mieszkańcy cały czas borykają się z problemami przy wyrzucaniu opadów. Najczęstsze błędy dotyczą pojemnika brązowego, czyli "bio". Tam nie mogą wylądować odpadów pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszcze. Oznacza to, że obierki po owocach czy warzywach albo fusy po kawie możemy tam wyrzucić, ale kości już nie. Podobnie jest z jajkami - skorupki wyrzucimy do "bio", ale całe jajka do kosza z napisem "zmieszane". Miejsce na kartony po sokach czy mleku, czyli tzw. tetrapaki jest w koszu żółtym z napisem "metale i tworzywa sztuczne". Butelkę po olei, która mimo, iż jest plastikowa to wyrzucamy do opadów zmieszanych, tak jak mokry czy zabrudzony papier. Styropianową tackę, np. po włoszczyźnie, wrzucamy do metali i tworzyw sztucznych, jeśli nie jest zatłuszczona, w innym przypadku do zmieszanych.

O czym trzeba pamiętać?

Każdego dnia warto pamiętać o minimalizowaniu odpadów. Ważną kwestią jest także, aby zgnieść butelki i puszki oraz złożyć kartony, przed wyrzuceniem ich do kosza. Jeśli wyrzucacie opakowania to koniecznie bez zawartości czy resztek produktów. Żadnych słoików czy opakowań nie trzeba myć. Ważne, aby zostały dobrze opróżnione.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto