W parku Skaryszewskim nie będzie masowej wycinki drzew - zapewnił wczoraj mieszkańców Zarząd Oczyszczania Miasta w czasie pierwszego spotkania poświęconego rewitalizacji tego terenu.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W parku Skaryszewskim nie będzie masowej wycinki drzew - zapewnił wczoraj mieszkańców Zarząd Oczyszczania Miasta w czasie pierwszego spotkania poświęconego rewitalizacji tego terenu. O szczegóły dotyczące zmian, jakie czekają Skaryszaka, będzie można wypytywać urzędników w każdą środę.

Punkt informacyjny dla mieszkańców mieści się niedaleko wejścia od strony ronda Waszyngtona. Na miejscu w godzinach 11-14 można obejrzeć wstępne projekty rewitalizacji, dostać ulotki informacyjne.

Wczoraj urzędnicy odpowiadali na pytania mieszkańców, które dotyczyły najczęściej planów ogrodzenia parku. Sprawa jest już przesądzona, choć wzbudza ogromne emocje. Zdaniem obecnych na spotkaniu warszawiaków jest to ograniczanie dostępu do terenów zielonych, a ponadto zwiększa koszty.

- Pewien młody człowiek chciał poddać sprawę ogrodzenia pod referendum - mówi rzeczniczka ZOM Iwona Fryczyńska. - Ta kwestia nie podlega jednak dyskusji. Park pierwotnie był ogrodzony, poza tym większość mieszkańców, która przysyłała do nas swoje uwagi na temat projektu, jest zadowolona z pomysłu - dodaje.

Argumenty za ogrodzeniem parku to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa i ukrócenie nielegalnego parkowania w alejkach. Po zamontowaniu parkanu terenu będą dodatkowo strzegli ochroniarze.

ZOM zdradził też swoje plany dotyczące parkowych alejek. Tu projektanci starają się pogodzić dwie koncepcje - tradycyjnych ścieżek żwirowych z alejkami asfaltowymi, wygodnymi dla rowerzystów czy niepełnosprawnych. W zależności od opinii Stołecznego Konserwatora Zabytków ścieżkom żwirowym prawdopodobnie będą towarzyszyły asfaltowe pasy. Zmiany czekają też drzewostan parku. Nie ma już jednak mowy o wycince kilkuset drzew.

Około 400 z nich przebadano i ostatecznie do wycięcia wstępnie wytypowano 43. Decyzję w tej sprawie musi jeszcze podjąć konserwator zabytków. Rzeczniczka ZOM zapewnia, że w planach jest zasadzenie nowych drzew. Zostaną też utworzone specjalne strefy ochronne dla wyjątkowej fauny i flory parku. Do parku nadal można będzie przychodzić z psami, ale trzeba je będzie trzymać na smyczy.

W zmodernizowanym Skaryszaku przybędzie toalet. Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej obecnie stojący na środku głównej alei zostanie przeniesiony na ubocze, w pobliże ulicy Ząbkowskiej. ZOM chce także uporządkować okolice Jeziorka Kamionkowskiego, gdzie powstałyby trawiaste plaże, przystań i wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Mimo ambitnych planów, na razie nie ma wyznaczonej daty rozpoczęcia prac w parku, nie oszacowano też kosztów rewitalizacji. Do końca tego roku ma powstać ostateczny projekt modernizacji. Wtedy od ratusza będzie zależało, czy wygospodaruje pieniądze na prace. Możliwe, że remont parku będzie wykonywany etapami.

Następne spotkania w sprawie parku odbędą się w kolejne środy sierpnia: 12, 19 i 26 w godz. 11-14.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!