Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdzamy warszawską kranówkę. Czy można ją pić bez obaw?

Piotrek Wróblewski
Sprawdzamy warszawską kranówkę. Czy można ją pić bez obaw?
Sprawdzamy warszawską kranówkę. Czy można ją pić bez obaw? Piotr Warczak
Proces pobierania, mierzenia i badania ujęcia wody jest niezwykle skomplikowany. Sprawdziliśmy, co dzieje się, nim odkręcimy kurek, i czy możemy pić kranówkę.

Sprawdzamy warszawską kranówkę. Czy można ją pić bez obaw?

Woda to podstawowe medium. Często wliczana jest do czynszu i nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile za nią płacimy. W Warszawie jeden metr sześcienny, czyli tysiąc litrów, wraz z odprowadzeniem ścieków kosztuje ok. 12 zł. Oznacza to, że typowa butelka wody (2 litry) wynosi nas niewiele ponad dwa grosze. Za dostarczenie wody odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Czy ta woda faktycznie nadaje się do picia i w jaki sposób jest badana? Zapytaliśmy u źródła.

– Na każdym etapie uzdatniania specjalne laboratorium codziennie kontroluje parametry wody, które muszą być zgodne z restrykcyjnymi normami krajowym i europejskimi. Miesięcznie wykonywanych jest około 1500 analiz mikrobiologicznych i chemicznych pod kątem parametrów określonych przez Ministra Zdrowia. Uzdatniona przez MPWiK woda jest również kontrolowana przez nowoczesne urządzenia podczas tłoczenia do sieci miejskiej oraz na etapie dystrybucji – przekonuje Roman Bugaj, rzecznik prasowy MPWiK.

Czytaj też: Wesoły kierowca autobusu w Warszawie robi furorę w sieci [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wszystkie badania nadzoruje także Państwowa Inspekcja Sanitarna, która została powołana, aby dbać o higienę, także sprawdzając jakość warszawskiej wody. – Bieżący nadzór sanitarny nad jakością wody sprawowany jest w formie monitoringu – cyklicznych badań próbek wody, które pobiera się z ustalonych, stałych punktów. W trzech, charakterystycznych dla poszczególnych ujęć wody punktach w sieci, prowadzony jest monitoring codzienny – twierdzi Joanna Narożniak, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno--Epidemiologicznej w Warszawie.

Kranówka w Warszawie. Sprawdź przed wypiciem

Woda produkowana przez MPWiK jest smaczna, bezpieczna i nadaje się do picia bez przegotowania – zapewnia Roman Bugaj z MPWiK.

Musimy jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami miejskie wodociągi są odpowiedzialne za jakość wody jedynie do głównego wodomierza w budynku. Niestety czasami stare, brudne rury uniemożliwiają korzystanie z czystej, miejskiej wody. Za utrzymanie instalacji wewnętrznej odpowiadają administratorzy budynku.

– Zanim uzdatniona woda z wodociągów miejskich dotrze do każdego z nas, kilometrami biegnie przez rury, a tam narażona jest na różne skażenia. Można więc pić wodę z kranu, choć należy pamiętać, że pod względem smakowym wiele zależy od stanu naszych rur i kranów. Samodzielnie jakość wody możemy określić wyłącznie organoleptycznie poprzez rozpoznanie niewłaściwego smaku, zapachu i koloru wody – zapewnia Joanna Narożniak z WSSE.

Jeżeli woda w naszym kranie nie nadaje się do picia, nie trzeba od razu załamywać rąk. Pamiętajmy, że to właściciel odpowiada za instalacje sanitarne w budynku i to do niego należy się w takiej sprawie zwrócić.
– Ponieważ za jakość wody w danej nieruchomości odpowiadają właściciel nieruchomości oraz przedsiębiorstwo wodociągowe, do tych podmiotów należy zwrócić się w pierwszej kolejności z pytaniem o stan wody. W przypadku niewłaściwej jakości wody w kranie można również zgłosić interwencję do organów Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej – przekonuje Narożniak.

Czytaj też: Tak wygląda wiosna w Warszawie [ZDJĘCIA]

Sanepid zapewnia także, że nie ma istotnych różnic w jakości wody pomiędzy poszczególnymi dzielnicami. – Jakość wody w wodociągu warszawskim w lutym kwestionowana była jedynie w dwóch punktach poboru (ul. Racławicka, ul. Klimatyczna) ze względu na ponadnormatywne zawartości związków żelaza i manganu, a co za tym idzie –podwyższoną mętność wpływającą bezpośrednio na barwę wody. Było to wynikiem wtórnego zanieczyszczenia sieci wodociągowej. W wyniku naprawczych działań ponowne badania nie wykazywały już przekroczeń – przekonuje Joanna Narożniak.

Kranówka w Warszawie. Nim odkręcimy kurek
MPWiK w Warszawie produkuje każdego dnia średnio 300 mln litrów wody. W tej chwili w stolicy istnieją trzy zakłady dostarczające wodę: Zakład Centralny i Zakład Praski wykorzystujące wodę z Wisły oraz otwarty 30 lat temu Zakład Północny, który opiera się na ujęciu z Jeziora Zegrzyńskiego. Nim ostatecznie woda trafi do kranów, dzieje się jednak wiele skomplikowanych rzeczy. Na samym początku wodę należy najzwyczajniej ująć spod dna Wisły czy jeziora. Fachowo ten proces nazywa się infiltracją.

– W jego wyniku otrzymujemy wodę o bardzo dobrych, stabilnych parametrach, niezależnie od zmieniającej się jakości wody w rzece – tłumaczy Roman Bugaj z MPWiK.

Następnie woda przechodzi proces napowietrzania, który ułatwia usuwanie z niej związków żelaza i manganu. Dalej do walki o czystą wodę przystępują lokalne stacje uzdatniania, których w tej chwili mamy w mieście cztery. Roman Bugaj wytłumaczył zasadę ich pracy na przykładzie znajdującej się na Ochocie Stacji Uzdatniania Wody „Filtry”.

– Kolejne etapy polegają na usuwaniu z wody zawiesin i zanieczyszczeń stałych. Później przechodzi ona proces filtracji pospiesznej na piaskowym złożu z prędkością ok. 3 m słupa wody na godzinę. Następnie woda poddawana jest zaawansowanemu procesowi uzdatniania z zastosowaniem ozonu. Dzięki temu woda jest mikro¬bio¬logicznie czysta, poprawia się też jej smak i zapach. Po kolejnym procesie filtracji, tym razem na złożu węglowym, woda poddawana jest okresowemu natlenianiu. Ostatnim etapem uzdatniania jest dezynfekcja – podsumowuje rzecznik MPWiK i dodaje: – Wiem, że wymienione nazwy brzmią obco i skomplikowanie, ale kryje się za nimi odczuwalnie lepsza w smaku i zapachu woda, z której korzystają codziennie mieszkańcy aglomeracji.


od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto