Straż graniczna rozbiła polsko-rosyjską szajkę Straż graniczna rozbiła polsko-rosyjską szajkę

Straż graniczna rozbiła polsko-rosyjską szajkę (© materiały prasowe)

6 osób - dwóch Rosjan i czterech Polaków, którzy werbowali na terenie Rosji i Białorusi cudzoziemców pochodzących z regionu Zakaukazia, a następnie organizowali im przerzut przez granicę do Polski i dalej do Europy Zachodniej zatrzymali funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej

Akcja Straży Granicznej objęła swoim zasięgiem kilka województw: mazowieckie, podlaskie, lubelskie oraz zachodniopomorskie. Funkcjonariusze Nadwiślańskiego oddziału Straży Granicznej zatrzymali 6 osób - dwóch Rosjan i czterech Polaków, którzy organizowali przerzut przez granicę Polski dla obywateli pochodzących z rejonu Zakaukazia. Cudzoziemców werbowali na terenie Rosji i Białorusi i oferowali im przerzut do Europy Zachodniej.

Grypa działała co najmniej od kilkunastu miesięcy, czerpała z tego dochody i mogła w ten sposób przetransportować na zachód setki cudzoziemców. Szajka działała w sposób przemyślany i skrupulatnie wykorzystywała procedurę uchodźczą. Zwerbowani w Rosji i na Białorusi obcokrajowcy stawiali się w przejściach granicznych, tam zgłaszali wolę ubiegania się o status uchodźcy. Następnie zgodnie z procedurą kierowani byli do otwartych ośrodków dla cudzoziemców na terenie Polski. Jednak tam się nie meldowali, ponieważ już na terenie Polski, w umówionym miejscu, czekał na nich jeden z organizatorów procederu nielegalnego transportu i przewoził ich na zachód, głównie do Niemiec, Austrii, Francji, Belgii, Holandii czy Wielkiej Brytanii.

Podczas akcji w terenie funkcjonariusze zabezpieczyli dokumenty świadczące o przestępczej działalności grupy oraz środki finansowe w różnych walutach, prawdopodobnie pochodzące z nielegalnych transakcji.

Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty, dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 12. Wobec pięciu zatrzymanych sąd zastosował tymczasowy areszt, a wobec jednego zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni? Zobacz:

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!