Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajki w Warszawie. Jak strajkowało się przed wojną? Protestowali szewcy, kelnerzy, cukiernicy i tramwajarze [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

kk
Sypialnia strajkujących w okupowanym zakładzie.

1937-07
Sypialnia strajkujących w okupowanym zakładzie. 1937-07 Narodowe Archiwum Cyfrowe
Strajki w Warszawie. Na fali strajkujących nauczycieli, taksówkarzy czy rolników, postanowiliśmy zerknąć do Narodowego Archiwum Cyfrowego, by zobaczyć, jaką formę przybierały strajki w przedwojennej Warszawie. Okazuje się, że w latach 30. ubiegłego wieku strajkowali między innymi cukiernicy, kelnerzy, budowlańcy czy tramwajarze. Czasem powodem protestów były zaległości w wypłatach, innymi razami niezadowolenie z grupowych zwolnień pracowników. Kliknij w galerię, by zobaczyć, w jaki sposób przeróżne grupy zawodowe strajkowały w Warszawie przed wojną.

Strajki w Warszawie. Jak strajkowali nasi dziadkowie?

Głośnym echem w latach 30. odbijały się protesty takich grup zawodowych jak tramwajarze, szewcy czy cukiernicy. Jak można się domyślić, przybierały one inną formę niż obecnie. Dziś przeważnie spotykamy się z głośnymi protestami ulicznymi. Na przestrzeni zaledwie ostatniego tygodnia w Warszawie protestowały 3 grupy zawodowe: taksówkarze, rolnicy i nauczyciele. Każdy z tych protestów nosił miano ogólnopolskiego, natomiast najbardziej odbiły się one na mieszkańcach stolicy - utrudniony dojazd do pracy czy szkoły, zablokowane ulice, potężne korki i hałas, a niekiedy niezbyt przyjemne widoki - jak porzucona na środku ulicy tusza świni przez protestujących rolników.

Protest rolników, Warszawa, plac Zawiszy 2019. W Warszawie r...

Niemal sto lat temu strajkowano inaczej. Przykładowo - podczas strajku tramwajarzy, a w zasadzie po jego zakończeniu, sytuacja nieco wymknęła się spod kontroli. Z opisu fotografii Narodowego Archiwum Cyfrowego wiemy, że zwolennicy kontynuowania strajku rzucili granatem w kierunku tramwaju. W pojeździe stłukły się wszystkie szyby, a kilka pasażerek zostało rannych. O zdarzeniu rozpisywały się ówczesne gazety

Zbrodniczy wybryk. Wczoraj wieczorem, przed domem Nr. 213 na ul. Czerniakowskiej, niepochwyceni łotrzykowie, sprzyjający strajkowi tramwajarzy - podłożyli pod przejeżdżający tramwaj większą petardę [mówiono także o granacie]. Petarda dostała się pod deskę ochronną i eksplodowała z dużą siłą. Z okien wagonu wyleciały wszystkie szyby. Z pośród pasażerów 3-ch odniosło poranienia. Są to: Halina Anczarska, l. 18, buchalterka (Czerniakowska 152) - rana szarpana obu podudzi, Zofja Millerowa, l. 70, bezrobocza (Sowia 6) - cztery rany szarpane prawego podudzia i rąk, oraz Irena Lipińska, l. 18, krawcowa (Łucka 36) - rany szarpane obu rąk i nóg. Poszkodowanym udzieliło pomocy Pogotowie ratunkowe - (autor nieznany)

Strajki różnych grup zawodowych przyjmowały również między innymi formę strajku okupacyjnego. W ten sposób protestowali chociażby szewcy, cukiernicy czy pracownicy Towarzystwa Ubezpieczeniowego "Europa". Przejdź do galerii, by zobaczyć archiwalne zdjęcia z tych wydarzeń.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto