Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starówka bez megakoncertów

Andrzej Rejnson
Starówka, Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat bez dużych koncertów - takie ograniczenia przewiduje projekt regulaminu imprez na Trakcie Królewskim i w okolicach.

Starówka, Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat bez dużych koncertów - takie ograniczenia przewiduje projekt regulaminu imprez na Trakcie Królewskim i w okolicach. Masowe koncerty będą się odbywały tylko przed kościołem św. Anny, na podzamczu i pl. Teatralnym. Regulamin określa też, jak mają wyglądać ogródki sezonowe na Trakcie i zakazuje ekspozycji zdjęć na płocie parku Ujazdowskiego.

Teraz projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym. Urzędnicy chcą, by wszedł w życie od początku przyszłego roku. Ostateczną decyzję podejmie prezydent Warszawy.

Zespół pod przewodnictwem dyrektora gabinetu prezydent miasta Jarosława Jóźwiaka pracował nad projektem rok. Najważniejszy punkt nowego regulaminu to zakaz organizowania masowych imprez (gromadzących ponad 1 tys. osób) na całym obszarze Starego Miasta. Urzędnicy zdecydowali, że znikną stamtąd m.in. głośne koncerty rockowe. Wszystko dlatego, że na zbyt dużą liczbę decybeli narzekali okoliczni mieszkańcy.

- Czasami nie dało się wytrzymać. Mieszkańcy obawiali się nawet o swoje zdrowie. Poza tym pękały mury, np. przy ul. Piwnej - twierdzi Krzysztof Górski, radny Śródmieścia, członek Stowarzyszenia Mieszkańców Warszawskiego Starego i Nowego Miasta. Skarżyli się pracownicy Zamku Królewskiego.

Ich zdaniem hałas powoduje drgania - przesuwają się eksponaty i odpadają sztukaterie.
Regulamin dopuszcza za to w tych miejscach koncerty kameralne, takie jak np. Jazz na Starówce (te będą mogły odbywać się również w Ogrodzie Saskim, na Mariensztacie i Chmielnej).

Mieszkańcom Warszawy nie podobają się nowe regulacje. - To nie do pomyślenia. Starówka to nie sypialnia, a mieszkanie tam to jest przywilej. Jak nie chcą imprez, to niech się przeprowadzą - mówi stanowczo Dorota Tobsiuk, mieszkanka Pragi. Miejscy urzędnicy wprowadzili także ograniczenia dla zmotoryzowanych. Zakaz wjazdu na Starówkę mają mieć samochody dostawcze cięższe niż 15 ton, bo te niszczą zabytkowy bruk.

Już w ubiegłym roku październikowy koncert z okazji Dnia Papieskiego nie odbył się na pl. Zamkowym, ale na pl. Bernardyńskim, przed kościołem św. Anny. Wtedy urzędnicy tłumaczyli to zaleceniami konserwatora zabytków.

- W tym roku też tak będzie, nam nie robi to dużej różnicy - twierdzi Szymon Chrostowski, przedstawiciel Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", organizatora obchodów. Jego zdaniem w regulaminie niejasne jest określenie, czym jest koncert kameralny i jaka jest dopuszczalna liczba decybeli.

Projekt dopuszcza odstępstwa dotyczące imprez państwowych albo miejskich, takich jak np. uroczystości z okazji Święta Flagi, z zastrzeżeniem, że nie mogą przekraczać określonego poziomu hałasu. Jakiego? - Chodzi o standardowy poziom 75 decybeli - wyjaśnia Jarosław Jóźwiak.

Projekt miasta nie do końca podoba się varsavianiście Jarosławowi Zielińskiemu. - Śródmieście to nie sypialnia. Do godz. 22 imprezy powinny się odbywać - uważa Zieliński. W takich miastach jak Gdańsk i Wrocław nie ma takich ograniczeń jak w stolicy.

W okolicy jest wiele innych miejsc, gdzie mogą się odbywać koncerty masowe - przekonują tymczasem urzędnicy, którzy wpisali te lokalizacje do projektu. Oprócz placu przed kościołem św. Anny duże koncerty będą organizowane na podzamczu czy pl. Teatralnym. Tam w marcu kilka tysięcy osób bawiło się na imprezie "Solidarni z Białorusią", bo urzędnicy nie zgodzili się, żeby impreza odbyła się na pl. Zamkowym.

To niejedyne obostrzenia. Zgodnie z regulaminem wysokość ogrodzenia ogródków sezonowych nie może przekraczać 80 cm, nie można w nich stawiać urządzeń gastronomicznych. - Takie przepisy obowiązywały do tej pory na Starówce, teraz rozszerzymy je na cały Trakt - tłumaczy Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych. Na Krakowskim i Nowym Świecie każdy ogródek ma być ustawiony na podłożu zabezpieczającym nawierzchnię przed zabrudzeniami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto