Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary Folwark. Jarmark Wigierski 2009

ro2
15 - 16 sierpnia, w Domu Pracy Twórczej - Klasztor Wigierski, w Starym Folwarku, odbędzie się, Jarmark Wigierski 2009. Wielbicieli festynów, dobrego jedzenia i grania na ludową nutę zapraszamy na Jarmark ...

15 - 16 sierpnia, w Domu Pracy Twórczej - Klasztor Wigierski, w Starym Folwarku, odbędzie się, Jarmark Wigierski 2009.

Wielbicieli festynów, dobrego jedzenia i grania na ludową nutę zapraszamy na Jarmark Wigierski, gdzie przy dźwiękach kapel polskich i litewskich odbędzie się kiermasz rękodzieła i wyrobów kulinarnych. To w Ogrodach Wigierskich.

A w Domu Królewskim wystawa prac polskich artystów wizualnych i projektantów, którzy czerpią inspirację z wzorców kultury ludowej, tradycyjnego rzemiosła czy po prostu swojskiego prowincjonalnego smaku. Będzie też panel dyskusyjny poświęcony tej tematyce.

Odpust wigierski, odbywający się co roku 15 sierpnia w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ma kilkusetletnią tradycję sięgającą jeszcze czasów kamedułów. Zamknięty na co dzień, ze względu na surową regułę zakonną, nie pozwalającą eremitom na kontakt ze światem zewnętrznym, Wigierski Klasztor, otwierał tego dnia swoje podwoje dla wszystkich wiernych, zarówno mężczyzn jak i kobiet (jak głosi legenda po dorocznej wizycie płci pięknej próg kościoła mnisi wyparzali wrzątkiem...) . W tradycji ludowej dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nazywany jest dniem Matki Boskiej Zielnej. Tego dnia w tradycji ludowej czci się Matkę Boską jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.

Organizowany od kilku lat przez Dom Pracy Twórczej Jarmark Wigierski nawiązuje do tradycji uroczystości odpustowych, a także do tradycji średniowiecznych jarmarków. Wówczas takie jarmarki nie ograniczały się do działalności handlowej, były też - a może przede wszystkim - czasem spotkań międzyludzkich i międzykulturowych.

Jarmark Wigierski to przede wszystkim spotkanie z tradycyjną kulturą Suwalszczyzny, z jej specyficznym dziedzictwem, którego korzenie tkwią w wieloetnicznej i wielokulturowej mozaice tych ziem. Szczególne miejsce w Jarmarku zajęła muzyka tradycyjna, kuchnia regionalna oraz kiermasz rękodzieła ludowego. Wydarzeniu towarzyszyć będą koncerty, potańcówki, warsztaty rzemieślnicze.

Wystąpi m. in. zespół Żywiołak [www.zywiolak.pl]

Nowością tegorocznego Jarmarku będzie wystawa pn. STRAGAN prezentująca prace młodych polskich projektantów, którzy czerpią inspirację z wzorców kultury ludowej, tradycyjnego rzemiosła czy po prostu swojskiego prowincjonalnego smaku. Jarmarkowi towarzyszyć będzie panel dyskusyjny na temat nowego folku i tak zwanego designu społecznego.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto