Wizyta w gabinecie radcy prawnego to wydatek od pięćdziesięciu do kilkuset złotych. Tymczasem w Śródmieściu będzie można skorzystać z porad prawnych płacąc tylko złotówkę.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Ratusz podpisał umowę z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Warszawie. Śródmieście jest pierwszą dzielnicą w stolicy, która uruchamia dla mieszkańców specjalny punkt udzielania porad prawnych. Od 20 kwietnia w każdy poniedziałek, przez dwie godziny, w budynku urzędu przy ul. Nowogrodzkiej 43 będzie dyżurował radca prawny. Skorzystanie z jego usług ma kosztować tylko 1,22 zł (z podatkiem VAT).

Taka cena to efekt umowy, jaką w czwartek (16 kwietnia) podpisała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz z warszawską Okręgową Izbą Radców Prawnych. – Każdy mieszkaniec dzielnicy będzie mógł przyjść i zapisać się na poradę – podkreśla pani prezydent.

Michał Stępniewski, wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie dodaje, że projekt został stworzony z myślą o osobach biednych. – Ludzie ubodzy mają często kłopoty z najprostszymi problemami prawnymi, np. napisaniem dokumentu czy wysłaniem go do odpowiedniej instytucji. W ramach porad nasi radcy będą pomagać właśnie takim osobom – wyjaśnia Stępniewski.

Radcy prawni na Śródmieściu będą udzielać porad praktycznie w każdym aspekcie prawa. Mogą się do nich zgłosić osoby dotknięte przemocą w rodzinie lub chcące złożyć wniosek o zapomogę, np. na pogrzeb. – Radcy nie będą jednak występować w sądzie, czy doradzać w jaki sposób napisać pozew przeciwko urzędowi, z którym dany mieszkaniec dzielnicy może być w konflikcie – tłumaczy Michał Stępniewski.

Obecnie warszawska Okręgowa Izba Radców Prawnych zrzesza 5,5 tys. członków. Do tego dochodzi prawie 1,5 tys. aplikantów. – Chcemy, aby oni również pomagali przy udzielaniu porad, dzięki czemu będą się uczyć – podkreśla wicedziekan. Dodaje, że symboliczna opłata – 1,22 zł za poradę – to niewielka kwota w porównaniu z cennikiem radców. – W Warszawie pół godziny pracy przeciętnego radcy prawnego to koszt od 50 do 200 zł – podkreśla Stępniewski.

Śródmieście jest pierwszą dzielnicą, która dzięki pomocy Okręgowej Izby Radców Prawnych uruchamia punkt porad za złotówkę. Kolejną dzielnicą będzie Mokotów, gdzie taki punkt zacznie działać za około dwa tygodnie. – Do końca roku takie punkty mają powstać w pozostałych dzielnicach Warszawy – zapowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak się zapisać?
Radca prawny na Śródmieściu będzie dyżurował raz w tygodniu – w poniedziałek, w godzinach 16-18. Aby skorzystać z porady trzeba się wcześniej zapisać dzwoniąc w godzinach pracy urzędu (8.00-16.00) pod numer (022) 699 81 28. Dzwoniąc należy opisać w kilku zdaniach problem prawny, tak aby radca mógł się do niego wcześniej przygotować.Zobacz również:
Warszawa: ruszyły „Dni Dobrych Nawyków”
Warszawskie prawo kończy 200 lat [foto]
Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw
Darmowe porady prawne dla mieszkańców Warszawy

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!