Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strzelaniny, handel ludźmi, tony marihuany. Tak wygląda ciemna strona Wólki Kosowskiej

Red.
Skąd Wietnamczycy w Wólce?
Jeszcze z początkiem drugiej połowy XX wieku w Polsce mieszkało zaledwie kilkanaście wietnamskich rodzin. Liczba ta zwiększyła się wraz z wybuchem wojny w Wietnamie w latach 70., ale prawdziwa migracja mieszkańców tego kraju rozpoczęła się w 1989 roku, gdy Niemcy zachodnie otwarły granice. Do Warszawy trafiło wtedy setki robotników kontraktowych z Ho Chi Minh czy Hanoi. Większość z około 40 tysięcy Wietnamczyków mieszka i pracuje w Warszawie oraz okolicach.Tam też z czasem zaczęły napływać kolejne pokolenia imigrantów.

Spora ich część bardzo dobrze się asymiluje, o czym świadczyć może, że nadają oni swoim dzieciom polskie imiona, a ich pociechy wysyłane są do polskich szkół i biegle posługują się językiem polskim. Nie dla wszystkich jednak nowa rzeczywistość okazała się tak samo łaskawa.
Skąd Wietnamczycy w Wólce? Jeszcze z początkiem drugiej połowy XX wieku w Polsce mieszkało zaledwie kilkanaście wietnamskich rodzin. Liczba ta zwiększyła się wraz z wybuchem wojny w Wietnamie w latach 70., ale prawdziwa migracja mieszkańców tego kraju rozpoczęła się w 1989 roku, gdy Niemcy zachodnie otwarły granice. Do Warszawy trafiło wtedy setki robotników kontraktowych z Ho Chi Minh czy Hanoi. Większość z około 40 tysięcy Wietnamczyków mieszka i pracuje w Warszawie oraz okolicach.Tam też z czasem zaczęły napływać kolejne pokolenia imigrantów. Spora ich część bardzo dobrze się asymiluje, o czym świadczyć może, że nadają oni swoim dzieciom polskie imiona, a ich pociechy wysyłane są do polskich szkół i biegle posługują się językiem polskim. Nie dla wszystkich jednak nowa rzeczywistość okazała się tak samo łaskawa. Pixabay.com
Tysiące obywateli Wietnamu szuka w Polsce lepszego życia. Uciekając przed biedą i komunistycznym reżimem wpadają jednak w ręce lokalnych gangsterów, którzy organizują ich przerzut do Europy. Dług jednak trzeba odpracować, a imigranci zostają zmuszeni do niewolniczej pracy czy produkcji narkotyków. Kliknij w zdjęcie, aby dowiedzieć się więcej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto