Na galę wręczenia nagród zwanymi strażackimi Oskarami pojechali pod Warszawę: Władysław Wolski, Iwona Wolska, Jacek Dziedzic, Tomek Wijatkowski, Adrian Filip Kuczyński.
Finał Florianów 2019 to wręczenie 20 statuetek jednostkom z całej Polski, które zgłosiły swoje działania i projekty w 11 różnych kategoriach: infrastruktura, bezpieczeństwo, ochrona środowiska i ekologia, estetyka przestrzeni publicznej, edukacja, sport, rekreacja i turystyka, kultura i tradycja, aktywizowanie seniorów, współpraca pokoleń i integracja społeczna, innowacje oraz integracja cyfrowa, współpraca zagraniczna, najbardziej zaangażowany społecznie pracodawca.W sumie o miano najlepszych ubiegało się 65 jednostek.
Jury przyznało też nagrodę w 12. kategorii - „Ratujmy i uczmy ratować”, której patronuje WOŚP.
OSP Jaczów zostało wyróżnione właśnie w tej kategorii za przeprowadzanie szkoleń w zakresie ratowania życia w szkołach. W sumie w czasie 230 godzin strażacy przeszkolili 3049 dzieci.
Floriany to Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów poświęcony jest rozwojowi, edukacji i integracji środowisk lokalnych. Głównym przesłaniem i celem Konkursu jest inspirowanie, prezentowanie oraz premiowanie działań na rzecz: szeroko pojętego bezpieczeństwa, edukacji w dziedzinie niesienia pomocy i eliminowania zagrożeń, podnoszenia jakości życia mieszkańców małych i większych miejscowości, integracji i przeciwdziałania wykluczeniu, wspierania rozwoju i aktywizacji lokalnych środowisk.
Pomysłodawcą i organizatorem ogólnopolskiego Konkursu FLORIANY jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowany przez miesięcznik „Strażak” – Pismo ZOSP RP. Projekt realizowany jest wspólnie z Partnerami przedsięwzięcia.
Floriany 2019 - wyniki:
Kategoria I: Infrastruktura
nominowani samodzielnie:
Zwycięzca: OSP Biskupice (wielkopolskie), projekt: Modernizacja obiektów OSP w Biskupicach i stworzenie Centrum Małej Ojczyzny oraz Lokalnego Centrum Organizacji Pozarządowych
nominowani wraz z partnerami:
OSP Siemczyno (zachodniopomorskie) za projekt: Budowa struktury rekreacyjnej
OSP Woźnawieś (podlaskie) projekt: Przebudowa budynku remizy strażackiej- świetlicy wiejskiej w Woźnejwsi
OSP Gorzędziej (pomorskie), projekt Bezpieczne dzieci - aktywny Gorzędziej
W tej podkategorii nikt nie otrzymał statuetki.
Kategoria II: Bezpieczeństwo
nominowani samodzielnie:
Zwycięzca: OSP Karsin (pomorskie) za projekt "Pomoc przychodzi z nieba"
OSP Łodygowice (śląskie) projekt " Za 4 minuty"
OSP Szczaniec (lubuskie) projekt" Bezpieczne wakacje na wsi"
OSP Rytel (pomorskie) "Zamontowanie ogólnodostępnego urządzenia AED i przeszkolenie mieszkańców w tym zakresie"
Kategoria III: Ochrona środowiska i ekologia
nominowani samodzielnie:
Zwycięzca: OSP Sędowice (świętokrzyskie) - "Zagospodarowanie i modernizacja terenu wokół świetlicy wiejskiej oraz montaż instalacji fotowoltaicznej"
nominowani wraz z partnerami:
Zwycięzca: OSP Chrząstowice (małopolskie) projekt " Chrząstowice - Pszczela Przystań"
OSP Koźmin Wlkp(wielkopolskie) " Żyj zdrowo, bezpiecznie i ekologicznie – OSP Koźmin Wlkp. nie tylko gasi i ratuje”
OSP Góra Świętej Małgorzaty (łódzkie) projekt "Nie Wypalaj - Nie zabijaj"
Kategoria IV: Estetyka przestrzeni publicznej
nominowani samodzielnie:
Zwycięzca:OSP Więckowice (małopolskie) - "Zagospodarowanie skweru przy remizie i budowa miejsca pamięci zmarłych strażaków przy figurze św. Floriana"
nominowani wraz z partnerami:
Zwycięzca:OSP Królowa Wola (łódzkie) - "Rewitalizacja terenów wokół strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej i Domu Ludowego w Królowej Woli"
Kategoria V: Edukacja
nominowani samodzielnie:
OSP GRS Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce (dolnośląskie) "Ogólnopolska akcja rejestracji dawców komórek macierzystych"
Zwycięzca:OSP Niegowonice (śląskie) - "Strażacka Szkoła Inteligencji Emocjonalnej - projekt „GŁASKACZE” czyli nauka empatii z ogonem".
OSP Łabowa (małopolskie) - "Nie bądź jeleń, noś ODBLASKI!"
OSP Boruszowice - Hanusek (śląskie) - "Pomaganie jest fajne"
nominowani wraz z partnerami:
Zwycięzca: OSP Janiszewice (łódzkie) - "Zagrajmy w Strażopolly"
Zwycięzca: OSP Serpelice (mazowieckie) - "Mali Ratownicy – gra wielkoformatowa ucząca udzielania pierwszej pomocy"
Kategoria VI: Sport, rekreacja i turystyka
nominowani samodzielnie:
OSP Główczyce (opolskie) - "Fire Truck Show czyli Międzynarodowy Zlot Pojazdów Pożarniczych"
Zwycięzca: OSP "Stołpno" Międzyrzec Podlaski (lubelskie) - "Strażacka przygoda z H2O"
OSP Miejsce Odrzańskie (opolskie) - "Stworzenie przenośnej bazy rekreacyjno - sportowej wraz z organizacją obozów strażackich i szkoleniem opiekunów"
Ochotnicza Straż Pożarna w Kobyłce (mazowieckie) - "Niebieska Noc"
nominowani wraz z partnerami:
Zwycięzca: OSP Poręba (małopolskie) - "Wakacje z OSP "
OSP Wężewo (mazowieckie) - Spływ kajakowy "Razem ku Niepodległości..."
OSP Jagodzin (dolnośląskie) - Biesiada Wiejska Jagodzin 2018
OSP Siedleszczany (podkarpackie) - Dwa w jednym, czyli UKS przy OSP - Nadwislański Marsz Nordic Walkig
W tej podkategorii statuetki nie przyznano.
Kategoria VII: Kultura i tradycja
nominowani samodzielnie:
OSP Skołyszyn (podkarpackie) - "Pamiętamy i chronimy – izba pamięci oraz kompania reprezentacyjna OSP Skołyszyn"
OSP Kłobuczyn (dolnośląskie) - "Świętosław" Z OSP Kłobuczyn Dla Niepodległej
OSP Słupca (wielkopolskie) - "Cudze chwalicie, swego nie znacie"- czyli 125 lat działalności artystycznej Orkiestry Dętej OSP w Słupcy
Zwycięzca: OSP Skuły (mazowieckie) - XX Listopadowy Złaz Niepodległościowy
nominowani wraz z partnerami:
Zwycięzca: OSP Wieruszów (łódzkie) - Tradycja na scenie -pierwszy wieruszowski jarmark w niepodległej Polsce
OSP Mieniany (lubelskie) - "Śpiewamy, czuwamy, reprezentujemy"
OSP Malanów (wielkopolskie) - Malanów okiem historii
OSP Więckowice (podkarpackie) - Zapomniane miejsce…
Kategoria VIII: Aktywizowanie seniorów, współpraca pokoleń i integracja społeczna
nominowani samodzielnie:
OSP Świbno (pomorskie) - Sąsiedzi w Świbnie
OSP Pławnica (dolnośląskie) - Ze strażakami będzie wesoło i bezpiecznie
Zwycięzca: OSP Łyczanka (małopolskie) - Teatralne ożywienie strażnicy
nominowani wraz z partnerami:
Zwycięzca: OSP Godkowo (warmińsko-mazurskie) - Coolturalni Słowianie, czyli strażackie działania z dawno zapomnianymi
OSP Komorniki (łódzkie) - Niezbędnik pierwszej pomocy seniora-ratunkiem dla nas i innych
OSP Radziłów (podlaskie) - Radziłów - z kulturą na TY
OSP Szerzyny (małopolskie) - Młodzi duchem w gminie Szerzyny
Kategoria IX: Innowacje oraz integracja cyfrowa
W tej kategorii Kapituła nie przyznała nominacji.
Kategoria X: Współpraca zagraniczna
nominowani samodzielnie:
Zwycięzca: OSP Lotyń (wielkopolskie) - Wspólne działania
nominowani wraz z partnerami:
ZOP ZOSP RP Tomaszów Lubelski (lubelskie) - Integracja środowisk pożarniczych powiatu tomaszowskiego i partnerskiego powiatu Freudenstadt (Niemcy).
OSP Budzów (dolnośląskie) - Ratownictwo bez granic
W tej podkategorii nie przyznano statuetki.
Kategoria XI: Najbardziej społecznie zaangażowany pracodawca
Laureaci:
Bartłomiej Żurek FHU Bartex zgłoszony przez OSP Chrząstowice (małopolskie)
Pratt&Whitney zgłoszony przez OSP Janków Przygodzki (wielkopolskie)
Jacek Rutkowski Mat-Bud Sp. z. o. o. zgłoszona przez OSP Toporzysko (kujawsko-pomorskie)
Kategoria XII: Ratujemy i Uczymy Ratować
OSP Bartąg, gmina Stawiguda, powiat olsztyński, woj. warmińsko-mazurskie – podczas 164 godzin lekcyjnych przeszkoliła 3 414 dzieci,
OSP Chrzanów, gmina Chrzanów, powiat chrzanowski, woj. małopolskie – podczas 99 godzin lekcyjnych przeszkoliła 1 653 dzieci,
OSP Czarna Dąbrówka, gmina Czarna Dąbrówka, powiat bytowski, woj. pomorskie – podczas 152 godzin lekcyjnych przeszkoliła 2 511 dzieci,
OSP Dzierżążno, gmina Kartuzy, powiat kartuski, woj. pomorskie – podczas 72 godzin lekcyjnych przeszkoliła 1 321 dzieci,
OSP Jaczów, gmina Jerzmanowa, powiat głogowski, woj. dolnośląskie – podczas 230 godzin lekcyjnych przeszkoliła 3 049 dzieci,
OSP Malanów, gmina Malanów, powiat turecki, woj. wielkopolskie – podczas 112 godzin lekcyjnych przeszkoliła 805 dzieci,
OSP Raniżów, gmina Raniżów, powiat kolbuszowski, woj. podkarpackie – podczas 54 godzin lekcyjnych przeszkoliła 404 dzieci,
OSP Ratownictwo Wodne Nowy Dwór Mazowiecki, gmina Nowy Dwór Mazowiecki, powiat nowodworski, woj. mazowieckie – podczas 33,5 godziny lekcyjnej przeszkoliła 736 dzieci,
OSP Rossoszyca, gmina Warta, powiat sieradzki, woj. łódzkie – podczas 93 godzin lekcyjnych przeszkoliła 1 036 dzieci,
OSP Siechnice, gmina Siechnice, powiat wrocławski, woj. dolnośląskie – podczas 62 godzin lekcyjnych przeszkoliła 966 dzieci
OSP Sobiałkowo, gmina Miejska Gorka, powiat rawicki, woj. wielkopolskie – podczas 78 godzin lekcyjnych przeszkoliła 710 dzieci,
OSP Warta, gmina Warta, powiat sieradzki, woj. łódzkie – podczas 52 godzin lekcyjnych przeszkoliła 607 dzieci.
Wyniki II tury wyborów samorządowych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?