Ekrany słoneczne pozwolą zmniejszyć rachunki za energię

Ekrany słoneczne pozwolą zmniejszyć rachunki za energię. Dzięki nim Śródmieście będzie bardziej ekologiczne (© Bartek Ryży/POLSKA)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Władze Śródmieścia stawiają na odnawialne źródła energii. Basen w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Polnej już jest wyposażony w ogromne baterie słoneczne, dzięki którym podgrzewana jest woda.

W listopadzie z podobnych urządzeń zacznie korzystać Szkoła Podstawowa nr 32 przy ul. Lewartowskiego. A pod koniec przyszłego roku energia prosto spod ziemi ociepli budynek Gimnazjum nr 37 przy ul. Niskiej. Dzięki temu ma być ekologicznie, a przede wszystkim taniej, bo nie trzeba płacić rachunków.

Ulica Polna 7a, Ośrodek Sportu i Rekreacji. - Z dużego basenu o pojemności 500 m sześc. codziennie korzystają tłumy, a na jego ogrzanie zużywamy masę energii- mówi Grzegorz Surówka, dyrektor OSiR-u. Ale sytuacja od dwóch tygodni wygląda zupełnie inaczej. Na dachu budynku pojawiły się ustawione w rzędach biało-niebieskie baterie słoneczne na 160 mkw., które pochłaniają energię i podgrzewają wodę w dużym basenie.

- Rocznie płaciliśmy 100 tys. zł za zużycie energii ogrzewającej wodę. Za kolektory zapłaciliśmy 600 tys. zł, więc ich koszt zwróci się nam po sześciu latach - przekonuje Marcin Rzońca, wiceburmistrz Śródmieścia. I dodaje, że zastanawia się również nad wykorzystaniem energii słonecznej, w celu podgrzania wody płynącej m.in. w ośrodkowych łazienkach. - Podczas testów z jesiennym słońcem, które nie należy do najsilniejszych, okazało się, że mamy duży zapas energii, a można ją jeszcze wykorzystać - tłumaczy Rzońca.

A to niejedyna śródmiejska placówka, która ma korzystać z zasilania słonecznego. Kolejną ma być muranowska Szkoła Podstawowa nr 32 przy ul. Lewartowskiego 2. Pierwsze baterie już pojawiły się na dachu, a ich pełna odsłona planowana jest na listopad. Koszt inwestycji to 500 tys. zł. - Wyliczenia energii z nich pobieranej dotyczyły słońca w okresie zimowym, więc latem powinno jej być znacznie więcej - mówi Rzońca. W podstawówce ogrzewana będzie tzw. woda użytkowa, czyli m.in. w łazience i kuchni.

Dzielnica zamierza korzystać nie tylko z energii słonecznej, ale również z ziemnej. Kolejny pomysł to pompy cieplne. Zainstalowane pod ziemią korzystają z tzw. energii geotermicznej wydobywanej z gorącego wnętrza kuli ziemskiej. Takie rozwiązanie pojawi się w Gimnazjum nr 37 (ul. Niska 5). - Chcemy, by energia posłużyła do wspomagania ogrzewania budynku - tłumaczy Rzońca. Ciepło rozejdzie się po 10 tys. mkw. W połowie października zakończą się prace projektowe, niedługo potem rozpoczną się poszukiwania oferenta. Projekt wystartuje pod koniec 2010 r., koszt inwestycji to około 800 tys. zł.

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  don_pedro (gość)

  "jest wyposażony w ogromne baterie słoneczne"

  to nie są baterie tylko kolektory...