Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z naturą w Botaniku

Redakcja
6,5 tysiąca gatunków i odmian roślin z różnych zakątków globu zgromadzono w lubelskim Ogrodzie Botanicznym UMCS. Od minionej soboty lublinianie znów mają możliwość ich podziwiania, gdyż po zimowej przerwie placówka otworzyła się dla wszystkich zainteresowanych.

Wiosna zagościła na dobre. W Ogrodzie Botanicznym już jakiś czas temu zakwitły gatunki roślin określane jako zwiastuny wiosny. Obecnie swoimi kolorami uwagę zwiedzających przyciągają m.in. krokusy, przebiśniegi, przylaszczki, prymule, wrzośce, kokorycz i zawilec gajowy. - Przekwitać zaczyna już rannik wiosenny - zauważa dr inż. Maciej Kwiatkowski, dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS. Na krzewach i drzewach liściastych zaczynają pękać pąki liściowe.

W szklarniach ogrodu królują rośliny ciepłych klimatów, które rozwijają się, wykwitają i wydają owoce w jednym czasie. - Szklarnie żyją swoim życiem. Rosnące w nich gatunki roślin żyją przez cały rok - mówi dyrektor Kwiatkowski. Możemy tu spotkać np. palmy i rośliny strefy śródziemnomorskiej. Lubelski Ogród Botaniczny UMCS może się pochwalić także bardzo bogatą kolekcją kaktusów i sukulentów.

W szklarniach znajduje się ok. 1600 gatunków i odmian roślin tropikalnych. Arboretum liczy ok. półtora tysiąca gatunków drzew, krzewów i krzewinek. Do tego dochodzi ponad 3 tys. bylin, czyli roślin wieloletnich. - Dodając jeszcze 220 gatunków róż, 330 gatunków roślin cebulowych czy kolekcję irysów, liczba gatunków i odmian roślin w Ogrodzie Botanicznym kształtuje się na poziomie 6,5 tysiąca - stwierdza Maciej Kwiatkowski.

Jak zauważa, Ogród Botaniczny to prawie 22 hektary terenu o przepięknym ukształtowaniu, urządzonego w sposób przemyślany, nie tylko do celów dydaktycznych, ale także rekreacyjnych. Co więcej, obecne jest w nim wiele gatunków zwierząt, w tym np. jeże, lisy oraz ptaki.

- W Ogrodzie Botanicznym można spotkać przede wszystkim pospolite ptaki leśne, takie jak kos, grubodziób, kowalik (jedyny ptak chodzący po pniach drzew głową w dół), bogatka i modraszka - informuje dr Marcin Polak z Zakładu Ochrony Przyrody UMCS. Jeśli będziemy mieć szczęście, uda nam się zaobserwować krogulca, małego ptaka szponiastego. - Na stawie zobaczymy kaczki krzyżówki i łabędzie nieme - dodaje dr Polak.

W kwietniu, w soboty, niedziele i święta Ogród Botaniczny jest czynny w godz. 10-18, a w dni powszednie od godz. 9 do 18. Szklarnie są dostępne dla zwiedzających w dni powszednie, w godz. 10-14. Bilety wstępu normalny i ulgowy kosztują odpowiednio 5 i 2,50 zł. Wejście od ul. Willowej jest czynne w tym miesiącu tylko w soboty, niedziele i święta. Z wejścia od al. Solidarności można korzystać codziennie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto