Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Warszawie. Mieszkańcy nadal palą śmieciami w piecach. Straż miejska będzie mogła ich karać

Gabi Kowalska
Smog w Warszawie to temat, który martwi wielu mieszkańców miasta. Problem zanieczyszczanego powietrza powraca wraz z sezonem grzewczym. Teraz, osoby palące śmieciami, będą karane także przez strażników miejskich. Dalsza część artykułu poniżej.

Smog w Warszawie

Fatalna jakość powietrza w Warszawie nadal jest poruszanym tematem wśród warszawiaków. Próbowano temu zabiegać i alarmować mieszkańców o skutkach pogorszenia się powietrza. Jednak nie wszyscy uważają to za problem i nadal palą w kominkach śmieciami. Na szczęście kilka dni temu została podpisana nowelizacja uprawnień straży miejskiej. Od teraz mogą karać za palenie niewłaściwych opałów.

Nadal palą śmieciami

Smog nie opuszcza i ciągle powraca. O tym, że walka ze smogiem nadal trwa, można przeczytać na grupach w portalach społecznościowych. Na grupie Targówek Bródno Zacisze czytamy: - Chciałam zwrócić uwagę ze zaczęło się chyba palenie w piecach śmieciami. W nocy obudził mnie smród topionego plastiku, że szukałam po pokoju czy jakiś kontakt się nie topi... podejście do okna rozwiązało wszystkie moje poszukiwania. Nie wiem czy są tutaj ludzie którzy to robią ale kim trzeba być żeby truć siebie i wszystkich dookoła? Przerażające że przez takich ludzi musimy to wdychać - pisze oburzona mieszkanka dzielnicy.

W komentarzach czytamy niezadowolenie innych mieszkańców, którzy także stykają się z tym problemem. Skarżą się między innymi na to, że również czują smród wynikający ze spalania śmieci. A jak wiadomo, po zgłoszeniu tego do straży miejskiej pozostawało to na papierze, gdyż nie posiadali wystarczających uprawnień. Aż do niedawna.

A tak wygląda Warszawa pokryta smogiem:Uważasz, że smog w Warszawie to mit? Lepiej zobacz te zdjęcia! [GALERIA]

Nowe uprawnienia straży miejskiej

Została podpisana nowelizacja katalogu uprawnień straży miejskiej. Najważniejszą i najistotniejszą zmianą jest nowe prawo funkcjonariuszy tej jednostki. Od teraz mogą oni karać za palenie złym węglem, wilgotnym drewnem czy też innym nieodpowiednim opałem. Poinformował o tym na Twitterze Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze”.

Ustawa antysmogowa

Przypominamy, że w tym roku podjęta została uchwała antysmogowa. Znajdują się w niej takie zakazy i ograniczenia jak:

  • od dnia wejścia w życie uchwały wszystkie nowe instalacje (piece, kominki i kotły) muszą spełniać wymagania ekoprojektu;
  • od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna);
  • użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno, czyli tzw. kopciuchów, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5 wg normy PN-EN 303-5:2012, muszą wymienić je do końca 2022 r. na kocioł zgodny z wymogami ekoprojektu;

oraz inne. W związku powstałą ustawą i potrzebą wymiany kotłów oraz pieców, mieszkańcy Mazowsza mogą liczyć na wsparcie samorządu województwa i Unii Europejskiej.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto