Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż miejska w Warszawie działa zbyt wolno? Na interwencję czekamy średnio 25 godzin

red.
Fot. Grzegorz Jakubowski, Polska Press/Zdjęcie ilustracyjne
Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, powołując się na dane z Urzędu Miasta, poinformowało, że na interwencję stołecznej straży miejskiej czekamy średnio 25 godzin. Czas reakcji funkcjonariuszy ma tu dotyczyć przypadków nieprawidłowego parkowania. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy samych strażników. Poniżej dalsza część artykułu.

Niemal każdy zetknął się z sytuacją, kiedy musiał skontaktować się ze strażą miejską. Jedną z najczęstszych przyczyn interwencji strażników są różnego rodzaju sytuacje drogowe, w tym nieprawidłowe parkowanie. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze na swoim oficjalnym koncie _twitterowym _zamieściło informację, że średni czas oczekiwania na interwencję Straży Miejskiej m.st. Warszawy wynosi 25 godzin. MJN twierdzi, że opublikowane przez nich dane pochodzą z Urzędu Miasta. Sytuacja ma dotyczyć nieprawidłowego parkowania zgłaszanego przez mieszkańców poprzez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Na tej platformie warszawiacy mogą poinformować o problemach, którymi powinny zająć się miejskie służby. Można to uczynić poprzez telefon, aplikację mobilną, adres e-mail lub przez narzędzia na samej witrynie.

Z pewnością nie można porównywać wszystkich podejmowanych przez służby miejskie interwencji – istnieje wiele obiektywnych czynników, które mogą sprawić, że reakcja będzie szybka lub opóźni się w czasie. Jednocześnie, MJN stawia tu wyraźny zarzut strażnikom miejskim, powołując się na szerszą opinię mieszkańców i dodatkowo wywołując do tablicy wiceprezydent Renatę Kaznowską. O komentarz do tej negatywnej oceny poprosiliśmy samych zainteresowanych. Referat Prasowy Straży Miejskiej m. st. Warszawy poinformował nas, że system Miejskiego Centrum Kontaktu jest jedynie jednym ze sposobów informowania o problemach komunikacyjnych i nie może służyć jako wyznacznik czasu reakcji służb. – Dane udostępnione przez Urząd Miasta odnoszą się do przypadków nieprawidłowego parkowania zgłaszanych jedynie poprzez MCK, a nie do wszystkich zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania, które wpływają do Straży Miejskiej. Nie odnoszą się również do zgłoszeń priorytetowych z ruchu drogowego, takich jak blokowanie pojazdów komunikacji zbiorowej, uniemożliwienie wjazdu lub wyjazdu innym pojazdom, blokowanie przejść dla pieszych, parkowanie na kopertach dla inwalidów oraz innych zagrożeń, gdzie dbamy aby czas reakcji patrolu wynosił 15 – 20 minut – informuje straż miejska.

W odpowiedzi na zarzut MJN, Referat przekazał nam dane, iż w pierwszym kwartale 2018 r. średni czas reakcji na zgłoszenie dotyczące nieprawidłowego parkowania, które nie jest zagrożeniem w ruchu drogowym, wyniósł około 12 godzin. Co więcej, na podstawie przeprowadzonych analiz zostało wytypowanych 50 miejsc najczęściej przewijających się w sygnałach od mieszkańców. W efekcie, w tych lokalizacjach zakładane są blokady na koła samochodów.

W 2017 roku do Straży Miejskiej m.st. Warszawy wpłynęło powyżej pół miliona zgłoszeń, z których ponad 300 tys. dotyczyło problemów z nieprawidłowym parkowaniem. Strażnicy przeprowadzili ponad 459 tys. czynności związanych właśnie z tym wykroczeniem. Z kolei w samym 2018 roku do straży dotarło już prawie 115 tys. zgłoszeń w tej sprawie. Dodajmy do tego, że w bieżącym roku odholowano 6 tysięcy pojazdów, a na 5,5 tysiąca założono blokady. W związku z tak dużą liczbą incydentów, Straż Miejska m.st. Warszawy przeorganizowała swoje struktury – obecnie blisko 400 funkcjonariuszy zajmuje się problemami związanymi z nieprawidłowym parkowaniem.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto