Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z mieczem na Bielanach [wideo]

gonzo19
gonzo19
We wtorek sala konferencyjna biblioteki przy ul. Duracza 19 zapełniła się po brzegi miłośnikami białej broni. Można się było dowiedzieć wielu ciekawostek na temat używania mieczy przez starożytnych wojowników i rycerzy średniowiecza.

Dwugodzinne spotkanie poprowadzili Marcin Żmudzki i Marcin Bąk. Obaj są miłośnikami białej broni. Żmudzki prowadzi w Warszawie Akademię Broni, Bąk jest dziennikarzem piszącym na tematy militarne. Na spotkanie przynieśli repliki mieczy używanych m.in. przez rzymskich legionistów czy średniowiecznych rycerzy.

– Mitów jest wiele i w ciągu dwóch godzin zajęć nie zdążylibyśmy wszystkich obalić. Ledwo „liznęliśmy” wierzchołek góry lodowej – mówi Marcin Bąk. Na slajdach pokazanych na spotkaniu można było zobaczyć w jaki sposób w starożytności i średniowieczu uczono walki na miecze, historię słynnych pojedynków czy opis budowy poszczególnych typów broni.

Więcej w materiale wideo

Okazało się, że miecze wcale nie były ciężkie jak się powszechnie sądzi. – Nikt nie byłby w stanie czymś takim walczyć – stwierdza Marcin Bąk. Innym mitem jest to, że w pojedynkach na miecze nie brały udziału kobiety. – Kobiety walczyły nawet z mężczyznami. Miały co prawda łatwiej, bo ich przeciwnik musiał stać do połowy pasa w wykopanym dole, ale i tak nie były to proste pojedynki – dodaje Bąk.

Kolejny mit: mieczy mogli używać tylko rycerze. – Nieprawda. Właściwie każdy, kogo było na to stać, mógł sobie kupić dowolną ilość broni – opowiada Bąk. Razem z Marcinem Żmudzkim pokazali ryciny przedstawiające sposoby walki na miecze. – To tzw. traktaty, często były sporządzane przez słynnych rysowników, m.in. Albrechta Dürera – wyjaśnia Bąk.

Kolejne „Bielańskie spotkanie z pojedynkiem” odbędzie się 11 maja (rozpoczęcie o godz. 19.00). Marcin Żmudzki i Marcin Bąk opowiedzą m.in. o historii szabli polskiej i rapiera. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto