Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci Żory: Gospodarka odpadami w pytaniach i odpowiedziach. INFO: zory.pl

Katarzyna Śleziona
Gospodarka odpadami w pytaniach i odpowiedziach. Czytaj poniżej!

INFO: www.zory.pl:

Jakie będą konsekwencje nie złożenia deklaracji o wysokości opłaty za odbiór odpadów?

W tej sytuacji mieszkaniec Żor zostanie z urzędu wezwany do złożenia takiej deklaracji. Jeśli i w takiej sytuacji nie złoży deklaracji, Prezydent Miasta Żory określi w drodze decyzji administracyjnej wysokość opłaty. Ponoszenie opłaty za odbiór odpadów jest obowiązkowe, dlatego będzie egzekwowane od każdego właściciela nieruchomości.

Polub nas na Facebooku

Czy koniecznie trzeba podpisać umowę na wywóz śmieci z gminą czy można ją zawrzeć z innym podmiotem jak dotychczas?

Gminy zostały zobowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Jednocześnie właściciele tych nieruchomości zostali zobowiązani do ponoszenia na rzecz gminy, na terenie której są położone ich nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Mieszkańcy nie będą zawierali umów z Gminą a jedynie będą składali deklarację o wysokości należnej gminie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (termin złożenia pierwszej deklaracji upływa 29.03.2013r.!).

Wobec powyższego niezależnie od tego czy ktoś zawrze odrębną umowę czy nie będzie zobowiązany dokonać opłat należnych gminie. W związku z tym niecelowym jest zawieranie odrębnych umów gdyż będzie to powodowało ponoszenie podwójnych kosztów (wynikających z umowy i należnych gminie).

Dlatego właśnie w ramach kampanii informacyjnej przypominamy mieszkańcom o konieczności rozwiązania aktualnych umów na odbieranie odpadów do dnia 30.06.2013 r. Warto jednocześnie wyjaśnić, że umowy te są umowami cywilno-prawnymi zawieranymi pomiędzy przedsiębiorcą świadczącym usługę odbioru odpadów a właścicielem nieruchomości i dlatego nie ma prawnej możliwości rozwiązania ich z mocy ustawy, uchwały Rady Miasta czy też przez Gminę. Każda umowa powinna zawierać zapis o trybie i warunkach jej rozwiązania przez jedną ze stron. Na tej podstawie właściciele nieruchomości będą mogli rozwiązać dotychczasowe umowy na odbieranie odpadów komunalnych.

Co robić w sytuacji, gdy po 1 lipca 2013 urodzi mi się dziecko?
Co robić, gdy po złożeniu deklaracji umrze osoba zamieszkująca daną nieruchomość?

W ciągu 14 dni od zaistnienia powyższych faktów należy złożyć nową deklarację uwzględniającą powstałe zmiany.

Prowadzę działalność gospodarczą i wynajmuję budynek, w którym nie ma pomieszczeń mieszkalnych tylko lokal usługowy. Czy właściciel nieruchomości musi składać deklarację?

Nie. Gmina Żory nie objęła nowym system nieruchomości niezamieszkałych, dlatego nie składa się deklaracji. Firmy/przedsiębiorstwa pozostają na starych zasadach odbioru odpadów tj. mają obowiązek zawarcia umowy na odbieranie odpadów komunalnych z firmą wpisaną do Rejestru Działalności Regulowanej.


Jak została wyliczona wysokość stawek opłat w Żorach, dlaczego jest inna niż w gminach ościennych?

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określając stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bierze się pod uwagę:

liczbę mieszkańców zamieszkujących daną gminę;

ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych;

koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, o których mowa w art. 6r ust. 2;

przypadki, w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady nieregularnie, w szczególności to, że na niektórych nieruchomościach odpady komunalne powstają sezonowo.

Wysokość stawek w Żorach została określona w oparciu o ww. wytyczne oraz „Analizę gospodarki odpadami komunalnymi na terenie miasta Żory” opracowaną przez firmę doradczą Beaty Podgórskiej ALBEKO, z uwzględnieniem danych zawartych w „Planie Gospodarki Odpadami dla Województwa Śląskiego 2014”, uchwalonym przez Sejmik Województwa Śląskiego 24 sierpnia 2012 r.

Należy zwrócić uwagę, że stawki opłat mogą być różne w różnych gminach co związane jest z różnymi prognozowanymi kosztami funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, na które wpływ mają m.in. przyjęte zasady gospodarowania odpadami, częstotliwości i sposób ich odbioru a także sposób zagospodarowania i koszty związane z transportem tych odpadów na tzw. regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych (tu warto zwrócić uwagę, że na terenie Żor brak jest instalacji do zagospodarowania odpadów komunalnych przez co muszą one być wywożone poza teren miasta co generuje większe koszty).

Wprowadzenie jednolitej i powszechnej opłaty śmieciowej, a co się z tym wiąże, odbiór w ramach tej opłaty nieograniczonej liczby odpadów, zdaniem twórców ustawy (parlamentarzystów), ma zlikwidować lub poważnie ograniczyć w naszym kraju zjawiska, o których informują często sami mieszkańcy w swoich e-mailach, telefonach itp. tj. dzikie wysypiska czy palenie śmieci w piecach.

Czy stawka opłaty za wywóz odpadów komunalnych może zostać zmieniona w trakcie roku?

Stawka opłaty może zostać zmieniona w ciągu roku. Gmina ma obowiązek dokonywania rocznej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi, w tym:

kosztów poniesionych w związku z odbieraniem, odzyskiem, recyklingiem i unieszkodliwianiem odpadów komunalnych,

liczby mieszkańców,

ilości odpadów komunalnych wytwarzanych na terenie gminy,

ilości zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania odbieranych z terenu gminy.

Dopiero po dokonaniu takiej analizy stawka opłaty może zostać zmieniona. Jeśli koszty systemu gospodarki odpadami będą niższe niż przyjęta stawka, stawka będzie obniżona, jeśli będą wyższe – stawka odpowiednio wyższa.


Czy od opłaty za gospodarowanie odpadami przewidziane są jakieś ulgi obejmujące np. dzieci czy emerytów?

Nie. Opłatą miesięczną (12,00 zł bądź 16,00 zł) objęte są wszystkie osoby faktycznie zamieszkujące daną nieruchomość (niezależnie od ilości osób zameldowanych na pobyt stały lub czasowy) bez względu na wiek tych osób. Opłata ta nie jest uzależniona od ilości przekazanych odpadów (kubłów i worków).

Jestem właścicielem nieruchomości. Ile zapłacę, jeśli będę przekazywał każdorazowo wraz z workami do selektywnej zbiórki również np. trzy kubły z innymi odpadami?

Opłata wynosić będzie miesięcznie 12 zł od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość. Opłata ta nie jest uzależniona od ilości przekazanych kubłów.


Na co pójdą pieniądze z opłat pobranych od mieszkańców?

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach opłaty mają pokryć koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Ustawa zalicza do nich koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz obsługi administracyjnej tego systemu.


Kiedy znane będą harmonogramy wywozu odpadów?

Harmonogramy zostaną opracowane po rozstrzygnięciu przetargu na wyłonienie przedsiębiorców, którzy będą odbierać odpady od mieszkańców. Aktualnie trwa postępowanie przetargowe w tej sprawie. Przedsiębiorca, który je wygra, zobowiązany zostanie do dostarczenia takich harmonogramów właścicielom lub zarządcom nieruchomości. Harmonogramy te będą również zamieszczane na stronie internetowej Urzędu Miasta Żory www.zory.pl w zakładce „Gospodarka odpadami”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto