Sojka zaśpiewa na koncercie "Pamiętamy o Osieckiej"

Sojka zaśpiewa na koncercie "Pamiętamy o Osieckiej" (© Piotr Krzyżanowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

O zmarłej 12 lat temu Agnieszce Osieckiej pamiętamy doskonale. I wciąż chcemy słuchać piosenek z jej znakomitymi, poetyckimi tekstami. Dość wspomnieć uszlachetniony podwójną platyną sukces ostatniej płyty Kasi Nosowskiej "Nosowska/Osiecka".

Album ten, podobnie zresztą jak wiele innych projektów, powstał z inspiracji ludzi, którzy pamięć o naszej wybitnej tekściarce stawiają sobie za cel nadrzędny - organizatorów festiwalu pod hasłem "Pamiętajmy o Osieckiej". Dziś kolejna, 12. już edycja imprezy dobiega końca. I podobnie jak w latach ubiegłych nie zabrakło w niej piosenkowych atrakcji z najwyższej półki.

I właśnie na dziś organizatorzy przygotowali prawdziwy hit. Kończący imprezę koncert galowy, na którym zostaną ogłoszone wyniki konkursu, uświetni bowiem Stanisław Soyka ze swym kwintetem. Nasz wybitny muzyk jazzowy podjął się nie lada wyzwania: postanowił skomponować muzykę do tych tekstów Osieckiej, które do tej pory widniały jedynie na papierze.

- Fundacja Okularników zaprosiła mnie do udziału w gali w charakterze gościa specjalnego. Korzystając z faktu, że niedawno zostały opublikowane dwa zbiory poetyckie z wierszami Agnieszki, zasugerowałem, że może warto byłoby do tych kilku klasyków, które bym zaśpiewał, dodać jeszcze wiersze nieumuzycznione. Pomysł bardzo spodobał się w Fundacji - mówi o pomyśle na swój festiwalowy występ Stanisław Soyka.

- Wybór to jest kwestia instynktowna. Czytam tekst i od razu wiem, że jest on do zaśpiewania. Już nie ma poetki tylko jestem ja, biorę pełną odpowiedzialność za te słowa - odpowiada muzyk zapytany o kryterium doboru wierszy. - Czytając te wiersze, zauważyłem, że Agnieszka była niezwykle muzykalna. Jej rymy, a także poszczególne wersy mają w sobie szczególnego rodzaju muzyczną rytmikę. A to nie jest domeną wszystkich poetów - dodaje Stanisław Soyka.

Tak więc wszystkich, którzy dziś wieczorem będą mieli szczęście znaleźć się o godz. 19 w teatrze Roma, czeka najwyższej klasy uczta słowno-muzyczna. Tym ważniejsza, że będąca spotkaniem młodości (uczestnicy i laureaci konkursu) i doświadczenia (Stanisław Soyka). A takie spotkania zawsze tworzą nową wartość.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!