Chór Aleksandrowa istnieje już ponad 80 lat

Chór Aleksandrowa istnieje już ponad 80 lat (© Sławomir Seidler/POLSKA)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nie żartuję: czeka nas inwazja ze Wschodu. Będzie to inwazja na nasze własne życzenie i jeszcze najeźdźcom zapłacimy. Może zakrzykniecie: "Nie o to walczyliśmy!", a ja wam powiem, że właśnie o to. Bo czeka nas inwazja artystyczna, i to wysokich lotów. Wystąpi prawdziwa legenda męskiej wokalistyki Chór Alexandrowa (niegdyś: Aleksandrowa) oraz polsko-ukraińska grupa etnojazzowa Warsaw-Kyiv Express.

Chór Alexandrowa powstał 81 lat temu w 1928 r. jako grupa wokalno-taneczna. I tak przetrwał do połowy lat 30., kiedy przekształcił się w męski chór z dużą orkiestrą i takąż grupą taneczną. Śpiewali piosenki żołnierskie, "reagując na ważne zdarzenia w kraju i potrzeby społeczeństwa". I tak szło 50 lat. Tajemnicą sukcesu są połączenie akademickiej doskonałości wykonawczej z emocjonalnością muzyki ludowej i żelazna ręka Borysa Aleksandrowa, który kierował zespołem w latach 1946-87. Obecnie zespół epatuje repertuarem złożonym z ponad 2 tysięcy utworów: od tradycyjnych pieśni rosyjskich, przez bolszewickie muzyczne potworki, po... standardy amerykańskiego swingu (Sala Kongresowa, pl. Defilad 1, godz. 19,30).

Warsaw-Kyiv Express to również potężna inspiracja ludowością. Polską i ukraińską, przebraną w najlepsze jazzowe fatałaszki. Powstali za sprawą duetu Cat Donskoj (trąbka) i Piotr Karol Sawicki (fortepian). I to ta para nadaje kompozytorski ton grupie. W ich muzyce słychać kujawiaka, poloneza, góralskie przyśpiewki, kołomyjkę, biały śpiew stepowy czy kaukaską lezginkę. Jak widać pomieszanie z poplątaniem. (CPK Praga-Południe, ul. Podskarbińska 2, godz. 18).

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ZAS (gość)

Czyżby IPN zpsiał? A gdzie walka z propagandą komunistyczną i jej symbolami. Zdrada, zdrada, zdrada. IPN do lustracji, CBA do dzieła. Toż to tragedia narodowa. To V rozbiór III/IV Przenajświętszej RP. Wstyd. Ha,Ha, Ha.

Więcej na temat: