Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia 2013: Szkoły poszukaj w internecie. Które studia zapewnią ci pracę?

Magda M. Maciejczyk
Fot. Dariusz Gdesz/Polskapresse
W najlepszej sytuacji są studenci politechnik. Zwłaszcza osoby, które po studiach będą mogły pracować jako programiści, specjaliści IT czy po prostu informatycy.

- Sektor IT ma przed sobą bardzo dobre perspektywy, ponieważ wciąż stawia się w nim na poszukiwanie nowych rozwiązań - tłumaczy Weronika Florkowska z firmy rekrutacyjnej Jobsukces. - To oznacza konieczność zatrudnienia coraz większej liczby osób, którym można zaproponować korzystne warunki współpracy.

Czytaj także: SGH i Microsoft otwierają nowy kierunek studiów podyplomowych

Na udaną karierę zawodową mogą liczyć również ci, którzy planują zdobyć wykształcenie medyczne. Wskaźnik zatrudnienia w przypadku studentów kierunków medycznych wynosi 89 procent. Według raportu przygotowanego przez naukowców z Uczelni Łazarskiego i ekspertów Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" w 2020 roku rynek pracy będzie potrzebował także inżynierów z różnych dziedzin nauk ścisłych, a także specjalistów od ochrony zdrowia i środowiska, analityków finansowych, doradców biznesowych, specjalistów od ubezpieczeń.

Co poza tym? Dobrym wyborem mogą okazać się także niszowe, wręcz egzotyczne kierunki studiów. Studenci, którzy uczą się mało popularnych języków, np. koreańskiego czy chińskiego, mogą liczyć na ciekawe propozycje zawodowe od firm. Znajomość kilku języków przyda się także tym, którzy marzą o pracy w międzynarodowej korporacji lub za granicą.

Zobacz koniecznie: Rekrutacja na studia: uważaj na te kierunki

Z drugiej strony, wśród absolwentów wyższych uczelni, którzy mają nikłe szanse na dobry etat, wymieniani są najczęściej ekonomiści, specjaliści od marketingu, politolodzy i psycholodzy. Studenci socjologii mają szansę na zatrudnienie tylko po odpowiednim wyborze specjalizacji, a kulturoznawcy - tylko jeśli skończą też inny kierunek. Pasjonaci biologii niech studiują ją podyplomowo, podobnie jest ze zdrowiem publicznym. Coraz częściej słychać też narzekania absolwentów geografii i filologii polskiej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto